Nyt initiativ skal hjælpe 900.000 boligejere med at klimasikre deres boliger
24.10.2024 10:35:00 CEST | NRGi | Pressemeddelelse
Sidste år blev det vådeste år i dansk vejrhistorie, og de massive mængder vand skabte store problemer for mange af landets husejere. Men nu vil Totalkredit og NRGi hjælpe boligejere med at sikre deres hjem mod de stigende vejrudfordringer.

Når boligejere tjekker ugens vejrudsigt, er det ikke usædvanligt, at prognosen byder på regn, regn og atter regn. Alene i 2023 fik vi hele 972,7 millimeter nedbør ifølge DMI, hvilket gjorde året til det mest nedbørsrige i Danmarkshistorien. Og aldrig før har vi set så store mængder nedbør i årets første ni måneder som i 2024.
Med de store mængder regn følger nye udfordringer for danske boligejere. For at hjælpe dem har energi- og rådgivningskoncernen NRGi i samarbejde med Totalkredit lanceret et klimatjek, der skal hjælpe boligejere med at klimasikre deres hjem mod voldsomme regnskyl og oversvømmelser.
Hos NRGi mærker man, at interessen for at klimasikre sin bolig, er steget betydeligt hos boligejerne. Det fortæller Bo Halm Andersen, byggesagkyndig og energikonsulent i NRGi.
“Når jeg taler med boligejere, oplever jeg oftere, at flere og flere bekymrer sig om de ændrede vejrforhold. Frygten for vand i kælderen, oversvømmelser fra kloakker eller vandløb og regn, der trænger ind gennem taget, fylder meget i folks bevidsthed," siger han.
Med et klimatjek kan kunder i Totalkredit få tilbudt uvildig rådgivning fra en ekspert fra NRGi, der gennemgår ens bolig og kommer med konkrete forslag til, hvordan skader kan forebygges, og hjemmet kan gøres mere robust mod fremtidens vejr.
Forebyggelse frem for reparation
Sammenligner man første kvartal i 2023 med samme periode i 2024, steg antallet af anmeldte vandskader fra 1080 til 4205. Det viser tal fra F&P, som er brancheorganisation for forsikrings- og pensionsselskaber.
Ifølge Bo Halm Andersen kan det som boligejer være værd at overveje at klimasikre sin bolig, især hvis man er bekymret for risikoen for oversvømmelser eller klimarelaterede skader.
“Som tommelfingerregel er det altid bedre at forebygge end at stå med store og omkostningsfulde reparationer, når skaden først er sket – og det gælder naturligvis også ved oversvømmelser og andre former for vandskader," forklarer Bo Halm Andersen og tilføjer:
“Når man løbende vedligeholder sin bolig og tager nogle forebyggende skridt, kan det virkelig være med til at gøre en forskel. På den måde kan man forhindre store skader, som ellers kan ende med at koste både tid, penge og en masse besvær."
Klimatjek
Ønsker man som boligejer at vide mere om klimatjek, kan man kontakte sin rådgiver i sit pengeinstitut for yderligere information.
F&P: https://fogp.dk/nyheder/vildt-vejr-naesten-firedobler-antal-skader-efter-skybrud/
DMI: https://www.dmi.dk/fileadmin/user_upload/Afrapportering/Aarssammendrag/Sammendrag_2023.pdf
DMI: https://www.dmi.dk/nyheder/2024/rekorderne-regner-ned
Kontakter
Lars PedersenPR & Content Manager
lped@nrgi.dkBilleder

Om NRGi
NRGi er en landsdækkende energi- og rådgivningskoncern. Vi er også et forbrugerejet andelsselskab, der er ejet af 235.000 andelshavere, og består af 1.600 kompetente og engagerede medarbejdere, som med både hænder og viden bidrager til et grønnere og et mere velfungerende Danmark - på kort og på lang sigt.
Følg pressemeddelelser fra NRGi
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra NRGi
Ny undersøgelse: I dette tidsrum er strømmen oftest billigst27.8.2026 08:14:07 CEST | Pressemeddelelse
Er du i tvivl om, hvornår på døgnet strømmen er billigst? En ny analyse fra NRGi viser, at elpriserne oftest rammer bunden mellem kl. 12 og 16.
NIS2 stopper ikke ved IT: Virksomheder overser bygningernes sikkerhed8.7.2026 07:54:18 CEST | Pressemeddelelse
Med indførelsen af NIS2-direktivet sidste år har mange virksomheder rettet blikket mod IT-afdelingen for at få styr på kravene til cybersikkerhed. Men bygningernes sikkerhed, herunder adgangskontrol, alarmer og sikring af tekniske anlæg, risikerer at blive overset, advarer NRGi ELCON.
17 projekter i Aarhus-området får støtte fra NRGi7.7.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Der er penge på vej til 17 lokale foreninger, organisationer og virksomheder i Aarhus-området fra NRGi Puljen. Midlerne skal blandt andet gå til solceller, varmepumper, energieffektiv belysning og grønne fællesskabsprojekter.
Syv projekter i Horsens-området og på Samsø får støtte fra NRGi7.7.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Der er penge på vej til syv lokale foreninger og virksomheder i Horsens-området og på Samsø fra NRGi Puljen. Midlerne skal blandt andet gå til solceller, varmepumper, ladestandere og energibesparende løsninger.
16 projekter på Djursland får støtte fra NRGi7.7.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Der er penge på vej til 16 lokale foreninger og virksomheder på Djursland fra NRGi Puljen. Midlerne skal blandt andet gå til solceller, varmepumper og energibesparende belysning.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum