Slotsbankens spøgelser: En historisk og uhyggelig aften på Slotsbanken i Kolding
På Allehelgensaften 31. oktober vækkes Koldinghus og Staldgårdens mørke historie til live, når fire historiske skikkelser træder frem fra fortiden for at fortælle deres dramatiske og uhyggelige fortællinger. Oplevelsen, kaldet Slotsbankens Spøgelser, er skabt i samarbejde mellem Museum Kolding og Koldinghus og kan opleves på udvalgte aftener: 31. oktober, 1.-2. november og 7. 8- og 9. november 2024.

I århundreder har Koldinghus og Staldgården været centrale bygninger i Kolding bys historie og har huset konger, dronninger, regimenter og heste. De gamle mure rummer dog også mere dystre fortællinger om Gestapos brug af slottet under besættelsen og de uhyrligheder, der fulgte. På særlige aftener i efteråret får publikum et indblik i dramatiske og uhyggelige begivenheder.
Ved eventet Slotsbankens Spøgelser vil publikum blive taget med på en vandring på slotsbanken, hvor de møder historiske personer, der levendegøres af skuespillere. En af dem er Christian 7., der var konge af Danmark fra 1766 til 1808 og den sidste monark, der boede på Koldinghus. Han opholdt sig på slottet i sensommeren 1807, da englænderne bombede København. Christian 7. fandt dog Koldinghus forfaldent, hjemsøgt af rotter og mus. En anden person, man møder er en modstandsmand, som under 2. Verdenskrig var i forhør i Staldgårdens Zelle II, en cellestikker angav ham og han blev henrettet.
Ud over Christian 7. og modstandsmanden vil andre historiske skikkelser fra slotsbankens fortid træde frem fra mørket for at dele deres uhyggelige fortællinger.
Praktisk information
Turene er tilrettelagt for familier på tværs af generationer med børn fra 9 år og opefter. Da dele af turen foregår udendørs og strækker sig over cirka 1 kilometer på grus og brosten, anbefales praktisk fodtøj og varmt tøj.
Mødested
Staldgårdens sydvendte port. Her vil en museumsvært tage imod og værten fortæller, hvor gruppen skal gå hen.
Under hele forløbet er værten i porten, og man kan altid gå tilbage til værten.
Hunde må blive hjemme, og toiletforhold er begrænset til akutte situationer.
Tidspunkter:
Torsdag 31. oktober kl. 18.30, 19.20 eller 20.10
Fredag 1. november kl. 18.30, 19.20 eller 20.10
Lørdag 2. november kl. 18.30, 19.20 eller 20.10
Torsdag 7. november kl. 18.30, 19.20 eller 20.10
Fredag 8. november kl. 18.30, 19.20 eller 20.10
Lørdag 9. november kl. 18.30, 19.20 eller 20.10
Arrangementet er støttet af Kolding Kommune.
Læs mere her: https://www.kongernessamling.dk/koldinghus/post/slotsbankens-spoegelser-en-historisk-og-uhyggelig-aften-paa-slotsbanken/
Kontakter
Nanna EbertKommunikationschef, Kongernes Samling
Tlf:51336644ne@kosa.dkBilleder

Om Kongernes Samling
Kongernes Samling er organisationen bag Rosenborg Slot, Amalienborgmuseet og Koldinghus. Vi formidler monarkiets historie på vores tre slotte gennem udstillinger, events og vores enestående samling af malerier, møbler, klædedragter, kroner, kronjuveler og andre kulturskatte, som har tilknytning til den danske kongefamilie fra Christian 4.s regeringstid til i dag.
Følg pressemeddelelser fra Den Kongelige Samling
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Den Kongelige Samling
500 års danmarkshistorie fortalt gennem 11 genstande på Koldinghus17.9.2025 10:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Hvordan fortæller man 500 års danmarkshistorie gennem blot 11 genstande? Den Kongelige Samling inviterer på en rejse gennem tidens strømme og magtens rum i den nye særudstilling "Kronede Øjeblikke – Højdepunkter i danmarkshistorien på Koldinghus". Her foldes fortællingen om Danmark ud gennem 11 udvalgte genstande, der hver især har været vidner til – og symboler på – skelsættende øjeblikke i rigets historie. Udstillingen kan opleves fra 9. oktober på Koldinghus.
Foredrag om Koldingkjolen på Koldinghus: Tekstiler, historie og bæredygtighed16.9.2025 14:24:16 CEST | Pressemeddelelse
Torsdag 25. september og mandag 18. november inviterer Koldinghus til et foredrag om Koldingkjolen – et kreativt fællesprojekt, der forener historisk håndarbejde, bæredygtige visioner og royale forbindelser. Her får publikum indblik i, hvordan gamle duge, broderede kraver og gardiner er blevet forvandlet til en kongelig kjole.
Ny udstilling om Caroline Mathilde på Christiansborg Slot11.8.2025 08:56:37 CEST | Pressemeddelelse
Caroline Mathildes sadel er en af de fornemste genstande i samlingen i De Kongelige Stalde på Christiansborg Slot. Med den i centrum fortæller Den Kongelige Samling historien om en af Danmarks mest berømte dronninger. Caroline Mathilde udfordrer sin samtid gennem sit forhold til livlægen J.F. Struensee og sin adfærd, og særlig hendes ridning i mandsdragt og herresadel bliver genstand for forargelse. Hvorfor gør hun det? Og hvorfor stejler omgivelserne? De spørgsmål stiller Den Kongelige Samling med udstillingen ”Caroline Mathilde: Rytteren, friheden, faldet”, der kan opleves fra 15. august 2025 i De Kongelige Stalde og i H.M. Kongens Håndbibliotek på Christiansborg Slot. Udstillingen er en markering af Caroline Mathilde i anledning af 250-året for hendes død.
Kongeparret og Kronprinsen åbnede udstillingen KONGEBARN på Koldinghus20.6.2025 20:39:54 CEST | Pressemeddelelse
Fredag 20. juni kl. 15.00 åbnede Deres Majestæter Kongen og Dronningen den nye udstilling KONGEBARN på Koldinghus – flankeret af Hans Kongelige Højhed Kronprinsen, som for allerførste gang besøgte det historiske slot. Også Hans Excellence Greve Ingolf og Grevinde Sussie deltog i den festlige begivenhed.
Koldinghus inviterer til gratis åbningsfest 20. juni17.6.2025 12:44:27 CEST | Pressemeddelelse
Fredag 20. juni åbner Kongeparret en ny, permanent udstilling på Koldinghus. Udstillingen KONGEBARN er skabt særligt til børn og børnefamilier og inviterer til leg, læring og historiske oplevelser i børnehøjde. I den anledning inviterer Koldinghus alle borgere i Kolding og omegn til en festlig åbningsaften med gratis adgang fra kl. 16.30 til 19.00. Den officielle åbning finder sted tidligere på dagen, når H.M. Kongen og H.M. Dronningen ankommer til Koldinghus kl. 15. Her vil Kongeparret efterfølgende deltage i indvielsen af udstillingen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum