Ungeløfte uden støtte til succesrigt projekt
Det netop præsenterede ungeløfte er desværre uden støtte til initiativet Lederalliancen, som indeholder præcist det, politikerne efterspørger – nemlig en håndholdt indsats, der hjælper de unge ind på arbejdsmarkedet. Det er skuffende, mener Lederne.

Regeringen har sammen med en række andre partier i dag præsenteret det såkaldte “Ungeløfte”, der skal hjælpe unge uden uddannelse og job i arbejde. Der er lagt op til en række nye initiativer og partnerskaber – og der følger 1,3 milliarder kroner med til konkrete indsatser frem mod 2035. Men desværre ikke til den håndholdte og skræddersyede indsats, Lederalliancen, som Lederne, Dansk Industri og Videnshuset Cabi står bag – støttet af Tuborgfondet.
Hos Lederne er der skuffelse over prioriteringen, lyder det fra adm. direktør Bodil Nordestgaard Ismiris.
”Det er absolut glædeligt, at regeringen og partierne prioriterer de 43.000 unge, som hverken er under uddannelse eller i arbejde. Vi kan kun bakke op om ungeløftets lokale partnerskabsaftaler mellem kommuner og lokale virksomheder, for det lyder præcis som beskrivelsen af Lederalliancen. Derfor er det også med stor undren, at netop Lederalliancen ikke er blandt de støttede initiativer,” siger hun.
Hos Lederalliancen har Videnshuset Cabi gennem de seneste to år bygget bro mellem virksomheder, ledere og kommuner, så mere end 100 unge har fået fodfæste ude på arbejdspladser over hele landet. Det er netop en sådan indsats, mange af de 43.000 unge har brug for.
Lederalliancen er således blandt de initiativer, Reformkommissionen tidligere har fremhævet. Alligevel lægger regeringen op til at skære Cabis bevilling væk i den kommende finanslov.
”Vi har opbygget erfaring og ved, hvad der virker. Og vi kan se, at det gør en forskel. De unge vokser, får succesoplevelser og mod på flere timer, når de kommer ud i arbejdsfællesskaber. Vi håber at blive en del af de kommende partnerskaber. For alle unge fortjener at få forløst deres potentiale. Det er både godt for den enkelte, samfundet og for virksomhederne. Få timer på en arbejdsplads kan gøre en verden til forskel,” siger Bodil Nordestgaard Ismiris.
Nøgleord
Kontakter
Yderligere oplysninger:
Lise Møller Aarup, presserådgiver i Lederne - mo.: 24 23 51 50
Følg pressemeddelelser fra Lederne
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Lederne
Lederne bakker op om ny ordning for international rekruttering30.6.2025 11:33:21 CEST | Pressemeddelelse
Det vil være en tiltrængt støtte til et presset arbejdsmarked, hvis regeringen får gjort det nemmere at rekruttere medarbejdere fra lande udenfor EU. Det mener Lederne, efter regeringen i dag offentliggjorde sit udspil til en ny erhvervsordning for rekruttering af international arbejdskraft.
Effektiviseringer i staten er nødvendige – men kræver mod og teknologi18.6.2025 13:11:06 CEST | Pressemeddelelse
Regeringens planer om at afbureaukratisere, effektivisere og reducere antallet af statslige stillinger møder forståelse hos Lederne. ”Antallet af statslige ansatte er steget betydeligt de senere år. Det er fornuftigt, at regeringen nu stopper op og ser på, om ressourcerne kan anvendes bedre, siger Bodil Nordestgaard Ismiris,” adm. direktør i Lederne. Hun understreger, at presset på arbejdsmarkedet gør det nødvendigt, at både offentlige og private aktører gentænker, hvordan opgaver løses – og hvilke værktøjer, der tages i brug. ”I en tid med mangel på arbejdskraft er det afgørende, at alle sektorer ser på, hvor der kan arbejdes smartere og mere effektivt, herunder gennem kunstig intelligens. Digitalisering og kunstig intelligens er vigtige redskaber til at frigøre ressourcer fra medarbejdere, som så kan løse opgaver andre steder, og til at bidrage til at forebygge stress og begrænse nedslidning hos medarbejdere. Det gælder også i staten,” siger hun. Bodil Nordestgaard Ismiris hilser det
Danske virksomheder tager ESG i egen hånd – trods bøvl med data og uklare krav3.6.2025 13:27:53 CEST | Pressemeddelelse
Den hidtil største danske undersøgelse af ESG-indsatsen blandt danske ledere og virksomheder peger på, at virksomhederne, trods planlagte EU-lempelser, allerede har sat fart på ESG-arbejdet. Men samtidig viser undersøgelsen, at der fortsat er en række store udfordringer, når det gælder om at få sat arbejdet med bæredygtighed i system.
Seniorer får nyt job som aldrig før30.5.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I en tid, hvor færre får nyt job, skiller seniorerne sig ud, når de stadigt oftere får ny arbejdsplads.
Styrket partnerskab vil løfte danske virksomheders bæredygtighed7.5.2025 08:04:41 CEST | Pressemeddelelse
EY træder ind i partnerskabet bag det digitale værktøj ESG Profilen sammen med Lederne og Danske Bank. I en tid med en konstant strøm af nye kriser og forandringer er det afgørende, at danske virksomheder får de nødvendige redskaber, så indsatsen for ESG og bæredygtighed ikke drukner i administration og bureaukrati.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum