På en frisk oktobermorgen fejrede glade kunder åbningen af Lidl i Allerøds bymidte
Der var store smil, da butikschef, Oli Spendrup, klippede den røde snor og kunne byde kunder indenfor i sin spritnye butik. Det er Allerøds første Lidl-butik og byens første dagligvarebutik uden tobaks- og nikotinprodukter på hylderne.

Torsdag morgen var Allerød Stationsvej 3 i Allerød pyntet op til fest. Ballonerne var røde, gule og blå, kaffen varm og åbningstilbuddene helt i bund.
Anledningen var, at dagligvarekæden Lidl slog dørene op til sin første butik i den nordsjællandske by – og sin butik nr. 163 i Danmark. I front står Oli Spendrup, der er opvokset i Hillerød og derfor har et godt kendskab til lokalområdet, og det var svært at skjule, hvor meget han har glædet sig.
“Mit team og jeg har set meget frem til at byde nye kunder indenfor i vores butik, hvor vores altoverskyggende mål er at blive deres foretrukne dagligvarebutik med kvalitetsprodukter på hylderne, service helt i top og de bedste tilbud. Samtidig vil vi gøre vores for at deltage aktivt i det lokale liv og bidrage til et sundere lokalsamfund, blandt andet fordi vi er Allerøds første dagligvarebutik uden tobaks- og nikotinprodukter, hvilket jeg er meget stolt af.”
Onsdag aften var 2000 af butikkens nærmeste husstande inviteret til naboaften – og med antallet af fremmødte her og til torsdagens officielle åbning tyder det på, at borgerne i Allerød har set frem til at få en ny dagligvarebutik at gøre sine indkøb i.
En helt særlig placering i bymidten
Om du blot skal have en kold drik eller en pose snackgulerødder på vejen, handle ind til hele ugen eller hente friskbagt morgenbrød med til dine kollegaer, så har den nye Lidl i Allerød det hele, hvis man spørger Oli Spendrup.
Og det er ikke kun produkterne på hylderne, som spiller. Også butikkens beliggenhed helt i centrum af Allerød er helt optimal, fortæller, Mads T. Nielsen, udvikling- og ejendomsdirektør i Lidl.
“Jeg mener, at vores spritnye butik er dén dagligvarebutik i Allerød med den allerbedste placering og samtidig de bedste parkeringsforhold med 61 pladser så centralt i byen. Beliggenheden lige mellem togstationen og butiksbymidten og også som en del af et boligområde kommer til at give et godt kundeflow hele dagen, og jeg glæder mig til at følge butikken fremover.”
Hvis du gerne vil møde Oli Spendrup, hans team og ikke mindst tjekke den nyeste Lidl-butik ud, så finder du den på Allerød Stationsvej 3, 3450 Allerød. Der er åbent mandag-søndag kl. 7-21.30.
Nøgleord
Kontakter
Thomas SejersenPresseansvarlig - Lidl
Tlf:76 35 00 10presse@lidl.dkBilleder





Om Lidl Danmark
I Lidl Danmark står vi for den bedste kvalitet til den bedste pris. Som dagligvarekæde koncentrerer vi os om det væsentlige. Gennem vores effektive processer og det tillidsfulde samarbejde med vores partnere garanterer vi et fremragende forhold mellem kvalitet og pris og et velgennemtænkt vareudbud. Som kunde i Lidl kan du trygt regne med, at vores produkter er friske og af god kvalitet. Vores medarbejdere arbejder hver dag for, at vores kunder nemt og enkelt kan købe ind i vores 163 butikker.
Du er altid velkommen til at skrive til os på presse@lidl.dk
Følg pressemeddelelser fra Lidl Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Lidl Danmark
Lidls nye private label-mærke er landet i butikkerne: Madværket samler flere hundrede hverdagsprodukter fra danske leverandører under ét nyt fælles brand31.3.2025 06:03:00 CEST | Pressemeddelelse
Når Lidls kunder er på indkøb efter danske hverdagsprodukter til gode priser, skal de kigge efter det røde Madværket-logo. Et nyt dansk private label-brand, der samler et bredt udvalg af danskproducerede fødevarer, er nemlig landet i kædens butikker. Lidl vil gøre det nemmere for forbrugerne at vælge og støtte danske lokale producenter, hvilket både bidrager til en bedre forsyningssikkerhed og arbejdspladser i Danmark.
Lidl fortsætter sit engagement i cykelsporten: Bliver sponsor for Copenhagen Sprint og fornyer aftale med PostNord Danmark Rundt25.3.2025 06:01:00 CET | Pressemeddelelse
Til sommer bliver Lidl officiel sponsor for det nye World Tour-cykelløb Copenhagen Sprint, hvor blandt andre den danske sprinter Mads Pedersen fra Lidl-Trek stiller til start. Samtidig fornyer Lidl aftalen med Danmarks største etapeløb PostNord Danmark Rundt. Hos PostNord Danmark Rundt og Copenhagen Sprint ser man frem til samarbejdet med en fælles ambition om at styrke cykelsporten og fremme hverdagscyklisme.
Vigtig kundeinformation: Opdateret d. 28.03.2524.3.2025 15:11:07 CET | Pressemeddelelse
Flæskesvær med BBQ-smag af mærket Snack Day, 100g tilbagekaldes grundet risiko for salmonella.
Bornholmsk sennep fra Lidl vinder prestigefyldt europæisk pris24.3.2025 12:40:00 CET | Pressemeddelelse
Lidl Danmark kan igen i år fejre international hæder, efter at kædens klassiske sennep fra Bornholms Oliemølle, som er en del af den populære En Bid af Danmark-serie, har vundet European Private Label Awards 2025 i kategorien ‘Sauces and Condiments’.
Ny indkøbsdirektør i Lidl: “Vi sætter fuld blus på at styrke vores image yderligere i 2025”3.3.2025 08:30:00 CET | Pressemeddelelse
Peer Sandtner vender tilbage til Danmark som ny indkøbsdirektør i Lidl. Med solid erfaring fra flere europæiske Lidl-markeder, senest som viceindkøbsdirektør i Lidl Sverige, er han klar til at styrke Lidls brand i Danmark – blandt andet med et nyt nationalt private label-mærke, intensivering af danske og internationale sponsorkoncepter samt en stærk sundhedsagenda.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum