Markant byvækst fortsætter: Hedensted Kommune sælger grunde til lokal udvikler
Interessen for at investere og opføre nye boliger i Hedensted Kommune er fortsat høj. Nu er turen kommet til Ølsted, hvor lokalområdet længe har efterspurgt nye lejeboliger.

Nu kommer der snart gang i endnu mere byggeri og udvikling i Ølsted. Landsbyen er allerede blevet større de seneste år med nye parcelhuse, og nu fortsætter udviklingen med lejeboliger.
For Hedensted Kommune har solgt området ved Bottrupvej 13D og 13E til CM Invest Holding, som har til hensigt at opføre omkring 15 lejeboliger midt i byen.
- Vi ville gerne lave noget i Hedensted Kommune, da vi selv er fra lokalområdet. Så da vi hørte, de lokale fra Ølsted havde et ønske om flere lejeboliger, synes vi, det lød som et spændende projekt. Derfor er vi også klar på at investere i området, og vi glæder os til at komme i gang, siger Chris Kristoffer Hansen, medindehaver af CM Invest Holding sammen med sin bror Mick Hansen. De er begge kommende bygherrer på projektet i Ølsted.
Og det vækker glæde på borgmesterkontoret.
- Nye boliger gør altid godt i et lokalsamfund, for det bringer mere liv og ny dynamik til en by som Ølsted. Lejeboligerne ændrer også boligsammensætning, så der i fremtiden vil være endnu bedre muligheder for at blive i byen, også hvis ens livssituation ændrer sig. Jeg er ikke i tvivl om, at det vil mærkes lokalt, og det er jeg rigtig glad for, siger Ole Vind, Borgmester for Hedensted Kommune.
Lokalsamfund har vokseværk
Ølsted er ikke det eneste område, der er inde i en positiv udvikling i Hedensted Kommune. Faktisk blev der bygget over 500 nye boliger i kommunen i 2023. En udvikling, der ikke ser ud til at stoppe lige foreløbigt.
Salget af den konkrete grund sker efter henvendelse fra Ølsted Borgerforening, Ølsted Idrætsforening, Ølsted Lokalråd og Grundejerforeningen, hvor interessen for at bygge flere lejeboliger på netop de solgte matrikler blev luftet.
- Det er et samlet foreningsliv og lokalsamfund, der byder byggeprojektet velkommen, og vi glæder os til, at der kommer lejeboliger i byen, så flere forskellige familier kan se sig selv i en bolig i Ølsted, siger Lennart Jensen, Formand for Ølsted Lokalråd, og fortsætter:
- Vi har behov for, at flere bosætter sig i Ølsted, så vi kan holde liv i både foreninger, men også i skolen og SFO.
Skoleeksempel på byudvikling
Salget sker altså på foranledning af lokale ønsker, hvilket taler direkte ind i kommunalbestyrelsens ambitioner om at lade lokale kræfter have stor indflydelse på de mindre landsbysamfund i kommunen.
- Vi er sikre på, at udvikling sker bedst og mest naturligt, når lokale borgere er med til at påvirke processen og ikke mindst resultatet af nye projekter. Og dette er jo et skoleeksempel på, hvordan byudvikling kan ske i samarbejde med lokale ønsker og håb, samtidig med at det taler ind i en kommunal strategi med flere boligbyggerier i en kommune, der generelt har vokseværk, siger Ole Vind.
Hedensted Kommune er også klar til en dialog med byens foreninger om, hvordan de sportslige aktiviteter kan flyttes til hallen i Ølsted og dermed samle flere af de sportslige aktiviteter i byen.
Udviklingsprojektet udspringer fra indsatsen om at sælge kommunale grunde, hvis de grunde kan være med til skabe ny og bedre værdi for lokalområderne.
Nøgleord
Kontakter
Chris HansenEjendomsudvikler
Chris@es-rental.euLennart JensenFormand, Ølsted Lokalråd
75652442@hafnet.dkOle Vind (V)Borgmester i Hedensted Kommune
Tlf:40 74 71 79Ole.Vind@Hedensted.dkBilleder
Vedhæftede filer
Følg pressemeddelelser fra Hedensted Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Hedensted Kommune
Hedensted Kommune godkender omlægningsplan for klima og natur18.12.2025 10:59:46 CET | Pressemeddelelse
Hedensted Kommunes kommunalbestyrelse har i går principgodkendt kommunens såkaldte omlægningsplan, der er blevet udarbejdet som led i Grøn Trepart-aftalen. Planen omfatter arealer på næsten 5000 hektar og belyser hvor i kommunen, der kan skabes nye naturprojekter, udtages lavbundsjorde og hvor kvælstofudledningen kan blive reduceret. Og det på en måde, hvor landbruget fortsat er stærkt og samtidigt mere bæredygtig. Planen kan nu ses som dynamisk kort på kommunens hjemmeside.
Den originale Julebus fra Hedensted fejrer 10 års jubilæum - og henter også unge hjem til jul i år8.12.2025 08:27:06 CET | Pressemeddelelse
Siden 2015 har Hedenstedernes Julebus fragtet unge fra Hedensted, som er flyttet til de større byer, hjem til jul. På den måde er tilbuddet med til at sikre hyggelig hjemtransport, god julestemning, mens de unge bliver mindet om, at kontakten til hjemstavnen med den trygge opvækst er værd at bevare.
Hedensted: Formandskaber på plads i kommunalbestyrelsen24.11.2025 09:07:46 CET | Pressemeddelelse
Partierne, som er med i konstitueringen, i Hedensted Kommune har nu sat navne på formænd og næstformænd i de forskellige udvalg.
Bred konstitueringsaftale på plads i Hedensted Kommune20.11.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Venstre, Socialdemokratiet, Danmarksdemokraterne, Dansk Folkeparti, Socialistisk Folkeparti og Liberal Alliance er med i aftalen, der faldt på plads onsdag aften. Dermed er seks ud af syv partier i den kommende kommunalbestyrelse med i konstitueringen.
186 millioner sikrer ny motorvejstilslutning ved Hedensted Syd7.11.2025 06:35:11 CET | Pressemeddelelse
Hedensted Kommune har siden 2020 oplevet en historisk stor befolkningstilvækst og en betydelig tilstrømning af virksomheder og arbejdspladser, særligt langs E45. Nu bliver infrastrukturen gearet yderligere op til den hastige udvikling. Partierne bag Infrastrukturplan 2035 har netop bevilget 186 mio. kr. fra Land- og Bypuljen til en ny tilslutning ved Hedensted Syd, som skal aflaste de eksisterende tilslutninger på strækningen mellem Hedensted og Vejle.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum



