Billund Kommune

Midlertidige ændringer i ledelsen på BillundSkolen

21.10.2024 12:30:00 CEST | Billund Kommune | Pressemeddelelse

Del

Billund Kommunes skolechef overtager midlertidigt rollen som skoleleder på BillundSkolen, da skolelederen midlertidigt er blevet hjemsendt.

Foto: Billund Kommune
Foto: Billund Kommune Foto: Billund Kommune

Viceskolelederen på BillundSkolen har opsagt sin stilling, og Billund Kommune har modtaget et åbent brev fra 249 forældre på skolen, som er bekymrede for deres børns trivsel og personaleudskiftningen på skolen.

”Vi tager sagen meget alvorligt. For vi har igennem længere tid arbejdet med trivselstiltag på skolen, hvor der også har været tilkoblet en ekstern erhvervspsykolog for at afdække dynamikken i kulturen, ligesom vi har holdt møder med de faglige organisationer. For at skabe ro omkring skolens situation overtager jeg midlertidigt rollen som skolens leder,” siger Stefan Helming Kelstrup, skolechef i Billund Kommune.

Kontakter

Følg pressemeddelelser fra Billund Kommune

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Billund Kommune

Ny vandre- og cykelrute i Hejnsvig fortæller landskabets historie20.3.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse

Lørdag den 28. marts indvies en helt ny oplevelsesrute i Hejnsvig, hvor besøgende gennem skulpturer, infotavler og lydfortællinger kan få et unikt indblik i landskabets historie. Ruterne omfatter både rundture i Hejnsvig By og i oplandet - bl.a. Grene Sande, Gyttegård Plantage og Fugdal Mose. Den nye attraktion indvies med en festlig indvielse i Hejnsvig, hvor alle er velkomne til at deltage.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye