Endelig den 15. i måneden: Klasselotteriet gør 6 danskere til millionærer
Den 15. i hver måned, og dermed også i går, bliver der udloddet gevinster for mere end 46 millioner kroner i Klasselotteriet. Seks danskere fra hele landet kan derfor kalde sig nyslåede millionærer med det historiske lotteri.

I mere end 270 år har Klasselotteriet spredt glæde, drømme og kontante pengepræmier ud over den danske befolkning: Den nye, månedlige trækningsdag i går – som ligger fast den 15. i hver måned - var ingen undtagelse. Hele seks danskere fra hele landet kan endda glæde sig over et kontant udbytte på mindst en million kroner.
De seks nye millionærer, som nok har et særligt forhold til tallet 15 nu, kommer fra hele landet – fra Helsingør på Sjælland til det vestlige Jylland.
”Klasselotteriet er et stykke danmarkshistorie, som vi er stolte af. Selvom det er en historie, der tog sin begyndelse for godt 270 år siden, så holder Klasselotteriet sig godt – og nyder fortsat stor interesse fra danskerne. Vi er glade for den 15. i hver måned at kunne glæde mange mennesker og uddele så mange og så store præmier på vegne af vores historiske lotteri,” siger Malene Mølgaard, der er adm. direktør i Danske Lotteri Spil, som blandt andet står bag Klasselotteriet.
De seks milliongevinster i Klasselotteriet
- 3.000.000 kroner vundet af en heldig dansker i Helsingør
- 1.180.000 kroner vundet i den nordvestlige del af Region Midtjylland
- 1.180.000 kroner vundet i området nær Esbjerg
- 1.180.000 kroner vundet i den vestlige del af Region Nordjylland
- 1.180.000 kroner vundet i Greve kommune
- 1.180.000 kroner vundet i København.
(Fratrækkes 15% i gevinstafgift, og den præcise gevinst afhænger af, hvilket lod, kunden har)
Danske Spil har endnu ikke talt med vinderne, men ønsker dem alle et stort tillykke.
Hvis man har spillet med i Klasselotteriet, og er nysgerrig efter at se, om – og hvor meget – man har vundet, kan man altid se efter på www.klasselotteriet.dk/har-jeg-vundet.
Fakta
- Gevinsterne i Klasselotteriet udloddes fast den 15. i måneden klokken 15.
- Lodderne til trækningen skal købes inden kl. 10.00 – også den 15.
- Hver måned er der:
- 15 milliongevinster
- 15 x 150.000 kr
- 15 x 50.000 kr
- 15 x 20.000 kr
- og titusindvis af andre gevinster.
Om Klasselotteriet
Klasselotteriet er landets ældste lotteri og har eksisteret siden sommeren 1753.
H.C. Andersen vandt den 15. november 1873 en gevinst på hele 500 rigsdaler i Klasselotteriet – et beløb, som svarer til 61.700 nutidskroner.
Nøgleord
Kontakter
PresseafdelingenKontakt vores presseafdeling
Ring til vores pressetelefon for mere information eller flere kommentarer på tlf.: 3085 1785
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Danske Spil: ”Tronskifte i dansk tennis - Tauson har overhalet Rune”20.8.2025 13:07:00 CEST | Pressemeddelelse
For første gang i flere år er Holger Rune ikke længere Danmarks bedste bud på en Grand Slam-triumf, når US Open starter på søndag.
Vingegaard er historiens største favorit i Vueltaen: ”Langt mere sandsynligt, at han vinder, end at han ikke gør”20.8.2025 08:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Om tre uger har Jonas Vingegaard vundet endnu en af cykelsportens Grand Tours: Det er de meget sikre på hos Danske Spil, som har danskeren som ’historisk stor’ forhåndsfavorit til den samlede sejr i Vuelta a España.
Vinder 1,3 millioner på Oddset: ”Nu skal vi have et hus med trampolin i haven!”19.8.2025 09:30:00 CEST | Pressemeddelelse
12 fodboldkampe, en masse hjørnespark og en god portion held gjorde i sidste uge en mand fra Nordjylland til millionær. Han vandt utrolige 1.292.783 kroner – og han ved allerede, hvad pengene skal gå til.
Million-mirakler i Midtjylland18.8.2025 09:52:42 CEST | Pressemeddelelse
Når Danske Spil sender millioner ud efter weekendens trækninger, kan de nøjes med én gylden pengetransport: Tre million-gevinster landede alle i Midtjylland, hvor tre heldige danskere kan kalde sig nybagte millionærer.
Vinder 5 millioner i Lotto og lader den gamle krikke leve16.8.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Et ægtepar fra Vestegnen glæder sig til at kunne spare utallige timer på landevejen, efter at de vandt 5 millioner i Lotto: Gevinsten skal nemlig gå til en gård, hvor der også er plads til parrets heste. Alle parrets heste…
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum