Nu starter sæsonen: Her er vejene med flest hjortepåkørsler
16.10.2024 06:00:00 CEST | Dyrenes Beskyttelse | Pressemeddelelse
7529 gange er Dyrenes Beskyttelse rykket ud til en hjortepåkørsel i 2024’s første ni måneder. Nu venter den travleste periode, da oktober og november oftest er højdespringerne.

OBS til medier: Vedhæftet er link til video samt grafikker til at vise de travleste veje, postnumre og kommuner.
Har du kørt på Isterødvejen ved Hillerød og drejet af ved Helsingevej, så har du passeret to af de strækninger, hvor Dyrenes Beskyttelses Vagtcentral 1812 oftest må rykke ud i forbindelse med hjortepåkørsler. Hver vej har haft 16 sager i 2024, og dermed ligger de helt i top på antallet af kollisioner mellem hjorte og biler.
- Begge steder er strækninger med høj fart ved grønne områder. Det er helt generelt en kombination, der kræver ekstra opmærksomhed, siger Michael Carlsen, der er biolog hos Dyrenes Beskyttelse, og minder om, at det er en barsk oplevelse for alle implicerede parter:
- Det er selvsagt voldsomt for hjorten, der oftest vil miste livet – og ikke altid på stedet. Men som bilist er det også virkelig chokerende at påkøre et stort dyr, der, afhængig af hjortearten, kan veje op til 150 kg.
I alt har Dyrenes Beskyttelse rykket ud til 7529 hjortepåkørsler i de første ni måneder af 2024. Kigger vi på tallene for landets 98 kommuner, topper Aalborg med 272 påkørsler i årets første ni måneder, mens 4700 Næstved er det postnummer, der ligger højst med 115 påkørsler.
Myldretid og hjorteaktivitet ramler sammen
Selvom man kan være chanceløs, når et dyr springer ud foran én, er der alligevel en række overvejelser, man kan gøre sig.
- I efteråret er den store udfordring, at dagene bliver kortere og kortere. Det betyder, at vi transporterer os til og fra arbejde i skumring og dæmring, hvilket falder sammen med de tidspunkter på døgnet, hvor hjortene bevæger sig mest. Og det giver et øget antal påkørsler, siger Michael Carlsen og fortsætter:
- Derfor er vores anbefaling, at man letter foden fra speederen, når man kører langs grønne områder, er på vagt for lysende øjne i vejkanten og noterer sig, når skiltning advarer om øget risiko for hjorte i området. Derudover er det også værd at vide, at hjorte er flokdyr, så en hjort krydser sjældent vejen alene.
Fakta: Når uheldet er ude
- Hold ind til siden, hvor det er sikkerhedsmæssigt forsvarligt.
- Find ud af, hvor du er. Det kan være vejnavn, vejnummer, kilometersten/vejkantspæl eller GPS-koordinater.
- Marker gerne stedet tydeligt, hvor ulykken er sket, f.eks. med en klud.
- Ring 1812, hvis dyret er såret - også selvom dyret er løbet væk.
- Hold afstand, så dyret ikke stresses
- Ring til Falck, hvis dyret er dødt.
Fakta: Undgå hjortepåkørsler
- Vær ekstra opmærksom på veje, hvor der er bevoksning tæt på rabatten. Sæt gerne farten ned i disse områder.
- Hold øje med vejkanten. I mørke opdager man ofte reflekserne fra vildtets øjne, og så er det en god idé at sætte farten ned.
- Hold altid øje med skiltningen.
- Vær opmærksom på at f.eks. hjortevildt er flokdyr. Der vil derfor ofte komme mere end ét dyr ud på vejen.
- Vær ekstra opmærksom i april-maj og oktober-november, hvor der er særlig stor aktivitet hos hjortevildtet.
- Risikoen for påkørsel er størst ved solopgang, solnedgang og om natten.
Nøgleord
Kontakter
Medievagten i Dyrenes Beskyttelse
Dyrenes Beskyttelses medievagt er tilgængelig døgnet rundt for henvendelser pr. mail eller telefon (modtager ikke SMS)
Billeder
![Embedkode: <div class="infogram-embed" data-id="1f8d91e7-e97c-44ae-8e6d-9286d8f1f7c5" data-type="interactive" data-title="Hjortepåkørsler 2024"></div><script>!function(e,n,i,s){var d="InfogramEmbeds";var o=e.getElementsByTagName(n)[0];if(window[d]&&window[d].initialized)window[d].process&&window[d].process();else if(!e.getElementById(i)){var r=e.createElement(n);r.async=1,r.id=i,r.src=s,o.parentNode.insertBefore(r,o)}}(document,"script","infogram-async","https://e.infogram.com/js/dist/embed-loader-min.js");</script>](/data/images/public/11749177/14086727/09e18e7a-98c0-4f18-80b0-7e044f0543a3-w_240.jpg)
![For embedkode: <div class="infogram-embed" data-id="bbde5377-83f1-46f7-b8db-112ccf8e1c1b" data-type="interactive" data-title="Travleste strækninger hjortepåkørsler 2024"></div><script>!function(e,n,i,s){var d="InfogramEmbeds";var o=e.getElementsByTagName(n)[0];if(window[d]&&window[d].initialized)window[d].process&&window[d].process();else if(!e.getElementById(i)){var r=e.createElement(n);r.async=1,r.id=i,r.src=s,o.parentNode.insertBefore(r,o)}}(document,"script","infogram-async","https://e.infogram.com/js/dist/embed-loader-min.js");</script>](/data/images/public/11749177/14086727/fe79fb0f-c861-4ca6-b4a0-75abe6548167-w_240.jpg)
![For embedkode: <div class="infogram-embed" data-id="cd13b0d3-6932-46cd-b65a-df9320349cd5" data-type="interactive" data-title="Top10 postnummer hjortepåkørsler 2024"></div><script>!function(e,n,i,s){var d="InfogramEmbeds";var o=e.getElementsByTagName(n)[0];if(window[d]&&window[d].initialized)window[d].process&&window[d].process();else if(!e.getElementById(i)){var r=e.createElement(n);r.async=1,r.id=i,r.src=s,o.parentNode.insertBefore(r,o)}}(document,"script","infogram-async","https://e.infogram.com/js/dist/embed-loader-min.js");</script>](/data/images/public/11749177/14086727/269f246b-de7b-42a4-afdc-b31e739c4a4a-w_240.jpg)
Links
Om Dyrenes Beskyttelse
Vi hjælper dyr i nød, stopper overgreb mod dyr og kæmper for et respektfuldt og bæredygtigt forhold mellem dyr, mennesker og natur.
Følg pressemeddelelser fra Dyrenes Beskyttelse
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dyrenes Beskyttelse
Nu må hunde løbe frit på stranden1.10.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Efter en sommer med kort snor kan hunde fra 1. oktober igen løbe frit på mange af landets strande – til glæde for både hunde og ejere. Dyrenes Beskyttelse minder dog om, at friheden forpligter, og at der skal tages hensyn til både natur og strandgæster.
Dyrenes Beskyttelse: Fireparten kan gøre op med årtiers fejlslagne frivillige aftaler30.9.2026 12:30:39 CEST | Pressemeddelelse
Dyrenes Beskyttelse ser frem til samarbejdet i den kommende grisefirepart, hvor regeringen lægger op til en nødvendig omstilling af svineproduktionen i retning mod bedre dyrevelfærd. Det skal dermed gøre op med årtiers fejlslagne frivillige aftaler.
Dyrenes Beskyttelse efter ny undtagelsesmulighed fra lovkrav om Bovaer: Kravet bør droppes helt30.9.2026 11:41:06 CEST | Pressemeddelelse
Mælkeproducenter har nu fået udvidet muligheden for at undtage deres køer fra lovkravet om Bovaer for resten af 2026, lyder meldingen fra Natur- og dyrevelfærdsminister Christian Rabjerg Madsen. For køernes velfærd og trivsel er det positivt, men problemet sparkes kun til hjørne, mener Dyrenes Beskyttelse, der vil have kravet droppet.
Dyrenes Beskyttelse roser akutplan: Slut med at kontrollen underminerer loven29.9.2026 12:11:22 CEST | Pressemeddelelse
En ny styrelse for dyrevelfærdskontrollen skal medvirke til at stoppe årtiers svigt af dyrene, hvor for få ressourcer og Fødevarestyrelsens kontrolvejledninger reelt set har undermineret loven. Det møder stor ros fra Dyrenes Beskyttelse.
Rekordmange katte blev indleveret på internaterne i løbet af sommeren21.9.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I forbindelse med Kattens Uge 39 sætter Dyrenes Beskyttelse fokus på den usædvanligt store strøm af katte og killinger, der hen over sommeren har haft brug for hjælp på organisationens internater.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum