Vild med dans-spådom: Disse to kommer i omdans i aften
18.10.2024 08:45:00 CEST | Danske Spil A/S | Pressemeddelelse
Anna Munch er ny Danske Spil-favorit til den samlede sejr efter Philip Mays omdans i fredags. Det bliver dog Rachel og May Lifschitz, der skal i omdans i aften, forudser Danske Spils ekspert.

”Det giver panderynker,” siger Danske Spils ekspert, Mathias Reimer Larsen, om det faktum, at spilfirmaets hidtidige favorit til den samlede sejr – kundedarlingen Philip May - i fredags kom i omdans, og dermed var i fare for at skulle forlade programmet.
”Aldrig i vores historie har vi haft SÅ mange forskellige favoritter til at vinde i løbet af programmet. Det vidner om en ualmindeligt tæt og uforudsigelig konkurrence i år,” fortæller Vild med dans-eksperten fra Oddset hos Danske Spil.
Ny favorit til samlet sejr
Men forudsige, det skal han nu alligevel, og favoritværdigheden har forladt Philip May og tilfalder i stedet Anna Munch, som har sat et særdeles solidt aftryk.
”Anna Munch var sidste fredags klart bedste performance, og dommerne kvitterede prompte med flotte 28 point. Ingen var i nærheden af influenceren og skuespillerinden i fredags, og derfor er hun nu ny favorit til den samlede sejr i konkurrencen,” siger Mathias Reimer Larsen.
Samtidig spår eksperten, at særligt to par vil komme i problemer i aftenens live-transmitterede dance-off.
”Det bliver omdans mellem May Lifschitz og Rachel Ellebye i aften. Jeg tror, Philip May har seernes sympati og undgår farezonen, og Rasmus Staghøj, som på trods af, at han er en af feltets dårligste dansere og scorer lave karakterer uge efter uge, tilsyneladende scorer rå mængder seerstemmer. Rachel får, ligesom Staghøj, lave karakterer fra dommerne, men har tværtimod ikke seerstemmerne med sig, ligesom May Lifschitz fortsat ikke virker superpopulær blandt seerne, selvom hun er en af de bedste dansere. Så det bliver de to, der må trække strå i aften,” konkluderer Mathias Reimer Larsen.
Vild med dans kan følges live på TV2 i aften kl. 20.00.
Nøgleord
Kontakter
PresseafdelingenKontakt vores presseafdeling
Ring til vores pressetelefon for mere information eller flere kommentarer på tlf.: 3085 1785
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Fik opkald fra Danske Spil: ”Så begyndte jeg at tude!”15.9.2026 08:45:00 CEST | Pressemeddelelse
En kvinde fra Østerbro fik for nylig et af den slags opkald, som man virkeligt gerne vil have: Frederik fra Danske Spil ringede for at fortælle, at kvinden havde vundet i Lotto.
Weekenden bød på nye millionærer fra Danske Spil – se hvor de bor14.9.2026 09:31:51 CEST | Pressemeddelelse
Danske Spil fandt i weekenden tre vindere af milliongevinster – to af vinderne ved det måske ikke endnu. Se her, hvor gevinsterne blev vundet.
Var ved at luge ukrudt - vandt 12 millioner på Lotto12.9.2026 09:30:00 CEST | Pressemeddelelse
En mand fra Østjylland hjalp nogle venner med lidt havearbejde, da Danske Spil ringede ham op og fortalte, at han havde vundet 12.000.000 kroner: ”Så stoppede havearbejdet rimeligt prompte!”
Vinder i Keno og opretter ’festfond’ for familien9.9.2026 08:50:00 CEST | Pressemeddelelse
Bryllupper, sølvbryllup, rund fødselsdag og en konfirmation – en kvinde fra Roskilde vinder 1,1 million i Danske Spils talspil, Keno, og øremærker straks penge til familiens fester de næste mange år.
Fik million fra Klasselotteriet i bryllupsgave7.9.2026 10:34:50 CEST | Pressemeddelelse
En kvinde fra Viborg kan se tilbage på en vanvittig uge, hvor ALT flaskede sig: ”Jeg vil næsten skamme mig, hvis jeg får mere held!”
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum