Biografi om fodboldhelten Henning Jensen
15.10.2024 09:27:00 CEST | Turbine Forlaget A/S | Pressemeddelelse
Henning Jensen fra Nørresundby blev i 1976 den første dansker nogensinde til at trække i den hvide Real Madrid-trøje, og ved sin død i 2017 blev han hyldet af 73.323 tilskuere med et minuts stilhed på Estadio Santiago Bernabéu inden opgøret med Borussia Dortmund, hvor Real Madrids spillere bar sørgebind. I biografien Henning Jensen – Helt i hvidt udfolder Niels Idskov en af vores største fodboldspilleres livshistorie.

Henning Jensen var en verdensstjerne i tiden lige før det danske landsholds internationale gennembrud i 1980’erne, hvor dynamitdrengene tog alle med storm. Som spiller var Henning Jensen så elegant og effektiv, at alle de største klubber i Europa var ude efter ham, men først som 23-årig forlod han serieklubben Nørresundby og skiftede til Bundesligaklubben Borussia Mönchengladbach. Derefter gik turen til Spanien og Real Madrid. Ajax Amsterdam fik ham også på holdkortet, før turen igen gik hjem til Danmark – først til AGF, før han sluttede den aktive karriere med en sæson i Nørresundby, hvor det hele begyndte.
Det var nok tilfældigt, at Henning Jensen i flere klubber optrådte i den hvide trøje, men det sætter alligevel en streg under hans renfærdige tilgang til spillet: aldrig udvist, altid en gentleman. Henning Jensen blev en helt i hvidt mange gange i løbet af sin karriere, både for klubholdene og landsholdet. Han blev mester i både Vesttyskland, Spanien og Holland – og han var også tæt på at blive dansk mester med AGF, men selv for Henning Jensen var det alligevel for stor en opgave, vil spøgefulde fans fra andre danske klubber måske bemærke.
Men hvem var fodboldspilleren, der ofte sammenlignes med Michael Laudrup, når det kommer til teknisk og boldmæssigt talent og æstetisk udtryk, uden for banen? Den smittende boldglæde og beskedne fremtoning dækkede over en stor indre styrke og ro, der også kendetegnede Henning Jensen, når han havde trukket støvlerne af. Niels Idskov har talt med Henning Jensens nære familie og venner samt med- og modspillere for at finde ud af, hvad der drev og påvirkede den udadtil stille og ydmyge angriber, der er en af de allerstørste danske fodboldstjerner nogensinde.
Niels Idskov er journalist og tidligere mangeårig medarbejder på Tipsbladet med speciale i tysk og hollandsk fodbold. Han har arbejdet for bl.a. Kicker, Voetbal International og Eurosport og er forfatter til en række bøger om fodbold, senest Ajax Amsterdam – danskernes klub (Turbine, 2018). Han er født i 1954 i Svenstrup ved Aalborg, men bor i dag i Hillerød.
Fakta om bogen:
Titel: Henning Jensen – Helt i hvidt
Forfatter: Niels Idskov
Forlag: Turbine
ISBN: 9788743603900
Sidetal: 279
Vejl. pris: 299,95 kr.
Udgivelsesdato: 23. oktober 2024
Nøgleord
Kontakter
Marie JensbyPR og kommunikation
Tlf:60548460marie.jensby@turbine.dkBilleder

Links
Om Turbine Forlaget
Forlaget Turbine blev grundlagt i 2004.
Vores profil er bred, og grundtanken er, at vi ikke lader os begrænse af hverken genre, stil eller format – vores fokus er kvaliteten i den enkelte udgivelse.
Følg pressemeddelelser fra Turbine Forlaget A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Turbine Forlaget A/S
C. J. Thomsen står bag Mord på Nationalmuseet2.2.2026 09:12:00 CET | Pressemeddelelse
Nationalmuseet er rammen om en hyggekrimi, der løfter sløret for, at der tilsyneladende er fare på færde i krydsfeltet mellem museets glasmontrer og de ansattes interne hierarki. Døden i flasken, første bind i serien Mord på Nationalmuseet, er skrevet under pseudonym som en hyldest til Nationalmuseets første direktør C. J. Thomsen.
Ny thriller: Hvem betaler prisen for festen?19.1.2026 09:11:00 CET | Pressemeddelelse
Kriminalkommissær Hanna Mansouri er tilbage og skal løse en ny sag, der involverer festglade velhavere, stoffer og kriminelle bagmænd i Stockholms natteliv. Gælden er titlen på bind to i Christian Unges trilogi over livet blandt de ultrarige i Sverige.
Mor og datter blev ramt af brystkræft samme år14.1.2026 12:57:47 CET | Pressemeddelelse
I foråret 2023 fik Line Norman Hjorth konstateret brystkræft. Et halvt år senere modtog hendes mor, Vigdis Hjorth, den samme besked. Sammen har mor og datter skrevet En knude i brystet – det år vi blev syge. En fortælling om den pludselige omvæltning en alvorlig diagnose medfører.
USA's udvikling fra 1920’erne til 2020’erne kort fortalt14.1.2026 11:58:40 CET | Pressemeddelelse
I Det moderne Amerika – drøm eller virkelighed giver Michael Bach Henriksen en indføring i den udvikling, der er sket i verdens største demokrati fra 1920’erne til 2020’erne og amerikanernes egen selvforståelse, som den kommer til udtryk via film, bøger og musik.
Få et indblik i livet på Flyvestation Aalborg5.1.2026 11:05:29 CET | Pressemeddelelse
Flyvestation Aalborg fylder 75 år d. 8. januar 2026. Samme dag udkommer Bent Jørgensens store og gennemillustrerede værk om en af Danmarks vigtigste militære flybaser. Få hele historien fra etableringen af den civile Aalborg Lufthavn på marken i 1938 og frem til nutidens moderne arbejdsplads, en flyvestation, der huser Air Transport Wing, Specialoperationskommandoen, Jægerkorpset og Vedligeholdelsesområde Aalborg.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum