Sælerne er næppe i nød: Nyd dem på afstand
14.10.2024 06:00:00 CEST | Dyrenes Beskyttelse | Pressemeddelelse
Sæler er et skønt syn at møde på sin vej ved kysterne. Der tager de ofte et hvil, og det kan ligne, de er i nød, men det er de sjældent.

Efterårsmånederne kan være et oplagt tidspunkt til at gå langs de mange danske kyster og blive rusket godt og grundigt igennem af vind og vejr. På sådan en tur vil man også kunne være heldig at opleve mange forskellige dyr, heriblandt sæler.
De fleste vil nok forvente at se sælen i vandet, og derfor skaber det ofte opmærksomhed, når en sæl har lagt sig til rette på nogle sten.
- Sælerne har også brug for et hvil en gang imellem, og det vælger de ofte at tage på sten langs kysterne. Det kan se ud som, at dyret er i nød, men det er altså oftest ikke tilfældet, siger Michael Carlsen, der er biolog hos Dyrenes Beskyttelse.
Han har også en forklaring på, hvorfor sælerne kan se ud som nogle, der har brug for hjælp.
- Når de lægger sig på en sten, vil deres pels langsomt tørre. Stiger vandet, vil det i nogle tilfælde nå op til sælen, der nu har en våd og glat pels på undersiden, mens den er tør og pjusket på oversiden. Den kontrast kan godt få sælen til at se lidt forpjusket ud, så det ligner, at den er afkræftet eller i nød. Men sælen går ikke synderligt op i, hvordan pelsen sidder og har det derfor formentligt helt fint, siger Michael Carlsen.
Tag kikkert med
Langs mange af Danmarks kyster er det muligt at se sæler. Et godt pejlemærke er at finde steder, hvor der er store sten langs kysten, da sælerne typisk vil lægge sig her.
- Sæler kan være nysgerrige eller måske bare acceptere din tilstedeværelse tæt på, men du bør ikke nærme dig dem alligevel. Tag en kikkert med og nyd dem på afstand. På den måde undgår du at stresse dyret, siger Michael Carlsen.
Mistænker du, at sælen ikke blot hviler sig, men faktisk er i nød, så er du naturligvis altid velkommen til at kontakte Dyrenes Beskyttelses Vagtcentral 1812 for råd og vejledning. Vagtcentralen kontakter så Naturstyrelsens vildtkonsulenter, der er de eneste, der har tilladelse til at håndtere maritime dyr.
Fakta: Hvis du ser en sæl på land
- Rør den ikke og hold lang afstand.
- Har den synlige skader, tag hurtigt et billede, gå væk igen.
- Send billedet til Dyrenes Beskyttelses Vagtcentral 1812.
- Vagtcentralen vurderer, om sælen er i nød.
Nøgleord
Kontakter
Medievagten i Dyrenes Beskyttelse
Dyrenes Beskyttelses medievagt er tilgængelig døgnet rundt for henvendelser pr. mail eller telefon (modtager ikke SMS)
Om Dyrenes Beskyttelse
Vi hjælper dyr i nød, stopper overgreb mod dyr og kæmper for et respektfuldt og bæredygtigt forhold mellem dyr, mennesker og natur.
Følg pressemeddelelser fra Dyrenes Beskyttelse
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dyrenes Beskyttelse
Danmark sætter ny rekord for eksport af levende svin: Det er dybt forkasteligt23.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
17 millioner danske grise blev i 2025 transporteret ud af landet, og dermed har industrien sat ny rekord. Polen var den største aftager, da knap otte millioner danske grise havnede her.
Ny Kraka-rapport afliver myter: Mere plads til svinene har meget begrænsede konsekvenser for dansk økonomi20.3.2026 09:25:00 CET | Pressemeddelelse
Grisene i den danske svineproduktion kan få 50 procent mere plads, uden det får nævneværdige effekter på fødevarepriser, beskæftigelse eller samfundsøkonomien, lyder det i ny rapport fra Kraka.
Danskerne går på gaden for grisene: Vil have et svinevalg20.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
På søndag kulminerer en folkelig bevægelse, når tusindvis af danskere mødes i København. Med krav om rent drikkevand, levende fjorde, gode liv for borgere i landdistrikterne og et værdigt griseliv retter demonstranterne et klart budskab til politikerne to dage før valget.
Dyrenes Beskyttelse: Undercover-bog viser først og fremmest det politiske svigt af grisene17.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Det er i høj grad politikerne og myndighederne, der er skyld i det store svigt af grisene i dansk svineproduktion. Det viser den netop udgivet bog Flæsk, ifølge Dyrenes Beskyttelse.
Bedre dyrevelfærd i landbruget er vigtigt for hver anden vælger16.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
For 53 procent af danskerne kommer dyrevelfærden i landbruget til at have indflydelse på, hvor de sætter krydset til folketingsvalget. Samtidig ønsker et flertal konkrete forbedringer for grisene indført efter valget.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum