Gigtpatienter kan nu få tilskud til vaccine mod smertefuld sygdom
11.10.2024 07:55:08 CEST | Kompas Kommunikation | Pressemeddelelse
Personer, der har oplevet sygdommen helvedesild, ved, hvor smertefuld den kan være. For mennesker med leddegigt, som i forvejen kæmper med konstante smerter, kan helvedesild derfor være ekstra invaliderende. Desværre er leddegigtpatienter i højere risiko for at få sygdommen – men nu har denne gruppe mulighed for at få tilskud til vaccination mod helvedesild. Vaccinationsmuligheden er særligt relevant i forbindelse med ”World Arthritis Day” den 12. oktober, der er dedikeret til at skabe opmærksomhed om gigtsygdomme.
Sundhedsstyrelsen har godkendt, at personer på +50 år diagnosticeret med og i behandling for leddegigt (reumatoid artritis) kan få klausuleret tilskud til vaccination mod helvedesild.2 Det betyder i praksis, at de over 37.000 patienter i risikogruppen nu kan få tilskud til vaccination mod en sygdom, der ellers ville påføre dem yderligere smerte.1
Svækket immunforsvar gør gigtpatienter mere udsatte
Leddegigt er en kronisk sygdom med betændelse i kroppens led, som giver hævelse, smerte, stivhed og eventuelt tab af bevægelighed.3 Leddegigtpatienter er i 2-3 gange øget risiko for at få helvedesild, fordi den medicin4, som bruges til at behandle deres leddegigt, virker ved at undertrykke immunforsvaret. Derved gør behandlingen personer med leddegigt markant mere udsatte for at få helvedesild.5
”Patienter med leddegigt har i kraft af deres grundsygdom i forvejen en øget risiko for kroniske smerter og derfor en hverdag, hvor livskvaliteten er udfordret. Hvis man så får en omgang helvedesild oven i gigtplagerne, er det selvsagt et forværret udgangspunkt for at få hverdagen til at hænge sammen – især fordi smerterne for nogle kan blive kroniske. Derfor er det godt, at Sundhedsstyrelsen har besluttet, at en stor gruppe af leddegigtpatienter nu kan få tilskud til en vaccine, som forebygger yderligere smerte,” udtaler Oliver Hendricks, professor i gigt- og bindevævssygdomme på Esbjerg og Grindsted Sygehus, Syddansk Universitetshospital.
Hvis en person med leddegigt får helvedesild, er der desuden ofte tale om et så smertefuldt forløb, at behandlingen af leddegigt må sættes på pause, indtil infektionen med helvedesild er forbi. Og det kan lede til en opblussen af leddegigten og derved give en yderligere forringet livskvalitet.6
Helvedesild kan ramme alle
Helvedesild kan i udgangspunktet ramme alle danskere og skyldes en reaktivering af varicella zoster virus, som forårsager to forskellige sygdomme: Skoldkopper (varicella) og helvedsild (herpes zoster). Primærinfektion giver typisk skoldkopper, som ca. 98 procent af den danske befolkning har haft.7 Efter smitte med skoldkopper forbliver virus i dvale i kroppens nerveceller og kan senere i livet blive reaktiveret og give anledning til helvedesild.
Den samlede risiko for at få helvedesild i løbet af livet er 30 procent. Denne risiko øges markant for personer over 50 år og kan nå op til 50 procent ved 85-årsalderen.8,9 Helvedesild viser sig som et smertefuldt udslæt med blærer, der kan give jagende, brændende og sviende smerter i det angrebne hudområde i 2-4 uger.10 For 10-30 procent af de ramte fortsætter nervesmerten og bliver kronisk. Denne tilstand, kendt som postherpetisk neuralgi, kan medføre yderligere smerte.11
Fakta om vaccination mod helvedesild
Virksomheden GSK, som står bag vaccinen mod helvedesild, har i de videnskabelige studier, der ligger til grund for vaccinens godkendelse og anbefaling, vist reduceret risiko for herpes zoster hos en population på 50 år og derover med 97,2 procent og blandt personer på 70 år og derover med 89,9 procent. Effektiviteten (efficacy) forblev høj i mindst fire år efter vaccination. For reduktion i risikoen for postherpetisk neuralgi var de tilsvarende tal hhv. 91,2 procent og 88,8 procent. For personer med præeksisterende immunmedierede sygdomme, herunder reumatoid artritis, reducerede vaccinationen risikoen for herpes zoster med 90,5 procent i en poolet post-hoc analyse.13
Information om Sundhedsstyrelsens godkendelse af klausuleret tilskud til vaccinen
Findes på Sundhedsstyrelsens hjemmeside her: Tilskud til vacciner til visse persongrupper (Sundhedsstyrelsen)
Baggrundsinformation om leddegigt
Leddegigt er invaliderende for de personer, som lider af det, og er også omfattende ift. samfundsmæssige omkostninger forbundet med sygdommen i form af blandt andet behandlingsudgifter og tabt arbejdsproduktion, som skyldes nedsat arbejdsfunktion, sygemelding og varig tilbagetrækning fra arbejdsmarkedet. Ifølge en ældre opgørelse fra 2005 estimeres de samlede samfundsmæssige omkostninger ved leddegigt til cirka 1,6 mia. kr. årligt.12
Referencer
- Esundhed.dk (n.d.) https://www.esundhed.dk/Emner/Operationer-og-diagnoser/Udvalgte-kroniske-sygdomme-og-svaere-psykiske-lidelser
- Sundhedsstyrelsen Tilskud til vacciner til visse persongrupper (Sundhedsstyrelsen)
- Sundhed.dk Leddegigt, årsager
- Disease-modifying antirheumatic drugs
- Widdifield J, Bernatsky S, Paterson JM, Gunraj N, Thorne JC, Pope J, et al. Serious infections in a population‐based cohort of 86,039 seniors with rheumatoid arthritis. Arthritis Care Res. 2013 Mar;65(3):353–61.
- JAK-haemmere | Danskreumatologi.dk
- SSI.dk Skoldkopper og helvedesild
- Harpaz R, Ortega-Sanchez IR, Seward JF, Advisory Committee on Immunization Practices (ACIP) Centers for Disease Control and Prevention (CDC). Prevention of herpes zoster: recommendations of the Advisory Committee on Immunization Practices (ACIP). MMWR Recomm Rep Morb Mortal Wkly Rep Recomm Rep. 2008 Jun 6;57(RR-5):1–30; quiz CE2-4.
- Schmader K, Gnann, Jr. JW, Watson CP. The Epidemiological, Clinical, and Pathological Rationale for the Herpes Zoster Vaccine. J Infect Dis. 2008 Mar;197(s2):S207–15.
- Medicin.dk - Helvedsild
- Södergren E, Mårdberg K, Nishimwe M, Bhavsar A, Marijam A, Bergström T, Stäck P. Incidence and Burden of Herpes Zoster in Sweden: A Regional Population-Based Register Study. Infect Dis Ther. 2024 Jan;13(1):121-140. doi: 10.1007/s40121-023-00902-1. Epub 2024 Jan 9. PMID: 38193987; PMCID: PMC10828402.
- Syddansk Universitet: Leddegigt i Danmark Nøgletal 2018
- Shingrix product-information
Nøgleord
Kontakter
Thomas HartvigPartner, Kompas Kommunikation
Tlf:21 65 96 70Thomas@kompas.dkHelle HellebergHead of Market Access & External Affaris, GSK
Tlf:36 35 91 00Om GSK
GSK er et globalt biopharma-selskab med en vision om at forene videnskab, teknologi og talentfulde mennesker således, at vi sammen kan blive endnu bedre til forebygge og behandle sygdom.
Læs mere på www.gsk.com
Følg pressemeddelelser fra Kompas Kommunikation
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Kompas Kommunikation
Ny undersøgelse: Kun 38 procent af danskerne tror på lige adgang til den nyeste medicin2.9.2026 12:44:18 CEST | Pressemeddelelse
Danskerne har stor tillid til sikkerheden og effekten af medicin – ligesom der er stigende opbakning til innovation. Dog mener færre end fire ud af ti, at alle har lige adgang til den nyeste og mest effektive behandling. Særligt kvinder er skeptiske, viser en ny befolkningsundersøgelse.
Bosch indviede i dag sit nye hovedkontor i Ballerup3.8.2026 13:11:08 CEST | Pressemeddelelse
Virksomheden samler for første gang alle danske divisioner Historisk samling af virksomhedens danske divisioner: For første gang samler Bosch alle sine danske selskaber og forretningsområder under ét tag i Ballerup. Medarbejderne i centrum: Ca. 400 medarbejdere får deres daglige gang i det nye hovedkontor, der er skabt med fokus på trivsel, fællesskab og samarbejde på tværs. Nye rammer for kunder og partnere: Hovedkontoret rummer showrooms, undervisnings- og træningsfaciliteter, der skal styrke videndeling og faglig udvikling på tværs af Bosch-koncernens mange forretningsområder.
Sommerens bilferie til Polen bliver nemmere med EasyPark9.7.2026 07:01:00 CEST | Pressemeddelelse
Danske bilister kan nu bruge EasyPark-appen i Polen. Appen lanceres i første omgang i 13 polske byer, herunder Kraków, Gdańsk og Sopot, og gør det lettere for de mange danskere, der hvert år besøger landet, at betale for parkering direkte fra mobilen.
To ud af tre med angst og stress oplever, at overtænkning går ud over søvn og koncentration - sommerferien kan gøre det værre29.6.2026 11:19:19 CEST | Pressemeddelelse
Mange med angst og stress oplever, at overtænkning påvirker deres søvn, koncentration og handlekraft negativt. Det viser en ny undersøgelse, hvor knap to ud af tre samtidig svarer, at de ofte har hovedet fyldt med mange bekymringer på én gang. I sommerferien kan problemet blive forstærket, når faste rutiner forsvinder.
Virksomheders klimakrav rykker ind i de daglige indkøb25.6.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Danske virksomheder skal kunne dokumentere klimaaftrykket fra hele driften, også fra de produkter, medarbejdere bruger hver dag. Derfor giver Tork i højere grad adgang til carbon-data for professionelle hygiejneprodukter. Samtidig har Tork reduceret klimaaftrykket på en række centrale produkter med op til 22 procent¹.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum