3F: EPX er et rigtig godt tilbud til de unge
Den nye ungdomsuddannelse EPX er rigtig godt tænkt, men det bør overvejes at ligge EPX’en på erhvervsskolerne, der i forvejen har lokaler, udstyr og faglighed til de nye studerende.

Den nye ungdomsuddannelse EPX er rigtig godt tænkt, men det bør overvejes at ligge EPX’en på erhvervsskolerne, der i forvejen har lokaler, udstyr og faglighed til de nye studerende.
Regeringens forslag til en reform af ungdomsuddannelserne er skruet godt sammen. Det mener 3F’s forbundssekretær Søren Heisel.
-Det er positivt, at alle unge nu får mulighed for at starte på et gymnasium og først vælge retning lidt senere i deres forløb. EPX’en åbner alle døre for en erhvervsuddannelse, måske en velfærdsuddannelse eller måske en videregående uddannelse. Ingen døre er nu lukkede, og de unge er ikke tvunget til at vælge livsretning allerede som 16-årige, siger Søren Heisel.
-Samtidig åbner reformen op for et godt studiemiljø, der har været savnet af mange på erhvervsuddannelserne. Derudover får vi nu i højere grad uddannet unge til de faglige områder, som Danmark har så hårdt brug for de kommende mange år, og som skal sikre den grønne omstilling, siger Søren Heisel.
-Jeg mener, det vil være helt naturligt også at placere EPX på erhvervsskolerne. Kun i geografiske nødstilfælde bør der indrettes EPX i tidligere gymnasier. Det mener jeg fordi, gymnasier ikke har alt det nødvendige udstyr og den praksisfaglighed, der skal til med EPX. Det vil kræve langt større investeringer at løfte gymnasieskoler med udstyr, værksteder mm, end at indføre flere klasselokaler på erhvervsskolerne, siger 3F’s forbundssekretær.
Søren Heisel tror på, at de nye uddannelses landskab kan få flere til at vælge en faglært uddannelse, og han glæder sig til at være en del af de kommende forhandlinger om at omdanne de mange ord og tanker til reelle resultater. Men det kræver også, at der stilles langt skrappere krav til virksomhederne om at levere det det nødvendige antal lærepladser, og her er vi stadig langt fra i mål.
-Overordnet er jeg meget positive i forhold til regeringens planer. Jeg mener, at der er behov for at give mange elever mere tid før et mere erhvervsrettet valg. Jeg tror, at en nye bredere ungdomsuddannelse vil gøre det sjovere og udviklende at være ung, og jeg er sikker på, at det vil få endnu flere til efterfølgende at vælge en de mange spændende, grønne og fremtidssikre erhvervsuddannelser,” siger Søren Heisel.
Nøgleord
Kontakter
For yderligere information, kontakt 3F's pressetelefon på 88 92 88 92.
Følg pressemeddelelser fra 3F
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra 3F
Medie-invitation til 3F's kongres 27.9-2.10 i Aalborg5.9.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Til medierne, redaktionen I inviteres hermed til at overvære 3F’s 7. ordinære kongres og delegeretmøde i perioden 27. september til 2. oktober i Aalborg Kongres & Kultur Center
3F: Regeringen giver tiltrængt hjælp – men skuffer på pension og fødevarer29.8.2025 11:49:39 CEST | Pressemeddelelse
3F roser regeringens finanslovsforslag for at have lavere elafgift og bedre vilkår for børnefamilier, men kritiserer manglende momslettelser på fødevarer og en udebleven styrkelse af Tidlig pension.
Alarmerende udvikling kan få fatale konsekvenser for Danmark28.8.2025 09:59:23 CEST | Pressemeddelelse
En ny kortlægning af grønne investeringer i Danmark, viser en bekymrende udvikling, der kan blive et dramatisk tilbageslag for klimaet, sikkerheden og tusindvis af danske arbejdspladser.
3F Midtvendsyssel og Tryg indgår forlig i skadesag med ambulanceredder27.8.2025 14:45:10 CEST | Pressemeddelelse
Forsikringsselskabet Tryg har indgået et forlig med Erik Schack, repræsenteret ved fagforeningen 3F Midtvendsyssel, i en verserende skadesag, der har været genstand for ekstern opmærksomhed. Forliget er et resultat af en dialog, som blev initieret af 3F Midtvendsyssel i juni 2025, og det afspejler et kompromis, som begge parter er tilfredse med, og hvor begge parter har givet sig ud fra et fælles ønske om at indgå en gensidig aftale fremfor fortsat at måtte afvente en retssag. Forliget omhandler en sag, der udspringer af en ulykke på havnen i Strandby den 4. august 2014. Tryg blev aktivt involveret i sagen i 2021, efter arbejdsskadesagen mellem myndighederne og Erik Schack, der er tidligere indsatsleder og ambulanceredder ved Falck, blev behandlet ved flere instanser og domstole frem til en afgørelse ved Vestre Landsret i 2021. Parterne har fortsat forskellige opfattelser af sagen. Trods forlig er der uenighed om ulykkes- og sygdomsforløbet, erstatningsspørgsmålet og den juridiske vurd
3F: Sænk moms på fødevarer nu!21.8.2025 11:05:10 CEST | Pressemeddelelse
Danmarks stærkeste fagforening vil have politikerne til at sænke momsen på fødevarer med fem procentpoint – fra 25 til 20 procent.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum