E45-tilkørsel ved Aarhus S er spærret i efterårsferien
Fra den 11. oktober til den 21. oktober spærrer Vejdirektoratet for tilkørslen til E45-motorvejen ved <49> Aarhus S. Spærringen skyldes, at rampen skal bygges om i forbindelse med udvidelsen af motorvejen.

Vejdirektoratet skal i forbindelse med udvidelsen af E45 Østjyske Motorvej udføre en større ombyningen af tilkørselrampen ved <49> Aarhus S.
Arbejdet betyder, at rampen spærres, og trafikanter, der skal på motorvejen, må ud på en omkørsel i efterårsferien.
Trafikale konsekvenser
Vejdirektoratet spærrer for tilkørsel <49> Aarhus S i følgende tidsrum:
- Fra fredag den 11. oktober klokken 19.00 til mandag den 21. oktober klokken 05.30
Trafikanter, der kommer ad Genvejen og skal nordpå ad E45, må i stedet benytte Aarhus Syd Motorvejen frem til frakørsel <1> Hasselager V for herefter at tage tilkørsel <50> Hørning ned på E45.
Trafikanterne der kommer ad Aarhus Syd Motorvejen må ligeledes fortsætte til frakørsel <1> Hasselager V for herefter at tage tilkørsel <50> Hørning ned på E45. Der vil være skiltet for omkørslen.
Der må forventes kødannelse i myldretiden samt forlænget rejsetid på grund af omkørsel samt et øget pres på Torshøjvej.
Vejdirektoratet beklager på forhånd de gener, som arbejdet måtte medføre for trafikanterne.

Kontakter
Robin Højen MadsenProjektchefVejdirektoratet
Tlf:72 44 22 76Tlf:23 24 41 72rhm@vd.dkTrine Bruus HelboKommunikationskonsulentVejdirektoratet
Tlf:40 31 74 87tbh@vd.dkVejdirektoratets pressetelefon
Tlf:51 83 33 93Billeder
Følg pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Rute 16 får ny asfalt øst for Viborg16.9.2025 11:03:46 CEST | Pressemeddelelse
Torsdag den 18. september begynder Vejdirektoratet at udskifte tre kilometer asfalt på Rute 16 øst for Viborg. Arbejdet udføres i nattetimerne for at give færrest gener for trafikanterne.
Ramper og veje spærres ved Randers N <39> og Sdr. Borup <43> i september16.9.2025 08:50:34 CEST | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet skal udføre arbejde i tilslutningsanlæggene Randers N <39> og Sdr. Borup <43> på E45 Nordjyske Motorvej. Derfor spærres flere ramper og vejstrækninger mellem den 17. og 24. september.
Broarbejde påvirker trafik på Roskildevej og Hillerødmotorvejens forlængelse15.9.2025 11:02:58 CEST | Nyhed
Roskildevej er spærret mellem Lyngevej og Fuglebjergvej fra fredag den 19. september kl. 19.00 til mandag den 22. september kl. 05.00. Samtidig bliver trafikken på Hillerødmotorvejens forlængelse ledt op ad ramperne ved Roskildevej.
Ny asfalt på rundkørsel ved Hundestedvej i Frederiksværk15.9.2025 10:32:14 CEST | Pressemeddelelse
Der skal lægges ny asfalt på rundkørslen ved Hillerødvej og Hundestedvej i Frederiksværk. Arbejdet bliver udført i aften- og nattetimerne, hvor det er til mindst gene for trafikanterne.
Rute 11 ved Thisted får ny asfalt15.9.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet lægger ny asfalt på en cirka 3,5 kilometer lang strækning af Rute 11 ved Thisted. Arbejdet begynder torsdag den 18. september og forventes at vare i omkring to uger.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum