Tidligere generalsekretærer i Folkekirkens Nødhjælp skriver håbet frem i ny bog om Desmond Tutu
8.10.2024 06:00:00 CEST | Folkekirkens Nødhjælp | Pressemeddelelse

Tirsdag udkommer bogen ’Jeg er til, fordi du er til – Desmond Tutus tro og spiritualitet’, skrevet af de to tidligere generalsekretærer i Folkekirkens Nødhjælp, Peter Lodberg og Christian Balslev-Olesen.
I forbindelse med bogudgivelsen afholdes der en reception i Folkekirkens Nødhjælps lokaler. Generalsekretær Jonas Nøddekær siger:
”Jeg er utrolig glad for, at Peter og Christian har valgt at skrive denne bog om Desmond Tutu. Specielt i en tid, hvor verden har brug for håb, inspiration og tro. Desmond Tutu troede på det gode i mennesket, og han gav håb til alle os, der lyttede til ham. Peter og Christians bog om Tutu bringer igen håbet frem."
Jonas Nøddekær understreger betydningen af Desmond Tutu for Folkekirkens Nødhjælps arbejde:
”Desmond Tutu lærte os, at nødhjælp ikke bare handler om at uddele mad, men om rettigheder. At vi i længden kun kan hjælpe mennesker, hvis vi adresserer roden til problemet i stedet for at symptombehandle. Det gælder uanset, om vi kigger på apartheid, kastesystemer, forholdene i de besatte palæstinensiske områder eller årsagerne til klimaforandringerne.”
I bogen skriver forfatterne om Desmond Tutus forhold til kristendommen, og hvordan troen har været en evig drivkraft i hans virke som rettighedsforkæmper. Desmond Tutu kæmpede hele sit liv for fattige og undertryktes ret til et værdigt liv. Hans virke rakte langt ud over kampen mod apartheid i Sydafrika.
”Desmond Tutu var på mange måder hele verdens biskop. Han mindede os konstant om, hvad det vil sige at være menneske, og hvordan mennesker bevarer deres menneskelighed og menneskelige værdighed, når de oplever krig, sult og uretfærdighed. Tutus værdier danner grundlag for Folkekirkens Nødhjælps moralske kompas,” siger Jonas Nøddekær.
Udover Peter Lodberg og Christian Balslev-Olesen, deltager blandt andet den sydafrikanske ambassadør, Fikile Sylvia Magubane, biskop Marianne Gaarden og generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, Jonas Nøddekær.
Kontakter
Otto LykketoftPolitik og presserådgiver
Tlf:28705780otly@dca.dkOm Folkekirkens Nødhjælp
Folkekirkens Nødhjælp støtter verdens fattigste i deres kamp for et værdigt liv og hjælper mennesker i nød. Vi giver akut nødhjælp i katastroferamte områder og langsigtet udviklingshjælp i fattige egne for at skabe en mere ligeværdig og bæredygtig verden.
Følg pressemeddelelser fra Folkekirkens Nødhjælp
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Folkekirkens Nødhjælp
9 ud af 10 danskere kræver klimaafgift på privatfly11.2.2026 06:50:00 CET | Pressemeddelelse
Et massivt flertal af danskerne ønsker en klimaafgift på privatfly – og mange mener samtidig, at indtægterne bør gå til klimastøtte i de lande, der rammes hårdest af klimaforandringer. Det viser en ny Epinion-måling.
Ny fordrivelsesbølge i Syrien: Folkekirkens Nødhjælp rykker ud med akut hjælp4.2.2026 09:04:05 CET | Pressemeddelelse
Over de seneste uger er mere end 150.000 mennesker blevet fordrevet fra deres hjem i Syrien som følge af væbnede kampe og interne stridigheder. De seneste uroligheder har især fundet sted i det nordøstlige Syrien, hvor sammenstød mellem regeringsstyrker og det kurdiske mindretal har tvunget familier på flugt. Der er nu indgået en våbenhvile, men situationen er fortsat yderst skrøbelig, understreger generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, Jonas Nøddekær: ”Det er meget vigtigt, at der er landet en aftale om våbenhvile. Men den er skrøbelig, og de fleste mennesker tør ikke vende hjem. Frygten for igen at blive tvunget på flugt i morgen er alt for reel.” Den humanitære situation forværres yderligere af hårdt vintervejr. Ekstrem kulde og oversvømmelser i flere områder øger risikoen for sult og sygdom. ”Mennesker i Syrien står midt i en akut krise. De mangler mad, varme og basale fornødenheder – netop som vinteren sætter ind. Vi reagerer nu med akut nødhjælp til de mest sårbare familier på
Danskerne shopper genbrug til jul i stor stil11.12.2025 07:45:00 CET | Pressemeddelelse
Genbrug er årets julehit: Hver tredje dansker overvejer at købe brugte gaver til jul – og det giver travlhed i landets genbrugsbutikker.
Salling sælger rekord mange palæstinensiske dadler8.12.2025 12:20:07 CET | Pressemeddelelse
Sallings butikker - Netto, Bilka og føtex - sælger rekord mange palæstinensiske dadler i julehandlen.
To ud af tre danskere har svært ved at finde på julegaveønsker4.12.2025 06:03:00 CET | Pressemeddelelse
Ny undersøgelse viser, at langt de fleste danskere svært ved at fylde ønskesedlen ud. Kendt livsstilsekspert opfordrer til meningsfulde gaver – det samme gør Folkekirkens Nødhjælp.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum