Den Grønne Ungdomsbevægelse

Greta Thunberg støtter op om den danske sultestrejke mod landbrugsforhandlingerne

3.10.2024 18:14:52 CEST | Den Grønne Ungdomsbevægelse | Pressemeddelelse

Del

De 11 unge fra Den Grønne Ungdomsbevægelse er nu på dag 4 af deres sultestrejke foran forhandlingerne om Grøn Trepart. I dag var der solidaritetsdemonstration ved siden af de sultestrejkende, hvor omkring 200 personer viste deres støtte ved at sætte sig ved siden af de strejkende – heriblandt den svenske klimaaktivist Greta Thunberg.

Greta Thunberg ved Den Grønne Ungdomsbevægelses sultestrejke foran Ministeriet for Grøn Trepart
Greta Thunberg ved Den Grønne Ungdomsbevægelses sultestrejke foran Ministeriet for Grøn Trepart Ejvind Spence

I dag er det fire dage siden, at de 11 unge fra Den Grønne Ungdomsbevægelse spiste deres sidste måltid inden sultestrejken. Og det begynder ifølge en af de sultestrejkende, at kunne mærkes. Derfor betyder det også meget, at se så mange mennesker sidde i timevis foran Ministeriet for Grøn Trepart, for at vise deres solidaritet, siger sultestrejkende Ask Palnum Knudsen: 

“Da jeg vågnede i morges, fuldstændig afkræftet, virkede dagen godt nok hård, at skulle gennemføre. Men lige nu er jeg bare helt høj på, hvor mange mennesker, der har brugt sin dag på, at sidde her sammen med os, og fyldt med mod til at fortsætte.

Ask Palnum Knudsen, en af de strejkende. 

Greta Thunberg lægger pres på de danske landbrugsforhandlinger


Blandt dem, der var mødt op for at vise deres solidaritet, var Greta Thunberg. Hun har også tidligere været ude og kritisere det danske landbrug for at være det land i verden, der producerer flest dyr per indbygger, og at den foreliggende Grøn Trepart-aftale, er katastrofal for klimaet.

“Jeg er kommet for at vise solidaritet med de 11 sultestrejkende. Vi har brug for en komplet transformation af den animalske produktion, og aftalen i Grøn Trepart gør på ingen måde op med sektorens enorme CO2-udledninger. Danmark er et voldsomt opdyrket land med en gigantisk dyreproduktion, og den danske regering bliver nødt til at tage ansvar for deres forurening og globale position.”

Greta Thunberg, klimaaktivist 

Følges ad med Jeppe Bruus


Siden strejken startede er Minister for Grøn Trepart, Jeppe Bruus, dagligt blevet mødt af Den Grønne Ungdomsbevægelse, der har flyttet lokation for at sidde foran forhandlingsmøderne. Det samme skete i dag, hvor ministeren måtte gå gennem menneskeflokken, der sad ude foran ministeriet, da han forlod dagens forhandlinger.

I går blev Den Grønne Ungdomsbevægelse inviteret til et hastemøde i ministeriet for at diskutere sultestrejken, hvori Jeppe Bruus fortalte, at han ikke kom til at ændre noget i aftalen, men at han erkendte den manglende inddragelse af unge, grønne stemmer i processen. Senere samme dag var ministeren i Go’ Aften Live, hvor han også skulle snakke med to af de sultestrejkende. 

Nøgleord

Kontakter

Emil Bejer-PedersenHenvendelser vedrørende sultestrejken og Grøn Trepart

Tlf:+45 61 60 88 34

Lea WiggenHenvendelser vedrørende sultestrejken og Grøn Trepart

Tlf:+45 53 84 00 64

Billeder

De 11 sultestrejkende sammen med Greta Thunberg
De 11 sultestrejkende sammen med Greta Thunberg
Ejvind Spence
Download
Greta Thunberg til solidaritetsdemonstration for de sultestrejkende
Greta Thunberg til solidaritetsdemonstration for de sultestrejkende
Ejvind Spence
Download

Om Den Grønne Ungdomsbevægelse

Den Grønne Ungdomsbevægelse kæmper for en grøn og retfærdig fremtid. Vi er en græsrodsbevægelse af unge over hele landet og er partipolitisk uafhængige.

Følg pressemeddelelser fra Den Grønne Ungdomsbevægelse

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Den Grønne Ungdomsbevægelse

"Guerrilla" lysprojektioner i Aarhus i weekenden23.3.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse

Guerrilla-projektioner med grønne budskaber kunne spottes forskellige steder i Aarhus i løbet af weekenden. Projektionerne er lavet af Den Grønne Ungdomsbevægelse og baseret på deres fem krav til folketingskandidaterne. “Det er en måde at tage noget magt over gadebilledet. Vi har ikke lige så mange penge som f. eks erhvervslivet under valgkampen, men derfor er vores budskab jo stadig vigtige”, siger Sara Arvidsson Corneliussen fra bevægelsen. Mandag aften kl 20, dagen før folketingsvalget, vil den sidste projektorvisning ske på demokratihuset Sager Der Samler, hvor alle er velkomne til at se på. Aktivisterne håber at projektionerne kan være med til at vække noget i dem, der ser dem: “Vi vil med projektionerne gerne sætte fokus på de fem krav vi har til politikerne, som alle handler om grøn velfærd og en retfærdig grøn omstilling. Motiverne viser problemerne, der er i dag, men vi forsøger også at vise håbet og alternativerne frem. Grundlæggende er vores krav jo mere håb for fremtiden. V

Folkets Klimamarch går på gaden i flere byer d. 21 marts 202620.3.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse

Folkets Klimamarch går på gaden i lørdag d. 21 marts kl 13, og bliver denne gang afholdt i forbindelse med folketingsvalget. I København starter og slutter marchen på Christiansborg Slotsplads, og det bliver med chefredaktør på dagbladet Information, Rune Lykkeberg, som vært. Rune Lykkeberg udtaler om Folkets Klimamarch: “Når vi mødes og går sammen, når vi taler om klima, og når vi står sammen, så vinder vi. Folkets Klimamarch er en fejring af vores sammenhold, en trøst i mørke tider og vejen til virkelige fremskridt” Derudover kommer programmet fra scenen til at bestå af taler fra Jessica Derconteé, Lea Korsgaard, Mogens Lykketoft og Greta Thunberg, mens bandet NÆB, Klima koret og DJ AKIMAX kommer til at spille musik for de fremmødte. Folkets Klimamarch 2026 går på to ben for vores fælles fremtid: Ét for det lokale ansvar. Ét for det globale ansvar Derfor kræver vi: 1. Et sundere fødevaresystem Landbrugspolitik er også sikkerhedspolitik. Derfor bør Danmark omlægge sit fødevaresystem,

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye