Warhaus bringer sit magiske mørke univers tilbage til Danmark
3.10.2024 10:00:00 CEST | All Things Live ApS | Pressemeddelelse
Den belgiske alternative crooner tager sit mørke og forførende univers til Amager Bio 16. marts på touren med sit nye album ’Karaoke Moon’

Warhaus, der er kendt som frontmand i det succesfulde band Balthazar, har med sit soloprojekt etableret sig som en af Belgiens mest unikke musikstemmer. Karaoke Moon, der udkom i efteråret 2024, er hans tredje soloudgivelse og er blevet hyldet af kritikere for dets mesterlige kombination af smukke forførende melodier, drømmende instrumentering og dybsindige tekster, der udforsker kærlighedens og livets mørkere sider.
Med hits som ”Where The Names Are Real”, der med hans karakteristiske crooner-stil og fængende 80’er-inspirerede orgel får musikhjerterne til at banke, og den provokerende ”What Goes Up”, hvor Warhaus med sin kendetegnende humor leger med vores syn på moderne maskulinitet, er koncerten sat til at blive en oplevelse, der rammer både sjæl og sind.
Warhaus vandt musikhjerter i hele verden med sine to første udgivelser We Fucked a Flame into Being (2016) og Warhaus (2017) og har opbygget et ry for at udforske det mørke og melankolske på en måde, der trækker på referencer som Leonard Cohen, Serge Gainsbourg og Tom Waits. Fans kender og elsker ham for sin evne til at formidle det dunkle, intense, og melankolske i et fangende musikalsk univers.
Hans liveoptrædener, som herhjemme senest fyldte Pumpehuset til bristepunktet i 2023, efterlader altid publikum fortryllede og forelskede. Nu vender den belgiske alternative crooner tilbage til Danmark, hvor han denne gang indtager Amager Bio – et must-see for alle, der ønsker at opleve en kunstner i absolut topform.
WARHAUS – KARAOKE MOON TOUR
16. MARTS 2025 – AMAGER BIO, KØBENHAVN
BILLETSALGET STARTER: 9. OKTOBER 2024 KL. 10
BILLETPRIS: 250,- (PLUS GEBYR)
BILLETSALG VIA: ALLTHINGSLIVE.DK / TICKETMASTER.COM
Nøgleord
Kontakter
Marie Louise BankMarketingkoordinator & Social Media Manager
marielouise@allthingslive.comBilleder
Links
Om All Things Live
All Things Live Denmark er tidligere ICO Concerts, som er en af Nordens største og ældste koncertarrangører, og er gennem mere end 30 år en af de førerende selvstændige nordiske promoters. All Things Live Denmark promoverer årligt mere end 600 shows på tværs af Danmark, Skandinavien og resten af Europa med hovedfokus på koncerter med internationale og lokale artister samt lokal og international comedy.
Vi beskæftiger os med alle typer kunstnere, og vores repertoire spænder bredt fra rock, over opera og hiphop til de allerstørste pop-navne, og vi har arrangeret koncerter med blandt andre The Rolling Stones, Rammstein, Justin Bieber, Céline Dion, Katy Perry, Sam Smith, Andrea Bocelli, Michael McIntyre, Kevin Hart, Trevor Noah, MORTEN, Fabräk, Pauline, Nabiha og lavet lokale comedy tours med Heino Hansen, Ruben Søltoft og BROS.

Følg pressemeddelelser fra All Things Live ApS
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra All Things Live ApS
Finurlig, frygtløs og helt sin egen. Comedyfænomenet Atsuko Okatsuka kommer til Danmark28.9.2026 16:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Med særegen humor, smittende energi og mere end 200 udsolgte shows verden over har Atsuko Okatsuka taget comedyverdenen med storm. Den 12. februar 2027 kan hun opleves i København, når hun gæster Falkonersalen med The Big Bowl Tour.
Haiden Henderson inviterer indenfor i sit sexede og sanselige popunivers, når han gæster København i 202718.9.2026 18:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Haiden Henderson lader forvrængede guitarer, store falsetter og R&B-grooves mødes i et råt poprock-univers, hvor sex, begær og selviscenesættelse bliver vendt på vrangen. Nu kan det danske publikum opleve den fremadstormende californiske artist i 2027, når han indtager Studie 2 i DR Koncerthuset lørdag 6. marts med The Dumb Blond Tour.
anaiis bringer sit sanselige soulunivers tilbage til Danmark16.9.2026 11:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den fransk-senegalesiske sangerinde besøgte Danmark med en velanmeldt koncert under sommerens Copenhagen Jazz Festival. I 2027 vender hun tilbage med sit betagende univers af neo-soul, R&B, dub, jazz og elektroniske klangflader, hvor varme vokaler, levende instrumentation og personlige fortællinger smelter sammen i DR Koncerthusets Studie 2.
CASPER CHRISTENSEN VENDER TILBAGE TIL LIVE-SCENEN MED NYT SHOW:"MIN FARFAR GIK I DAMETØJ"14.9.2026 08:30:00 CEST | Pressemeddelelse
15 år efter sit seneste comedyshow vender Casper Christensen tilbage til livescenen. Ikke med et comeback, men med en redefinering af ham som komiker og entertainer. I foråret 2027 tager han på landsdækkende turné med sit nye show Min farfar gik i dametøj – et personligt, absurd og uforudsigeligt show, hvor Casper Christensen står alene på scenen. Det er comedy, men det er selvfølgelig også meget andet, når det kommer fra manden som har været umulig at styre og sætte i bås i underholdningsbranchen de sidste 40 år! Billetsalget begynder 17. september.
ANNIKA TILFØJER EKSTRA KONCERT I ROYAL ARENA!11.9.2026 15:37:45 CEST | Pressemeddelelse
I sidste uge annoncerede Annika karrierens største indendørs koncert i Royal Arena, og efterspørgslen på billetter har været massiv. Derfor tilføjer hun nu en ekstra koncert samme sted 8. oktober 2027!
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
