Danske Professionshøjskoler: Regeringens reformudspil leverer på opgaven med at skabe gode og attraktive professionsuddannelser
8.10.2024 10:27:45 CEST | Danske Professionshøjskoler | Pressemeddelelse
Med både et uddannelseskvalitetsløft og nye muligheder for, at fx pædagog-, lærer- og socialrådgiveruddannede kan videreuddanne sig gennem hele arbejdslivet, har regeringen lagt ud med et højt ambitionsniveau i nyt reformudspil. Reformudspillet flugter de forslag, Danske Professionshøjskoler selv har peget på som nødvendige for at nå det mål, vi som samfund har om flere og dygtigere pædagoger, sygeplejersker, socialrådgivere mv.

Regeringen har netop offentliggjort det længe ventede reformudspil for de professions- og erhvervsrettede uddannelser: ’Professions- og erhvervsrettede videregående uddannelser til fremtiden – højere kvalitet, mere fleksibilitet og livslang læring’. Per B. Christensen, formand for bestyrelsesformandskollegiet i Danske Professionshøjskoler, glæder sig over de høje politiske ambitioner i regeringens reformudspil:
”Det er afgørende, at vi som samfund løser den udfordring, at færre og færre unge i dag vælger at søge ind på vigtige uddannelser som fx pædagog- og sygeplejerskeuddannelsen. På professionshøjskolerne hilser vi derfor dagens udspil fra regeringen velkomment og glæder os over de høje ambitioner, der sættes for, at det fremover skal være mere attraktivt at vælge en professions- og erhvervsrettet uddannelse til.”
Bedre uddannelser og nye praksisnære videreuddannelsesmuligheder er helt afgørende
Med reformudspillet lægger regeringen op til store og tiltrængte investeringer i de professions- og erhvervsrettede uddannelser. Investeringerne skal bruges til at forbedre kvaliteten med både flere og mere praksisnære undervisningstimer, styrket fokus på hver enkelt studerende og en bedre praktik. Samtidig får de studerende ret til at videreuddanne sig løbende gennem arbejdslivet, blandt andet på helt nye professionsmasteruddannelser.
”I Danske Professionshøjskoler har vi peget på en række nødvendige forandringer, hvis uddannelser som fx pædagog- og sygeplejerskeuddannelsen skal have højere faglig kvalitet og blive attraktive for flere. Det gælder mere undervisningsintensive og virkelighedsnære uddannelser, flere videreuddannelsesmuligheder samt nye og fleksible uddannelsesveje for dem, der uddanner sig eller skifter spor senere i livet. Alle tre dele ser ud til at være med i regeringens reformudspil, og hvis det udspil realiseres, tror jeg på, at vi rykker et syvmileskridt tættere på bedre og mere attraktive uddannelser til pædagog, sygeplejerske, socialrådgiver mv.”, siger Camilla Wang.
Økonomien skal matche ambitionerne
Allerede i dag mangler der dygtige fagprofessionelle på landets sygehuse, botilbud og daginstitutioner, mens flere brancher også kalder på kvalificeret arbejdskraft til at drive den grønne omstilling og digitaliseringen af vores samfund. Det er et samfundsproblem, der kræver en stor indsats. Og det koster.
”Regeringsudspillet tager store og vigtige skridt i den rigtige retning. Nu vil vi nærlæse reformudspillet og blandt andet have fokus på, om økonomien matcher ambitionerne. Særligt de undervisningstimer, hvor studerende skal øve deres faglighed i virkelighedsnære situationer, er dyre timer, men de er også helt afgørende for de studerendes læring. Det kan fx være et lille hold af sygeplejerskestuderende, der skal øve et hjertestop på en virkelighedstro sengestue, hvor både undervisere, sygeplejersker og læger er til stede. Eller det kan være en socialrådgiverstuderende, der skal afprøve en tvangsanbringelsessamtale med både skuespillere, undervisere og videoopsætning. At træne sine faglige færdigheder igen og igen er afgørende for, at vi får dygtige fagprofessionelle, der ikke får et praksischok, når de træder ud i det første job.”, lyder det fra Camilla Wang.
En reform af ungdomsuddannelserne får stor betydning
Danske Professionshøjskoler noterer også, at reformudspillet for de professions- og erhvervsrettede uddannelser er en del af et større reformarbejde på uddannelsesområdet, hvor også ungdomsuddannelserne står overfor store forandringer. Det reformarbejde har betydning for professionsuddannelserne, fremhæver Per B. Christensen, formand for Danske Professionshøjskolers bestyrelsesformandskollegie:
”Foruden reformudspillet for professionsuddannelserne vil vi naturligvis også kigge nærmere på regeringens reformudspil på ungdomsuddannelserne, da det også får stor betydning for, hvem og hvor mange der i fremtiden træder ind ad døren på en professionsuddannelse.”
Nøgleord
Kontakter
Sofie Seidenfaden, Chefkonsulent
Tlf.: 31 73 05 91
Billeder

Danske Professionshøjskoler er interesseorganisation for landets seks professionshøjskoler.
Følg pressemeddelelser fra Danske Professionshøjskoler
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Professionshøjskoler
Danske Professionshøjskoler om nye optagetal: Flere optaget på læreruddannelsen giver grund til optimisme27.7.2026 18:32:01 CEST | Pressemeddelelse
Til midnat får mere end 84.000 spændte ansøgere svar på, om de får tilbudt en plads på den videregående uddannelse, de har søgt. For mere end 18.000 af dem begynder studielivet efter sommerferien på en af landets seks professionshøjskoler, hvor de skal uddanne sig til bl.a. folkeskolelærer, pædagog, sygeplejerske og bygningskonstruktør. Det samlede optag på professionsbacheloruddannelserne er ifølge tal fra Forsknings-, Uddannelses- og Digitaliseringsministeriet steget med 2 pct. sammenlignet med sidste år. Også de fire store velfærdsrettede professionsbacheloruddannelser – pædagog, sygeplejerske, lærer og socialrådgiver – går samlet frem med 2 pct. Udviklingen dækker over en stigning på hhv. 7 pct. til læreruddannelsen og 3 pct. til sygeplejerskeuddannelsen. Optaget på socialrådgiveruddannelsen er uændret (0 pct.), mens pædagoguddannelsen har en lille tilbagegang på 1 pct. ”Det er meget positivt, at flere er blevet optaget på professionsbacheloruddannelserne. Især den markante fremgan
Nye søgetal: Stabil søgning giver et godt afsæt for de styrkede professionsuddannelser5.7.2026 14:11:08 CEST | Pressemeddelelse
Klokken 12 i dag udløb fristen for at søge ind på en videregående uddannelse gennem kvote 1. De nye søgetal viser, at professionshøjskolerne samlet har modtaget 22.443 førsteprioritetsansøgninger, som næsten er på niveau med sidste år. På de fire største velfærdsrettede uddannelser er søgningen steget med 7 pct. til socialrådgiveruddannelsen og 4 pct. til sygeplejerskeuddannelsen, mens søgningen er faldet marginalt med 1 pct. til både pædagog- og læreruddannelsen. Selvom udviklingen varierer mellem de enkelte professionshøjskoler, peger årets samlede søgetal på, at søgningen til professionshøjskolernes uddannelser har stabiliseret sig, og det gælder også de store velfærdsrettede uddannelser. Forperson for Danske Professionshøjskoler, Camilla Wang, glæder sig over, at søgningen til professionshøjskolernes uddannelser har fundet et mere stabilt niveau og ser de nye søgetal som et godt afsæt for det fortsatte arbejde med at uddanne flere og endnu dygtigere fagprofessionelle. "Det er posit
Ny uddannelse får stærk start: 453 ansøgere til den første professionsmaster for lærere og pædagoger4.5.2026 09:19:31 CEST | Pressemeddelelse
Den første uddannelse på kandidatniveau på landets seks professionshøjskoler er kommet stærkt fra start. Da ansøgningsfristen udløb fredag kl. 12, havde hele 453 ansøgere søgt ind på de 300 studiepladser på professionsmasteruddannelsen i pædagogisk-psykologisk rådgivning, som udbydes fra sommeren 2026.
Ny undersøgelse: Danmark vil særligt mangle lærere, men også pædagoger og sygeplejersker i 203518.3.2026 09:41:42 CET | Pressemeddelelse
En ny undersøgelse viser, at Danmark i 2035 kan forvente at stå over for store ubalancer mellem udbud og efterspørgsel på velfærdsuddannede. Med høje ambitioner for velfærden vil behovet kun vokse – ikke mindst hvis politiske folkeskoleudspil, der kræver flere lærere og pædagoger, skal blive til virkelighed.
Nye kvote 2-søgetal: Flere søger uddannelser til sygeplejerske og pædagog, mens søgningen til læreruddannelsen står stille15.3.2026 15:25:29 CET | Pressemeddelelse
Klokken 12 i dag udløb fristen for at søge ind på en videregående uddannelse gennem kvote 2. De nye søgetal viser, at der samlet set er lige så mange 1. prioritetsansøgninger til landets seks professionshøjskoler som sidste år. Ser man på de enkelte uddannelser på landsplan, er der på sygeplejerske- og pædagoguddannelsen tale om en mindre stigning på henholdsvis 5 og 2 pct. i kvote 2, mens det for læreruddannelsen er status quo sammenlignet med sidste år. Søgetallene dækker over regionale forskelle på tværs af de seks professionshøjskoler. Forperson for Danske Professionshøjskoler, Camilla Wang, glæder sig over den mindre stigning til flere velfærdsrettede professionsuddannelser, men understreger, at de samlede søgetal til videregående uddannelser først kendes i starten af juli. ”Sidste års reform af de professions- og erhvervsrettede uddannelser, der skal gøre uddannelserne mere attraktive, markerer på mange måder en ny begyndelse for professionsuddannelserne. På landets professionshø
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum