Forsker i blodkræft knyttes til Kræftens Bekæmpelses Center for Kræftforskning
3.10.2024 06:00:00 CEST | Kræftens Bekæmpelse | Pressemeddelelse
Styrker forskning i blodkræft for bedre behandlinger med færre senfølger

I et nyt samarbejde bliver den internationalt anerkendte forsker inden for hæmatologi, overlæge Carsten Utoft Niemann fra Rigshospitalets afdeling for Blodsygdomme, tilknyttet Kræftens Bekæmpelses Center for Kræftforskning i en deltidsstilling. Med sig tager Carsten Utoft Niemann 7 medarbejdere, som ligeledes deler deres tid mellem Kræftens Bekæmpelse og Rigshospitalet.
Målet med samarbejdet er at styrke forskningen i blodkræft og skabe en hurtigere forbindelse fra forskning og viden, der kan forbedre behandlingen af de mange patienter, som lever med blodkræft til klinisk anvendelse.
Samarbejdet mellem Carsten Utoft Niemann og Kræftens Bekæmpelses Center for Kræftforskning er et naturligt skridt i målet om at være på forkant med den nyeste udvikling inden for kræftforskning. Det forklarer forskningschef Mads Melbye, som ser frem til at bringe Carsten Utoft Niemanns viden og erfaring i spil i centerets eksisterende forskningsmiljø.
- Vi er glade for at byde Carsten Utoft Niemann velkommen. Hans forskning inden for blodkræft og personlig medicin vil være en stor gevinst for vores arbejde for at sikre forskning i verdensklasse tæt på patienten, og vi ser frem til de resultater, som dette samarbejde kan føre til, siger Mads Melbye.
Fokus på blodkræft og personlig behandling
Carsten Utoft Niemanns forskning har i mange år haft fokus på at finde svar på, hvordan man udvælger den bedste behandling til hver enkelt patient med blodkræft. Gennem sin forskning har Carsten Utoft Niemann allerede bidraget til bedre behandling til patienterne, bl.a. gennem resultater, der i dag bliver brugt til at forudsige, hvilke patienter der har en øget risiko for at blive livstruende syge af infektioner.
I sin forskning benytter Carsten Utoft Niemann både genetiske analyser, data fra laboratoriet og data fra kliniske forsøg. Ved at analysere disse store mængder data, er målet at finde svar på, hvordan man tilbyder patienterne en behandling, der sikrer den bedste overlevelse med færrest mulige bivirkninger og senfølger.
Carsten Utoft Niemann har gennem de seneste 10 år haft et tæt samarbejde med en anden ekspert i hæmatologi, professor Henrik Hjalgrim, der leder forskergruppen Hæmatologi ved Kræftens Bekæmpelses Center for Kræftforskning. Det samarbejde vil blive yderligere styrket med den nye stilling, som giver mulighed for at kombinere Henrik Hjalgrims forskning i epidemiologi med Carsten Utoft Niemanns mere patientnære arbejde.
Ad den vej ønsker forskerne at få ny viden, som læger kan bruge til at vælge den bedste behandling til patienter med blodkræft. Dette vil i sidste ende kunne give bedre overlevelsesmuligheder og en højere livskvalitet for patienter, der lider af forskellige former for blodkræft.
Carsten Utoft Niemann tiltræder den nye stilling fra 1. oktober 2024.
Kontakter
Mette Vinter WeberPresse- og kommunikationsrådgiver i Kræftens Bekæmpelses Center for Kræftforskning
Tlf:28952828mvw@cancer.dkBilleder

Om Kræftens Bekæmpelse
Kræftens Bekæmpelse er Danmarks største sygdomsbekæmpende forening. Vi arbejder med forskning i kræft, forebyggelse og støtte til patienter og pårørende. Vores mål er, at færre får kræft, at flere overlever kræft - og at flere får et bedre liv med og efter kræft.
Besøg os på Cancer.dk.
Følg pressemeddelelser fra Kræftens Bekæmpelse
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Kræftens Bekæmpelse
Flertal af kandidater vil gøre tobak og nikotin dyrere13.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Kræftens Bekæmpelse jubler: Et vigtigt skridt for folkesundheden.
Kræftens Bekæmpelse lancerer egen solcreme12.3.2026 09:22:44 CET | Pressemeddelelse
Ny solcreme skal beskytte mod solens UV-stråler og støtte kræftsagen.
Nye tal: Fire ud af fem unge brugere af nikotinposer er afhængige12.3.2026 06:18:35 CET | Pressemeddelelse
Færre unge ryger, men flere bruger nikotinposer. Hæv prisen på tobak og nikotin til mindst 120 kr., opfordrer Kræftens Bekæmpelse.
Kræftens Bekæmpelse: Alt for mange ryger stadig – sæt prisen op til mindst 120 kr.5.3.2026 09:18:35 CET | Pressemeddelelse
Den Nationale Sundhedsprofil viser fald i andelen af rygere i Danmark. Positivt, men udviklingen går for langsomt, siger Kræftens Bekæmpelse, som vil have prisen på cigaretter og nikotin ind i valgkampen.
Forskning giver for første gang svar på generel kræftrisiko hos børn af fædre med testikelkræft3.3.2026 15:35:44 CET | Pressemeddelelse
Forskning mindsker bekymring for kræft.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum