Regeringens tanker om et bredere gymnasium viser gode takter
Det er positivt, at regeringen tilsyneladende har lyttet til Dansk Metals og Dansk Industris forslag om, at lave et bredere gymnasium med et erhvervsrettet spor.

I Dansk Metal glæder man sig over, at regeringen nu varsler planer om et bredere gymnasium, hvor flere unge forhåbentlig kan blive inspireret til at tage en erhvervsrettet uddannelse.
Det siger forbundssekretær i Dansk Metal, Kasper Palm:
- Vi må ikke underkende vigtigheden af, at vi får flere til at gå den faglige vej og blive smede, industriteknikere eller køleteknikere, hvis vi skal nå i mål med den grønne omstilling. Derfor er jeg godt tilfreds med, at regeringen har lyttet til vores forslag om flere ligeværdige gymnasiale spor. Det erhvervsrettede spor vil forhåbentlig gøre, at flere unge får øjnene op for de faglærte uddannelser, siger Kasper Palm.
Der er også lagt op til, at man vil skærpe adgangskravet til de nuværende 3-årige gymnasiale uddannelser. Det har også været et ønske fra Dansk Metal, da det kan være med til at skærpe profilen mod de lange videregående uddannelser, mens flere på den nye uddannelse vil få en gymnasial eksamen, og samtidig holde alle døre åbne.
Her bliver samtidigt vigtigt at sikre, at der ikke bliver tale om en omvej for de unge, der er sikre på, at de vil gå den faglærte vej, understreger Kasper Palm:
- På en del af vores uddannelser er mere end halvdelen af eleverne under 17 år, og det viser jo, at mange unge er afklarede og går målrettet efter en faglært uddannelse. Det er helt afgørende, at den nye ungdomsuddannelse ikke bliver en omvej for disse unge, men at man selvfølgelig fortsat holder den lige vej til erhvervsuddannelserne åben, siger Kasper Palm.
Kontakter
Jeppe Hee RømerPressekonsulent
Tlf:29 88 22 24jero@danskmetal.dkKasper PalmForbundssekretær i Dansk Metals uddannelsessekretariat
Tlf:26187047kapa@danskmetal.dkFølg pressemeddelelser fra Dansk Metal
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dansk Metal
Dansk Metal: Ny analyse viser stort potentiale for nye arbejdspladser inden for biosolutions16.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Ny analyse viser stort vækstpotentiale i biosolutions. Regeringens vækstteam skal nu komme med anbefalinger til, hvordan Danmark kan fastholde et stærkt og konkurrencedygtigt landbrugs- og fødevareerhverv. Anbefalingerne skal munde ud i en national vækstplan og en strategi for biosolutions, der bliver lanceret i begyndelsen af 2026.
Metalformand genvalgt som formand for 1 million industriansatte i Norden2.9.2025 11:25:02 CEST | Pressemeddelelse
Dansk Metals formand, Claus Jensen, tager to år mere på posten som formand for organisationen Nordic IN, som repræsenterer industriens ansatte i de nordiske lande. I dag tirsdag er han blevet genvalgt på organisationens kongres, Nordisk Forum, som finder sted i Sverige.
Lønmodtagerne får flere penge mellem hænderne29.8.2025 11:03:43 CEST | Pressemeddelelse
Dansk Metal roser regeringens finanslovsudspil for at holde hånden under privatforbruget og investere ansvarligt i dansk økonomi.
Vigtigt skridt i retning mod Energiø Bornholm25.8.2025 20:26:46 CEST | Pressemeddelelse
Det er godt nyt, at Energiø Bornholm rykker tættere på. Energiøen vil skabe grøn strøm, arbejdspladser og styrke forsyningssikkerheden.
Virksomheder overser oplagte løsninger – 7 ud af 10 opkvalificerer ikke ufaglærte25.8.2025 08:25:55 CEST | Pressemeddelelse
Danmark står over for en massiv mangel på faglærte, men størstedelen af virksomhederne opkvalificerer ikke deres ufaglærte medarbejdere. Det er problematisk, mener Dansk Metal.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum