Royal Arena sættes til salg
Royal Arena blev etableret i 2017 med filantropiske og kommunale midler. Nu ønsker Københavns Kommune og Realdania at sælge deres aktier i arenaselskabet, som ejer Royal Arena.

Kommunen og Realdania ejer hver halvdelen af aktierne i arenaselskabet, Arena CPHX P/S. Arenaselskabet har opført og ejer Royal Arena. Ejerne ønsker nu i fællesskab at sælge deres aktier i arenaselskabet, som forventes at påkalde sig international købsinteresse.
”Royal Arena er et godt eksempel på, hvordan et kommunalt-filantropisk partnerskab kan bane vejen for projekter, som ellers er svære at få realiseret. I dag tiltrækker Royal Arena med stor succes internationale kulturevents, idræt og musik i absolut verdensklasse til København. Sådan skal det også være fremover, men da arenaens succes ikke længere afhænger af vores ejerskab, sættes aktierne til salg - så de realiserede midler kan gavne andre steder,” siger overborgmester Lars Weiss.
Det har aldrig været meningen, at kommunen eller den filantropiske forening Realdania skulle fortsætte som ejere af Royal Arena. Da Københavns Kommune og Realdania i sin tid gik sammen om at få etableret en multiarena i København, blev det aftalt, at de tidligst måtte sælge deres aktier den 1. februar 2022. Realdania og kommunen er enige om at sælge aktierne nu, hvor Royal Arenas fortsatte succes ikke er knyttet til kommunens og Realdanias fortsatte ejerskab.
”Royal Arena er i dag med sine rammer i verdensklasse et kulturelt samlingspunkt for events i København – til glæde for hele Danmark. Bygningens multifunktionalitet gør den velegnet til mange forskellige arrangementer, som styrker kulturlivets mangfoldighed, fremmer vækst, og det aktive byliv”, siger Jesper Nygård, adm. i Realdania
Salget af Royal Arena vil ikke få betydning for publikum. Danish Venue Enterprise har i dag ansvar for driften og udlejningen af Royal Arena til koncerter, sport og events, og det vil de fortsætte med indtil den 1. december 2046. Lejekontrakten mellem arenaselskabet og driftsoperatøren er indgået med en løbetid på 30 år, og den fortsætter uændret efter salget.
Fakta
- Royal Arena er opført af Arena CPHX P/S, der ejes af Københavns Kommune og Realdania med hver 50 procent. Den samlede anlægspris for Royal Arena udgjorde ca. 1,4 mia. kr.
- Københavns Kommune og Realdania har hver indskudt 325 mio. kr. som kapital i Arena CPHX P/S. kr. til opførelsen af arenaen. Resten af anlægssummen er lånefinansieret.
Pressekontakt
- Kontakt til overborgmester Lars Weiss via pressekonsulent Simon Kærup, tlf. 2492 6298, mail el1u@kk.dk
- Kontakt til adm. direktør i Realdania, Jesper Nygård, via pressechef Pia Møller Munksgaard, 29 69 52 49, pmm@realdania.dk
Kontakt vedr. salget
- Alle henvendelser vedr. Københavns Kommunes og Realdanias salg af aktier i arenaselskabet skal rettes til advokat Andreas Christensen, Advokatfirmaet Horten.
Følg pressemeddelelser fra Københavns Kommune Økonomiforvaltningen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Københavns Kommune Økonomiforvaltningen
Nyt værktøj skal være med til at halvere CO₂-udledningen i Københavns Kommunes nybyggeri9.12.2025 15:01:17 CET | Pressemeddelelse
For at halvere CO₂-udledningen i nybyggeri tager Københavns Kommune et nyt værktøj i brug fra starten af 2026. Der er allerede et samarbejde med Aarhus Kommune om værktøjet, og på sigt kan det også komme andre kommuner til gavn.
Så meget mere skal førstegangskøbere nu have op af lommen for at købe bolig i København8.12.2025 12:39:27 CET | Pressemeddelelse
Førstegangskøbere skal nu mindst tjene 900.000 kr. om året for at låne til en bolig på 60 m² i København - hele 22 procent mere end i 2024. Det viser Københavns Kommunes årlige boligredegørelse. Den konkluderer blandt andet også, at der er behov for 77.000 nye boliger i byen frem mod 2060, og knap hver anden ung udenfor byen drømmer om at flytte til København.
Konstituering vedtaget i København: Sådan ser den nye Borgerrepræsentation og de forskellige fagudvalg ud5.12.2025 16:15:39 CET | Pressemeddelelse
Sisse Marie Welling (SF) er nu overborgmester i København. Her er de 55 medlemmer af den nye Borgerrepræsentation og de forskellige fagudvalg.
Ny rapport: Sådan kan trygheden øges på københavnske stationer3.12.2025 13:34:17 CET | Pressemeddelelse
Københavnerne føler sig generelt mere trygge end nogensinde før, men stationer og stoppesteder er fortsat de steder, som flest københavnere angiver som mest utrygge. Nu ligger en ny rapport klar med konkrete anbefalinger til, hvordan trygheden kan styrkes på og omkring fire stationer.
Nu kommer der supercykelsti på Strandvejen3.12.2025 09:41:15 CET | Pressemeddelelse
Med en ny supercykelsti på Strandvejen bliver det nu lettere og mere sikkert at cykle på strækningen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum