Klar til renovering: Byparken har en sund træbestand
16.10.2024 06:30:00 CEST | Esbjerg Kommune | Pressemeddelelse
I forbindelse med den kommende renovering i Byparken er alle træer i området blevet tjekket, og fem større og fem mindre træer vil blive fældet for at sikre både parkens udvikling og de besøgendes sikkerhed. Flere nye træer kommer til.

Byparkens karakteristiske store, gamle træer indrammer området og udover at være smukke renser træerne luften for støv og reducerer CO2. De giver ly for vinden, og de sænker temperaturen i de varme sommermåneder. Vigtigst af alt bidrager træerne til parkens identitet som et grønt åndehul mellem by og havn – et indtryk, der vil blive bevaret efter renoveringen.
Renoveringen tager højde for at beskytte og fremme biodiversiteten, og her spiller Byparkens smukke træbestand en absolut hovedrolle. Derfor er der gennemført en vurdering af træernes tilstand og stabilitet. Resultatet er at fem større og fem mindre træer vil blive fældet i slutningen af oktober for at skabe plads til faciliteterne i den nyrenoverede park og af hensyn til sikkerheden.
”Vi strækker os langt for at sikre bytræerne en lang levetid, og i forhold til Byparken kommer vi til at plante langt flere end der nu bliver fjernet. Det regnestykke bliver en fordel for de besøgende, som stadig skal kunne nyde en flot grøn park”, siger Henning Ravn, formand for Plan & Byudviklingsudvalget.
Når der plantes nye træer i Byparken, lægges der vægt på at finde steder med gode vækstbetingelser, som kan sikre træerne en lang levetid. Samtidig vælges der arter, som er hjemmehørende, har lav risiko for sygdomme og som tiltrækker insekter og fugle.
Renoveringen af Byparken forventes at være afsluttet ved udgangen af 2025.
Kontakter
Henning RavnFormand for Plan & Byudvikling
Tlf:40 10 12 46henra@esbjerg.dkBilleder

Om Esbjerg Kommune
Esbjerg er landets femtestørste by og Danmarks EnergiMetropol. Vi har sat ambitiøse klimamål og går forrest i den bæredygtige udvikling, hvor byen spiller en central rolle for hele Europas grønne kurs.
I Esbjerg Kommune er pionerånd og viljen til fremdrift en del af DNA'et, og der er ikke langt fra idé til handling. Vores nye mål for Esbjerg er at blive et fyrtårn inden for oplevelser og kultur. Her er allerede masser af spændende muligheder, og nu sætter vi turbo på, så endnu flere får øje på Esbjerg.
Danmarks ældste by, Ribe, ligger i Esbjerg Kommune, og her emmer det af kultur og charme, lige som stationsbyen Bramming er populær og driftig. Samtidig nyder Esbjerg Kommune godt af en perlerække af aktive landsbyer med stærke fællesskaber.
Følg pressemeddelelser fra Esbjerg Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Esbjerg Kommune
Ny organisering skal styrke formidlingen af Esbjergs historie16.9.2026 14:29:34 CEST | Pressemeddelelse
Esbjerg Kommune og Museum Vest har udarbejdet en model, der skal skabe nye muligheder for at formidle Esbjergs historie i bygningen, der i dag huser Esbjerg Museum på hjørnet af Torvegade og Nørregade. I 2027 overgår formidlingen efter planen til Esbjerg Kommune.
Sporten rykker ud af Musikhuset og ind i hallerne: Esbjerg får ny stor Sportslørdag15.9.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Sæt stort kryds i kalenderen lørdag den 23. januar 2027. Her bliver idrætsfaciliteterne omkring Gl. Vardevej fyldt med sport, fællesskab, opvisninger, talks, sportsstjerner og hyldest til både mestre og frivillige, når Sportslørdag Esbjerg afholdes for første gang.
26 ton bøger ud - orker, elvere og helte ind14.9.2026 09:26:15 CEST | Pressemeddelelse
Omkring 65.000 bøger skal flyttes, og i stedet rykker orker, elvere, helte, skurke og andet godtfolk ind, når Hovedbiblioteket i Esbjerg den 19. og 20. september forvandles fra bibliotek til en gigantisk riddersal under årets Fantasyfestival.
Nu skal sommerens forsøg i Skolegade i Esbjerg evalueres11.9.2026 11:24:26 CEST | Pressemeddelelse
Byrumsforsøget i Skolegade nærmer sig sin afslutning. Nu vil Esbjerg Kommune gerne høre, hvordan borgere, erhvervsdrivende og besøgende har oplevet sommerens ændringer i gaden.
Budgetforlig med fokus på hverdagens velfærd og fremtidens muligheder10.9.2026 16:10:35 CEST | Pressemeddelelse
Der er indgået budgetforlig om Esbjerg Kommunes økonomi i de næste fire år. Forligspartierne er blevet enige om et budget, der kombinerer ansvarlig økonomi med investeringer i velfærd, udvikling og de fysiske rammer til gavn for hverdagslivet i hele kommunen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum