Syv forslag fra Dansk Industri skal ruste Danmark som forskningsnation
Flere midler til grøn forskning og 1,5 milliard kroner årligt til udviklingen af kunstig intelligens er afgørende, hvis Danmark skal være på forkant med fremtidens udfordringer.

I de sidste seks år har Danmark ikke levet op til den europæiske målsætning om at anvende 3 procent af BNP på forskning og udvikling. Mens det danske investeringsniveau er lige under målet, så investeres der langt mere i forskning og udvikling i vores nabolande Tyskland og Sverige.
-Danmark er ganske enkelt ved at falde bagud i forhold til vores naboer. Vi bliver nødt til både at styrke de offentlige investeringer i forskning, og samtidig skabe bedre rammer for erhvervslivets forsknings- og udviklingsaktiviteter. Det mener vi ikke bare er en mulighed. Det er en nødvendighed, hvis Danmark også skal være konkurrencedygtig i fremtiden, siger Mikkel Haarder.
Derfor kommer DI nu på banen med syv forslag, som både tager højde for udviklingen af forsvars- og sikkerhedsteknologi, ligesom den også fokuserer på grønne tiltag og rumteknologi. Forslagene lægger dermed op til en mere ambitiøs forskningsindsats end det nuværende niveau.
-Vi er på vej ind i en fremtid præget af geopolitisk ustabilitet, teknologiske revolutioner og globale klimaforandringer. I denne tid er det vigtigere end nogensinde før, at danske virksomheder er på forkant med den teknologiske udvikling og kan udvikle nye konkurrencedygtige løsninger. Forskning og innovation er helt afgørende for at dette kan lykkes, siger Mikkel Haarder, underdirektør i Dansk Industri.
Forskningsudspillet fra DI:
- Investér mindst 1,5 mia. kr. årligt i udviklingen af kritiske digitale teknologier, såsom AI, kvanteteknologi, cybersikkerhed, rumteknologi mv. som en del af de årlige forskningsreserver.
- Forsvar Danmarks grønne styrkeposition ved at øge de grønne forskningsbevillinger med 1,5 mia. kr. mod 2030.
- Øg investeringerne i Innovationsfondens InnoExplorer-program med 100 mio. kr. årligt med særligt med henblik på at støtte lovende life science-iværksættere.
- Fastsæt virksomheders skattefradrag for forskning og udvikling permanent til 130 pct. uden maksimalt loft hurtigst muligt.
- Øremærk 1 mia. kr. årlig til forskning og udvikling inden for forsvar og sikkerhed som en del af forsvarsforliget.
- Stop modregning af EU-hjemtaget og øg i stedet Danmarks deltagelse i det europæiske forsknings- og innovationssamarbejde.
- Styrk forskning og udvikling inden for produktionsteknologi med 100 mio. kr. årligt, der kan bidrage til, at produktion i Danmark forbliver attraktivt.
På sigt bør de offentlige investeringer i forskning og innovation øges markant, så de i 2030 svarer til mindst 1,5 pct. af BNP. Samtidig bør der være en række initiativer, der fremmer forskning i den private sektor.
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
EU-parlamentet tager langt om længe vigtigt skridt for at få Europa ud af regel-sumpen13.10.2025 17:07:52 CEST | Pressemeddelelse
Efter svære forhandlinger er politiske grupper i EU-parlamentet endelig nået frem til en aftale over midten om forsimpling af bæredygtighedsrapportering.
Ny chef for DI Ledelsesudvikling skal styrke fokus på ledelse i en tid med store forandringer10.10.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Christine Molgaard Cleemann tiltræder som ny leder for DI Ledelsesudvikling den 15. november. Hun skal stå i spidsen for arbejdet med at udvikle DI’s tilbud til ledere i medlemsvirksomhederne og styrke samtalen om ledelse i Danmark.
Ny chef for DI Vand skal samle branchen og styrke dansk eksport8.10.2025 11:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Lisa Marie Dalsgaard Gerschefski bliver ny chef for DI Vand. Hun skal samle branchen på tværs og styrke Danmarks position som global frontløber inden for vandteknologi.
Danske forsvarsvirksomheder på fremstød i Kiev8.10.2025 08:55:25 CEST | Pressemeddelelse
Vi befinder os på et yderst kritisk tidspunkt i Europas historie – derfor ønsker Danmark og danske forsvarsvirksomheder at spille en afgørende rolle i samarbejde med Ukraines forsvarsindustri. I denne uge har 30 danske forsvarsvirksomheder været på erhvervsfremstød i Kiev arrangeret af blandt andre Erhvervsministeriet og Dansk Industri (DI).
Kulturnatten i Industriens Hus: Oplev en verden af energi7.10.2025 14:11:28 CEST | Pressemeddelelse
Mød Motor Mille, få citroner til at lyse og spil klaver med bananer. Kulturnatten i Industriens Hus bliver en rejse ind i energiens univers, hvor leg, læring, smagsoplevelser og store visioner for fremtiden går hånd i hånd.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum