Region Hovedstaden ansætter Thomas Reimann som direktør for Akutberedskabet
30.9.2024 12:00:00 CEST | Region Hovedstaden | Pressemeddelelse
Den konstituerede direktør og tidligere vicedirektør Thomas Reimann er valgt til jobbet som direktør, og koncerndirektør Erik Jylling fremhæver hans ledelsesstil, der handler om at skabe en arbejdsplads med høj trivsel og faglig udvikling for både ledere og medarbejdere

Thomas Reimann har det seneste år været konstitueret som direktør i Region Hovedstadens Akutberedskab, men fra 1. oktober er han fastansat.
»Jeg er utroligt glad for, at Thomas har sagt ja til at blive direktør i Akutberedskabet. Jeg mener, at Thomas er den rette til jobbet, og jeg ser frem til det fortsatte samarbejde. Thomas har bl.a. stået i spidsen for udviklingen af akutbilskonceptet, forbedret responstiderne på ambulancer og har gennemført projekter i samarbejde med det nære sundhedsvæsen,« siger lægefaglig koncerndirektør Erik Jylling, der fremhæver Thomas Reimanns skarpe fokus på en robust og professionel service til borgerne samtidig med, at han understøtter det akutte inde på hospitalerne og i kommunerne.
Erik Jylling sætter stor pris på hans ledelsesstil, der handler om at skabe en arbejdsplads med høj trivsel og faglig udvikling for både ledere og medarbejdere.
Thomas Reimann kom i januar 2022 til Akutberedskabet i en nyoprettet stilling som ambulancechef. Han har ni års erfaring fra Falck som bl.a. operativ redningsleder og vagtcentral- og redningschef. Ligesom han har været vicedirektør for Hamad Medical Corporation i Qatar, hvor han har opbygget ambulance- og redningstjenesten til et internationalt niveau.
Hjælper helt ude i hjemmet
Som direktør i Akutberedskabet har han ansvaret for 1.000 medarbejdere og et budget på en mia. kroner.
”Med et stigende antal ældre og syge borgere og for få hænder til at behandle og yde omsorg, så er det også nødvendigt, at vi i den præhospitale organisation udvikler innovative løsninger. Derfor har vi på Akuttelefonen øget den faglige ekspertise og tilgængelighed, bl.a. ift. behandlingen af ældre. I samarbejde med relevante partnere har vi også udviklet os, så vores ressourcer spiller bedre sammen med hospitalerne og kommunerne. Det gælder fx hjemmemonitering, hjemmebehandling og dialyse. Det arbejde glæder jeg mig til at udvikle yderligere sammen med de dygtige ledere og medarbejdere i Akutberedskabet,” siger Thomas Reimann.
Biavler og dommer
47-årige Thomas Reimann er gift og bor på Islands Brygge i København, og har to store børn. Fritiden bruger han gerne med familie og venner, men der skal også være tid til et mindre biavlerprojekt. Når han skal have motion, så enten hopper han i løbeskoene eller hiver dommerfløjten frem og dømmer fodbold i DBU-regi. Derudover læser han bøger og lytter til musik.
Kontakter
Region Hovedstadens presseRegion Hovedstaden
Tlf:70209588presse@regionh.dkFølg pressemeddelelser fra Region Hovedstaden
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Region Hovedstaden
Nye babylancer styrker behandlingen af kritisk syge børn under transport20.5.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
To nye specialdesignede babylancer bliver nu taget i brug. De skal styrke behandlingen af kritisk syge nyfødte og mindre børn og samtidig skabe bedre rammer for både børn, sundhedspersonale og forældre allerede under transporten.
10 mio. skal bane vejen for flere udenlandske sygeplejersker i sundhedsvæsenet13.5.2026 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Regionsrådet i Region Hovedstaden har sat 10 mio. kr. af til at ansætte flere udenlandske sygeplejersker i evalueringsansættelser på hospitalerne.
Bornholmerne får psykiatrisk akutmodtagelse11.5.2026 11:33:34 CEST | Pressemeddelelse
En ny psykiatrisk akutmodtagelse på Bornholm skal give bornholmere hurtigere adgang til akut, psykiatrisk hjælp i trygge rammer tæt på Bornholms Hospital.
Budgettet skrider endnu en gang på Nyt Hospital Nordsjælland22.4.2026 14:45:51 CEST | Pressemeddelelse
Forretningsudvalget i Region Hovedstaden er blevet bedt om at godkende et nyt budget for Nyt Hospital Nordsjælland på ca. 11 mia. kr. Det er 3 mia. kr. over det nuværende budget – og 2 mia. kr. mere, end politikerne blev varslet om i sommeren 2025. Forretningsudvalget skal også godkende en plan for finansiering gennem et lån, som afbetales indenfor Region Hovedstadens økonomi.
Nye mobile laboratorier klar til kamp mod forurenet grundvand21.4.2026 08:00:58 CEST | Pressemeddelelse
To nye mobile laboratorie gør det muligt at teste forurenet jord og grundvand direkte på en forurenet grund. Det giver mere præcise prøvesvar og regionen sparer samtidig både tid og penge ved at undgå dyre tests i udlandet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum