Nyt notat fra Tænketanken Prospekt: Vi har behov for en etisk baseret konservatisme
Tænketanken Prospekt påpeger i et nyt notat behovet for en etisk baseret konservatisme. Notatet af Alexander Sokol, ph.d. og dydsetisk rådgiver ved tænketanken, understreger, at konservatismen skal reformuleres for at forblive relevant.

Mange ser i dag konservatismen som en støvet ideologi, der ikke evner at adressere nutidens sociale og etiske udfordringer. Ifølge Alexander Sokol rummer konservatismen dog unikke standpunkter, der kan bidrage til et retfærdigt og fællesskabsorienteret samfund. Men for at realisere dem, må konservatismen forstå og evaluere sine styker og svagheder.
”Konservatismen har en rolle at spille i det politiske landskab, men den skal undgå at falde i nostalgiens fælde, der viderefører fortidens fejltrin. For at forblive relevant må konservatismen forene sin arv med en etisk tilgang til det gode liv,” siger Alexander Sokol.
I notatet præsenterer Sokol tre konservative standpunkter, der skal balanceres for at skabe en sund og stærk konservatisme:
- Besindig konservatisme, der fremfører, at samfundet bør besinde sig i sin iver efter at forandre de begreber om det gode, som det fremmer eller stækker, af hensyn til de iboende risici ved forandring.
- Etisk konservatisme, der fremfører, at visse begreber om det gode er mere værd end andre og derfor bør fremmes.
- Politisk konservatisme, der fremfører, at samfundet bør fremme de begreber om det gode, der historisk set er blevet fremmet, fordi begreber om det gode optjener værdi ved at besidde kontinuitet, dvs. historisk permanens.
Kontinuitet har samme rolle i konservativ ideologi som autonomi har i liberal ideologi, fordi de begge kun er betingede goder.
”En bankrøvers liv bliver ikke bedre af at være autonomt valgt, og nutidens racisme bliver ikke bedre af at besidde kontinuitet med fortidig racisme,” forklarer Alexander Sokol.
Han uddyber, at konservatismen kommer til at stå svagt, når den forfalder til ren nostalgi og dermed risikerer at videreføre fortidens moralske fejltrin, mens den står stærkt, når den forener sine etiske og nostalgiske dele og fokuserer på at sikre kontinuitet af en etisk forsvarlig kultur.
Ifølge Sokol bør konservativ ideologi derfor bygge på en samlet etisk teori for det gode liv, der er baseret på så fundamentale idealer, at den kan producere etiske retningslinjer på tværs af epoker og for hele befolkningen. Han understreger, at konservatismen skal holde fokus på kernen af det menneskelige gode, og skal derfor hæfte sig mindre ved familietyper og identitetspolitiske grupper og mere på etisk godt levede liv og fællesskaber.
Hele notatet kan læses hos Tænketanken Prospekt:
Vi har behov for en etisk konservatisme - Tænketanken Prospekt (taenketankenprospekt.dk)
Kontakter
Alexander SokolRådgiver, ph.d.
mail@taenketankenprospekt.dkSøren Peter HansenDirektør & Programleder for Etik og værdibaseret udvikling
Tlf:24998944sph@taenketankenprospekt.dkOm Tænketanken Prospekt
Prospekt er Danmarks nye værdipolitiske tænketank. Med udgangspunkt i den kristne-humanistiske kulturtradition arbejder vi for at styrke forudsætningerne for det gode samfund og den ansvarlige borger.
Følg pressemeddelelser fra Tænketanken Prospekt
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Tænketanken Prospekt
Tænketanken Prospekt støtter op om Lægeforeningens kritik af misvisende meningsmåling: Vi kan ikke bruge tal fra meningsmålinger som politisk kompas5.5.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Tænketanken Prospekt bakker fuldt op om den kritik, som Lægeforeningens formand, Camilla Rathcke, med rette har rejst mod den meningsmåling om aktiv dødshjælp, Altinget præsenterede tidligere i april.
Tænketanken Prospekt og FOF-Aarhus inviterer til Alsang den 4. maj Fællessang og fremtidshåb i en urolig tid2.5.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Når vi den 4. maj tænder lys i vinduerne, er det mere end blot en tradition. Det er også en vigtig påmindelse om, at frihed ikke er en selvfølge. I år er det 80 år siden, frihedsbudskabet lød, og Danmark blev befriet. Det markerer Prospekt og FOF Aarhus med alsang, fortællinger og fællesskab.
Nyt notat fra Tænketanken Prospekt: Åndelig oprustning og karakterdannelse er ikke kun for krisetider28.4.2025 06:43:01 CEST | Pressemeddelelse
Nyt notat fra Tænketanken Prospekt minder os om, at karakterdannelse og åndelig interesse ikke kun er noget, vi skal finde frem i krisetider – det bør tværtimod være vedvarende omdrejningspunkter i skolens opgave. Vi må ikke kun børste støvet af dannelsen i nødens stund, men løbende udforske dens betydning, rødder og potentiale for fremtidens pædagogik.
Ny bog fra rådgiver ved Tænketanken Prospekt: Dydsetikken er ammunition til et bedre samfund.3.4.2025 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Alexander Sokol, ph.d. og rådgiver ved Tænketanken Prospekt, udgiver den 3. april "Dyd – Oprids af en værdibaseret samfundsorden", hvor han argumenterer for, at dydsetikken er det våben, vi skal bruge til at konfrontere de aktuelle samfundsproblemer og kriser samt modvirke moralsk forfald.
Ny analyse fra Tænketanken Prospekt: Bedsteforældre er børnefamiliernes grå guld.21.3.2025 07:27:07 CET | Pressemeddelelse
En ny analyse fra Tænketanken Prospekt viser, at bedsteforældre spiller en afgørende rolle hjemme hos de danske børnefamilier – ikke kun som børnepassere, men også som økonomisk og følelsesmæssig støtte samt som uvurderlig hjælp i hverdagens praktiske gøremål.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum