Handicappolitisk topmøde på Christiansborg til november
27.9.2024 11:03:30 CEST | Beskæftigelsesministeriet | Pressemeddelelse
Alt for mange unge med handicap er uden job. På handicappolitisk topmøde den 21. november vil der være fokus på, hvordan deres potentiale bedre kan komme i spil.
Igen i år bliver dørene ind til Landstingssalen på Christiansborg slået op, når beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen, social- og boligminister Sophie Hæstorp Andersen og Folketingets Beskæftigelsesudvalg inviterer til handicappolitisk topmøde.
Topmødet ligger den 21. november og kan følges direkte via Folketingets hjemmeside.
Politikere, arbejdsmarkedets parter, virksomheder og organisationer skal drøfte og komme med forslag, der kan give input til regeringens videre arbejde for at få flere unge med handicap i beskæftigelse og til brug for en kommende handlingsplan på handicapområdet.
Beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen siger:
-Alle unge fortjener en plads ved samfundets bord, uanset hvem de er. Først og fremmest for de unges skyld – men også for samfundets. Vi har for mange unge, som ikke har nok at stå op til, og som er ekskluderet fra det fællesskab, som arbejdsmarkedet er.
-Vi skal som samfund, og det gælder også virksomhederne, udvikle et arbejdsmarked, der er langt mere rummeligt end i dag. Dette ser jeg frem til at drøfte på det handicappolitiske topmøde.
Programmet for topmødet annonceres på et senere tidspunkt.
Kontakter
Beskæftigelsesministeriet
Pressevagt: 51232830
Følg pressemeddelelser fra Beskæftigelsesministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Beskæftigelsesministeriet
Fødevarechecken er vedtaget26.2.2026 12:39:13 CET | Pressemeddelelse
Over to millioner pensionister, børnefamilier, ledige, studerende og lærlinge får udbetalt et skattefrit beløb, der giver dem bedre råd til at gå i supermarkedet.
Lærlinge på erhvervsuddannelserne vil også modtage fødevarecheck24.2.2026 10:17:39 CET | Pressemeddelelse
Regeringen og aftalepartierne er enige om, at lærlinge på erhvervsuddannelserne også skal have del i fødevarechecken. Indvandrere uden lovligt ophold bliver afskåret fra at modtage pengene.
Arbejdstilsynet skruer op for tilsynet med brodne kar i byggebranchen20.2.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Hvis virksomhederne på en byggeplads bliver ved med at ignorere Arbejdstilsynets påbud og udsætter ansatte for stor fare, vil de få et intensiveret tilsyn af Arbejdstilsynet. Tilsynet kan føre til, at Arbejdstilsynet helt stopper arbejdet på byggepladsen.
Mere end 13 mio. kroner skal hjælpe opsagte fra Novo Nordisk6.2.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Beskæftigelsesministeren har givet en række kommuner i alt godt 13 mio. kroner fra varslingspuljen til at hjælpe opsagte fra Novo Nordisk i job igen.
Ny beskæftigelsesindsats på vej med større lokalt ansvar og mindre bureaukrati19.12.2025 12:06:58 CET | Pressemeddelelse
Folketinget har fredag vedtaget et lovforslag, der baner vejen for lokalt ansvar for beskæftigelsesindsatsen og den største forenkling nogensinde. Den nye beskæftigelsesindsats træder gradvist i kraft i 2026.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum