Vejarbejde breder sig ved E45 i Aalborg
I løbet af oktober intensiveres vejarbejdet omkring E45 i Aalborg, hvor Vejdirektoratet er ved at sætte støjskærme op. Flere veje bliver spærret den kommende måned, og det kan give ekstra rejsetid for trafikanterne.

Tålmodighed er blevet en fast passager for trafikanterne, der kører på E45 i Aalborg. Vejdirektoratet har siden september sidste år haft nedsat hastighedsbegrænsningen på motorvejen til 80 km/t., mens der bliver arbejdet langs vejen.
I de kommende uger vil arbejdet med at sætte støjskærme op igen påvirke til- og frakørsler på motorvejen, men også nogle af de veje, der krydser under motorvejen. Det sker samtidig med, at der fortsat er vejarbejde på selve motorvejen.
Trafikale konsekvenser
Ved Øster Uttrup Vej bliver frakørselsrampen i nordgående retning spærret fra uge 40 til og med uge 42. Det vil være sidste gang, at frakørslen bliver spærret i forbindelse med støjskærmsprojektet.
Tilkørselsrampen til motorvejen i sydgående retning ved Øster Uttrup Vej bliver spærret i uge 44.
Frakørsel <27> Aalborg C i nordgående retning, der leder trafikanterne videre ad Ådalsmotorvejen, bliver spærret igen i uge 43.
Vejarbejde på krydsende veje
Vejdirektoratets entreprenør skal også sætte en støjskærm op på motorvejsbroen, der krydser over Jens Baggesens Vej. Mens dette arbejde står på, vil der kun være ét spor tilgængeligt på Jens Baggesens Vej under broen. Det sker i uge 40 og 41, hvor der bliver sat et trafiklys op, der dirigerer trafikanterne igennem fra begge retninger.
Vejdirektoratets entreprenør planlægger en totalspærring af Jens Baggesens Vej i uge 42. Spærringen er planlagt til at forgå i uge 42, hvor skolerne holder efterårsferie.
Ved Gugvej, som krydser under motorvejen, vil der blive sat trafiklys op i uge 44 og 45 og totalspærret forventeligt i uge 46.
Vejdirektoratet beklager på forhånd de gener, som arbejdet måtte medføre for trafikanterne.
På Vejdirektoratets trafikkort kan man altid holde sig opdateret om den aktuelle situation på statsvejene og få viden om restriktioner for trafikken, konkrete vejarbejder og øvrige trafikmeldinger.
Kontakter
Mette Aakær MøllerProjektlederVejdirektoratet
Tlf:72 44 21 08Tlf:29 36 03 28meam@vd.dkVejdirektoratets pressetelefon
Tlf:51 83 33 93Vejdirektoratets Trafikcenters pressetelefon
Tlf:20 61 26 64Billeder

Følg pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Byggeriet af motorvej i Nordsjælland rykker tættere på27.6.2025 12:29:24 CEST | Pressemeddelelse
I midten af juli ruller Vejdirektoratets entreprenør deres gravemaskiner ud på den sydlige del af Hillerødmotorvejens forlængelse. Dermed er udbygningen til en ny motorvej for alvor i gang.
Motorvejsramperne i Motorvejskryds Aarhus V spærres i forskellige perioder sommeren over27.6.2025 11:39:24 CEST | Pressemeddelelse
Der skal lægges nyt asfalt i hele firkløverkrydset hvor Herningmotorvejen og E45 Østjyske Motorvej skærer hinanden, og det betyder perioder, hvor dele af motorvejskrydset er spærret hen over sommeren.
Cykelløb og ferietrafik giver trængsel i store dele af Aalborg og Nordjylland26.6.2025 12:38:34 CEST | Pressemeddelelse
Det kommer til at påvirke trafikken, når der afvikles DM i landevejscykling fredag den 27. juni og søndag den 29. juni samtidig med første store ferieweekend.
Spærring af til- og frakørsel ved Ejby <56> fra 29. juni til 5. juli26.6.2025 09:32:21 CEST | Pressemeddelelse
Fra- og tilkørsel i retning mod vest ved Ejby <56> på E20 Fynske Motorvej og krydsning af motorvejen via Nørregade spærres fra søndag den 29. juni til lørdag d. 5. juli.
Brobyggeri i børnehøjde på Storstrømsbroen26.6.2025 09:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Byggeriet af Storstrømsbroen er spændende for både børn og voksne. I projektets skoletjeneste har skolebørn haft brobyggeri på skemaet siden 2020, og mere end 2300 skoleelever fra 125 skoleklasser har til dato bygget bro og gennemført et undervisningsforløb om Storstrømsbroen på byggepladsen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum