Samarbejdet mellem virksomheder og skoler er i top i flere nordjyske kommuner
16.10.2024 05:30:00 CEST | DI Nordjylland | Pressemeddelelse
Erhvervspraktik og klassebesøg hos lokale virksomheder er en del af skoleskemaet på mange skoler i Nordjylland. Men hvis det skal lykkes allerede fra næste skoleår at opfylde nye lovkrav om, at alle elever skal i en uges erhvervspraktik i enten 7., 8. eller 9. klasse, skal skolerne i gang med at skabe kontakt til endnu flere virksomheder. Udpeg en erhvervsplaymaker, lyder opfordringen fra DI Aalborg.

I Nordjylland samarbejder i gennemsnit 68 procent af virksomhederne med en lokal skole om f.eks. erhvervspraktik eller virksomhedsbesøg. Men der er stor forskel kommunerne imellem.
I Vesthimmerland og Hjørring er mindst 80 procent af virksomhederne blevet kontaktet om et samarbejde. I Morsø, Thisted og Aalborg kommuner er det over 70 procent af virksomhederne, mens det i Rebild og Frederikshavn kun er omkring halvdelen.
Det viser en spørgeskemaundersøgelse fra Dansk Industri blandt mere end 7.500 virksomheder i hele landet.
- Jeg er glad for, at Nordjylland stikker så positivt ud, når det kommer til samarbejde og inddragelse af lokale virksomheder i undervisningen. Det gør det nemmere at nå i mål med at finde en meningsfuld erhvervspraktik til alle elever, når kontakten til en stor del af de lokale virksomheder allerede er etableret, siger bestyrelsesleder i DI Aalborg Peter Birkegaard.
Målet er at tilbyde erhvervspraktik til cirka 50.000 elever allerede fra næste skoleår, når det bliver et lovkrav, at skolerne i højere grad bruger virksomhederne i lokalområdet i undervisningen, og at alle folkeskoleelever kommer i en uges erhvervspraktik i løbet af enten 7., 8. eller 9. klasse.
I Nordjylland er der cirka 16.000 elever i netop udskolingen i folkeskolen. Det betyder, at der hvert år i gennemsnit vil være omkring 5.300 skoleelever, der skal findes en praktikplads til. Derudover kommer elever fra fri- og privatskoler.
- Det er mange elever, som skolerne skal sikre en uges erhvervspraktik, der giver mening for den enkelte elev. Samtidig kræver det også planlægning og overblik over praktikpladserne, hvis skolerne skal nå i mål med opgaven. Erhvervspraktikken bør spredes ud over skoleåret, så ikke alle skal i praktik på samme tidspunkt. Det gør det f.eks. muligt for virksomhederne at tage imod flere erhvervspraktikanter, siger bestyrelsesleder for DI Aalborg Peter Birkegaard og uddyber:
- Jeg vil derfor opfordre de kommuner, som ikke allerede har en erhvervsplaymaker, til at udpege en, som kan stå for netop at planlægge og koordinere den store opgave, som den obligatoriske erhvervspraktik er. Man kan ikke bare ringe om fredagen og forvente at virksomheden åbner døren om mandagen.
Det kræver også forberedelse fra virksomhedernes side at tage imod erhvervspraktikanter.
Vesthimmerland, Hjørring, Morsø og Aalborg er blandt de ti kommuner i Danmark, der har den største andel af virksomheder, der samarbejder med de lokale skoler.
- Det er en god trædesten frem mod næste skoleår, hvor den obligatoriske erhvervspraktik træder i kraft. Og jeg kan kun rose kommunerne for at tænke virksomhederne ind i undervisningen. Det er med til at vise de unge, hvilke mange fremtidsmuligheder, som vores lokale virksomheder har at byde på, siger bestyrelsesleder for DI Aalborg Peter Birkegaard.
Nøgleord
Kontakter
Bestyrelsesleder for DI Aalborg Peter Birkegaard, telefon 30 37 69 66
Regional konsulent for DI Aalborg Henrik Marcher Larsen, telefon 40 15 88 58
DI's Pressecenter, telefon 33 77 45 00
Vedhæftede filer
Links
For yderligere information om DI Aalborg: Chefkonsulent Henrik Marcher Larsen Mail: heml@di.dk Tlf. 3377 3962 Mobil: 4015 8858 Sekretær Susanne Graversen Mail: sug@di.dk Tlf.: 3377 3372
Følg pressemeddelelser fra DI Nordjylland
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI Nordjylland
Aalborg ligger i den nederste tredjedel i ny måling af erhvervsvenlighed2.9.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
DI's undersøgelse Lokal Erhvervsvenlighed 2026 placerer Aalborg Kommune som nummer 68 ud af 91. Dermed ligger Nordjyllands største kommune et stykke fra de bedst placerede kommuner i landsdelen, selv om flere nordjyske kommuner tager markante spring frem.
Vesthimmerland placerer sig midt i feltet i ny måling af erhvervsvenlighed2.9.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Vesthimmerlands Kommune bliver nummer 65 i DI's undersøgelse Lokal Erhvervsvenlighed 2026. Kommunen ligger dermed foran både Aalborg og Frederikshavn, men har samtidig et stykke vej op til de bedst placerede nordjyske kommuner.
Historisk resultat: Rebild er nu Danmarks tredje mest erhvervsvenlige kommune2.9.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Samtidig vinder kommunen DI's landsdækkende pris for Uddannelse og Arbejdskraft. Kombinationen af stærke skoler, målrettet indsats for arbejdskraft og et tæt samarbejde med erhvervslivet placerer Rebild helt i toppen af Danmark.
Mariagerfjord tager kæmpe spring og er nu blandt Danmarks 20 mest erhvervsvenlige kommuner2.9.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Mariagerfjord Kommune står for den største fremgang i Nordjylland i DI's undersøgelse Lokal Erhvervsvenlighed 2026. Kommunen rykker 28 pladser frem til en samlet 20.-plads og er nu den næstbedste kommune i Nordjylland målt på erhvervsvenlighed.
Jammerbugt er blandt de mest erhvervsvenlige kommuner i Nordjylland2.9.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Jammerbugt Kommune placerer sig som nummer 31 i DI's undersøgelse Lokal Erhvervsvenlighed 2026. Dermed er kommunen den femte mest erhvervsvenlige kommune i Nordjylland og ligger solidt i den bedste tredjedel på landsplan.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum