Tyve klipper ladekabler til elbiler: Sådan dækker forsikringen
En bølge af klippede ladekabler har ramt danske elbilsejere og virksomheder, og selvom tyvene formentligt bliver skuffede over kobberudbyttet, så står man som ejer af en ladestander- eller kabler tilbage med et stort problem.

En ny trend inden for tyveri har ramt danske elbilsejere og virksomheder, og denne gang er det ladekabler til elbiler der står for skud.
Mens tyvene formodentligt går efter kobberindholdet i kablerne, så efterlader de elbilsejere og virksomheder med et stort problem, når de pludselig står uden et fungerende ladekabel. Heldigvis er der hjælp at hente hos sin forsikring, hvis man bliver udsat for overklippede ladekabler, fortæller skadedirektør i Gjensidige, Lene Rasmussen.
“Hvis man som privatperson ejer en ladestander, der er monteret på ens bolig, så vil husforsikringen i udgangspunkt dække skaden på ladekablet, da det anses som tyveri eller hærværk. Det samme vil bilforsikringen gøre, hvis kablet er placeret i bilen. Har man kun sin bilforsikring i Gjensidige, men sin husforsikring i et andet selskab, vil man dog stadig være dækket på sin bilforsikring, som i det tilfælde vil dække den selvrisiko, der måtte være på husforsikringen,” siger hun.
Den nye bølge af tyverier ærgrer Lene Rasmussen, der peger på at elbilsejere er væsentligt mere udsatte, hvis deres lademuligheder begrænses.
“Mange elbilsejere har private ladestandere, da det giver dem en større fleksibilitet i deres hverdag og kan være essentielt for, at de kan fragte sig fra A til B. Det er en stor begrænsning, hvis man er tvunget til at benytte sig af offentlige ladestandere, ligesom det også kan blive en økonomisk udgift, hvis ikke man har ladestandere fra samme leverandør i sit lokalområde, som man har privat.”
Hos Gjensidige har man ikke hidtil set en væsentlig stigning i antallet af sager, der involverer overklippede ladekabler.
Nøgleord
Kontakter
Andreas MortensenKommunikationskonsulentGjensidige
Tlf:27 52 46 44am@gjensidige.dkGjensidige er et ledende nordisk skadeforsikringsselskab, som er noteret på Oslo Børs. Vi har ca. 4.500 medarbejdere og tilbyder skadeforsikring i Norge, Danmark, Sverige og Baltikum. I Norge tilbydes også pension og opsparing. Driftsindtægterne var 36 mia. NOK i 2023, mens forvaltningskapitalen udgjorde 148 mia. NOK.
Følg pressemeddelelser fra Gjensidige
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Gjensidige
Flertal af danskerne glemmer vigtigt eltjek: Kan få alvorlige konsekvenser2.4.2025 07:40:00 CEST | Pressemeddelelse
Det er de færreste danskere, der husker at teste deres fejlstrømsafbryder, selvom det kan forhindre brand og livsfarlige stød. En ny undersøgelse fra YouGov, foretaget for Gjensidige og NRGi, viser, at over halvdelen af danskerne ikke ved, hvordan de tester deres HPFI-relæ.
Tusindvis af danskeres ferie bliver påvirket af nye regler fra 2. april31.3.2025 07:32:00 CEST | Pressemeddelelse
Fra på onsdag d. 2. april 2025 skal du have en forhåndsgodkendelse, også kaldet Electronic Travel Authorisation (ETA), hvis du skal rejse til Storbritannien eller Nordirland. En ny undersøgelse viser, at lige knap 70 procent af danskerne ikke kender til de nye regler.
Trods sundhedsfare og miljøbelastning: Så mange brændeovnsejere fyrer ulovligt op28.3.2025 07:37:00 CET | Pressemeddelelse
Der er mange materialer, det er forbudt at fyre op med i brændeovnen. Alligevel fyrer cirka hver femte brændeovnsejer op med ulovlige materialer, når hjemmet skal opvarmes. Det viser en ny undersøgelse, som YouGov har lavet for Gjensidige.
Når stormfloden raser: 245 boliger har været ramt mere end én gang26.3.2025 07:36:00 CET | Pressemeddelelse
Indenfor den seneste årrække har gentagne stormfloder ramt Danmark, og hver gang påvirker vandets hærgen boliger i klimaudsatte områder. Nye tal fra Naturskaderådet viser, at 245 boliger har været ramt af stormflod mere end én gang.
Risiko for hudkræft: Så unge er danskerne, når de tager sol første gang.19.3.2025 07:39:00 CET | Pressemeddelelse
En ny undersøgelse viser, at danskerne er meget unge, når de første gang besøger et solarie. Det er stik imod Sundhedsstyrelsens nyeste anbefalinger.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum