Tyve klipper ladekabler til elbiler: Sådan dækker forsikringen
27.9.2024 07:42:00 CEST | Gjensidige | Pressemeddelelse
En bølge af klippede ladekabler har ramt danske elbilsejere og virksomheder, og selvom tyvene formentligt bliver skuffede over kobberudbyttet, så står man som ejer af en ladestander- eller kabler tilbage med et stort problem.

En ny trend inden for tyveri har ramt danske elbilsejere og virksomheder, og denne gang er det ladekabler til elbiler der står for skud.
Mens tyvene formodentligt går efter kobberindholdet i kablerne, så efterlader de elbilsejere og virksomheder med et stort problem, når de pludselig står uden et fungerende ladekabel. Heldigvis er der hjælp at hente hos sin forsikring, hvis man bliver udsat for overklippede ladekabler, fortæller skadedirektør i Gjensidige, Lene Rasmussen.
“Hvis man som privatperson ejer en ladestander, der er monteret på ens bolig, så vil husforsikringen i udgangspunkt dække skaden på ladekablet, da det anses som tyveri eller hærværk. Det samme vil bilforsikringen gøre, hvis kablet er placeret i bilen. Har man kun sin bilforsikring i Gjensidige, men sin husforsikring i et andet selskab, vil man dog stadig være dækket på sin bilforsikring, som i det tilfælde vil dække den selvrisiko, der måtte være på husforsikringen,” siger hun.
Den nye bølge af tyverier ærgrer Lene Rasmussen, der peger på at elbilsejere er væsentligt mere udsatte, hvis deres lademuligheder begrænses.
“Mange elbilsejere har private ladestandere, da det giver dem en større fleksibilitet i deres hverdag og kan være essentielt for, at de kan fragte sig fra A til B. Det er en stor begrænsning, hvis man er tvunget til at benytte sig af offentlige ladestandere, ligesom det også kan blive en økonomisk udgift, hvis ikke man har ladestandere fra samme leverandør i sit lokalområde, som man har privat.”
Hos Gjensidige har man ikke hidtil set en væsentlig stigning i antallet af sager, der involverer overklippede ladekabler.
Nøgleord
Kontakter
Andreas MortensenKommunikationskonsulentGjensidige
Tlf:27 52 46 44am@gjensidige.dkGjensidige er et ledende nordisk skadeforsikringsselskab, som er noteret på Oslo Børs. Vi har ca. 4.500 medarbejdere og tilbyder skadeforsikring i Norge, Danmark, Sverige og Baltikum. I Norge tilbydes også pension og opsparing. Driftsindtægterne var 36 mia. NOK i 2023, mens forvaltningskapitalen udgjorde 148 mia. NOK.
Følg pressemeddelelser fra Gjensidige
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Gjensidige
Utryg trafik ved skolerne: Forældre efterlyser flere tiltag8.8.2026 07:41:00 CEST | Pressemeddelelse
Når skoleklokken snart ringer ind igen, er trafikken ikke altid lige tryg. Mange danskere har oplevet utrygge situationer i trafikken omkring en skole, og to ud af tre forældre mener, at der bør gøres mere for trafiksikkerheden. Det viser en ny undersøgelse fra Gjensidige.
Beruset på cykel: Flere danskere tager chancen4.8.2026 07:36:00 CEST | Pressemeddelelse
De lyse sommernætter får flere danskere op på cyklen. Men når cyklisterne strømmer gennem gaderne dag og nat, er det langt fra alle, der er ædru, når de sætter sig i sadlen. Det viser en ny undersøgelse fra Gjensidige.
Hver tredje tager arbejdet med på ferien29.7.2026 07:41:00 CEST | Pressemeddelelse
30 procent af danskerne formår ikke at lægge arbejdet fra sig, når de holder ferie. Det viser en ny undersøgelse.
6 ud af 10 glemmer vigtigt tjek inden badeturen på ferien25.7.2026 07:43:00 CEST | Pressemeddelelse
Populære feriedestinationer som Albanien, Frankrig og Italien kæmper nogle steder med dårlig badevandskvalitet, men 6 ud af 10 danskere tjekker det aldrig inden badeturen.
Markant stigning i danskere, der klager over forsinkede fly21.7.2026 07:41:00 CEST | Pressemeddelelse
Der er sket en stor stigning i årets første seks måneder i antallet af danskere, der klager over forsinkede fly, og som derfor kræver økonomisk kompensation fra flyselskabet. Det viser nye tal, som Trafikstyrelsen har udleveret til Gjensidige.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum