Gladsaxe inviterer til debat om handicap og kærlighed
27.9.2024 08:00:00 CEST | Gladsaxe Kommune | Pressemeddelelse
Gladsaxe Handicaptilbud og SUKA inviterer til det tankevækkende debatarrangement ’Alle har ret til kærlighed’.

Tirsdag 29. oktober 2024 kl. 18.30-21 inviterer Gladsaxe Handicaptilbud sammen med foreningen SUKA til en spændende og indsigtsfuld debat om kærlighed og de udfordringer, som mange oplever i deres søgen efter den. Arrangementet finder sted på Kellersvej 14 i Søborg.
Med titlen ’Alle har ret til kærlighed’ lægges der op til en aften, hvor både paneldeltagere og publikum får mulighed for at tage del i diskussioner om det helt store – og ofte underbelyste – spørgsmål: Hvor går man hen, og hvem kan man tale med, hvis man lever med et handicap og har svært ved at finde kærligheden?
Kasper Jensen tog initiativet
Debatten sker på initiativ fra Kasper Jensen – en ung mand med cerebral parese (CP), som selv har oplevet udfordringer og berøringsangst over for emnet. I samarbejde med Gladsaxe Kommunes civilsamfundskoordinator opstod idéen til et debatarrangement.
- Kasper kontaktede mig efter et oplæg, jeg havde holdt i Kellers Klubben, hvor han er bruger. Her fortalte jeg om min arbejdsrolle og samarbejdet med civilsamfundet, herunder eventdeltagelse og foreningsarbejde, altid med borgernes interesser i fokus. Kasper fortalte, at han var ved at skrive en bog om mennesker med handicap og deres oplevelser med kærlighed. Snart udviklede idéen sig, og vi gik i gang med at stable arrangementet på benene, siger civilsamfundskoordinator Mille Tindø.
Et vigtigt emne
Arrangementet sætter fokus på de særlige udfordringer, som mennesker med handicap eller særlige behov ofte møder i deres søgen efter kærlighed og nærhed. Panelet består af to mænd og en kvinde, der alle tre lever med handicap, samt en seksualvejleder og en pårørende. I samspil med publikum vil de åbne en debat, der forhåbentlig kan skabe større forståelse og give nye perspektiver på emnet.
Tilmeld dig i dag
’Alle har ret til kærlighed’ er gratis og åbent for alle interesserede. Uanset om man vil sidde og lytte eller bidrage aktivt til debatten. Du skal bare tilmelde dig senest mandag 21. oktober.
Du tilmelder dig ved at kontakte civilsamfundskoordinator Mille Tindø på miltin@gladsaxe.dk eller telefon 23 45 14 85. Når du tilmelder dig, har du også mulighed for at forudbestille en portion "brændende kærlighed", som du kan nyde under arrangementet.
Kontakter
Ulla BadenKommunikationschef
Tlf:22765622ulla.baden@gladsaxe.dkFølg pressemeddelelser fra Gladsaxe Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Gladsaxe Kommune
Gladsaxe ansætter 43 nye pædagogiske medarbejdere og nedsætter forældrebetalingen i børnehuse30.4.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Gladsaxe Kommune ansætter nu 43 nye pædagogiske medarbejdere og nedsætter allerede fra 1. august 2026 forældrebetalingen i kommunens børnehuse.
Sensorer skaber tryghed i demensboliger15.4.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Gladsaxe Kommune øger trygheden blandt beboere i demensboliger med et helt nyt sensorsystem.
Nyt projekt styrker børnefamiliers adgang til naturoplevelser i Gladsaxe9.4.2026 07:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Et nyt tiltag i Gladsaxe fremmer børnefamiliers muligheder for gode oplevelser i naturen. Tiltaget hedder Svalens Naturkort og blev lanceret i dag onsdag den 8. april i Børnehuset Mosen.
Gladsaxe hylder de grønne transportvaner9.4.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Gladsaxe Kommune hylder igen i år alle, der vælger at gå, cykle, tage bus eller tog – eller køre sammen. De grønne transportvalg reducerer trafikstøjen og er til gavn for klimaet og sundheden – og giver plads på vejene til dem, der virkelig har behov for bilen.
Klatrehallen GoMonkey Cave Gladsaxe tager form8.4.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Gladsaxes nye klatrehal GoMonkey Cave tager for nu for alvor form. Hallen kommer til at huse Danmarks første såkaldte Via ferrata, hvor man kan gå af fem forskellige ruter i forskellige højder i op til 13 meters højde.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum