Mathias Christiansen får et års karantæne
27.9.2024 13:18:00 CEST | Danmarks Idrætsforbund | Pressemeddelelse
Badmintonspilleren Mathias Christiansen har af DIF’s dopingnævn fået et års karantæne på grund af forkerte og mangelfulde indberetning efter whereabouts-reglerne. Nævnet vurderer, at overtrædelserne ikke var forsætlige.

Mathias Christiansen var indbragt for DIF’s dopingnævn af Anti Doping Danmark. Det var han på baggrund af tre tilfælde inden for et år, hvor badmintonspilleren modtog advarsler for overtrædelse af whereabouts-ordningen.
Som udgangspunkt er sanktionen to års udelukkelse, men Anti Doping Danmark havde kun nedlagt påstand om et års udelukkelse, da det var ADD’s vurdering, at Mathias Christiansen ikke bevidst havde forsøgt at undgå at blive dopingtestet.
Dopingnævnet valgte at følge Anti Doping Danmarks påstand og udtaler i sin kendelse blandt andet:
”Det kan efter sagens oplysninger lægges til grund, at indklagede inden for 12 måneder i tre tilfælde har overtrådt reglerne i whereabouts-ordningen. […] Dopingnævnet finder efter det oplyste om omstændighederne ved indberetningsfejlene, at indklagede ikke kan anses at have handlet forsætligt. Udelukkelsen af indklagede fastsættes til ét år”.
Mathias Christiansen var udtaget til OL i Paris, hvor han skulle konkurrere i mixed-double. Da han kort inden afrejse blev oplyst om, at der var en sag på vej om overtrædelse af antidopingreglerne, valgte han at lade sig udelukke midlertidigt, og han deltog derfor ikke ved OL.
Den etårige udelukkelse regnes således med tilbagevirkende kraft gældende fra den 21. juli 2024.
Hele kendelsen kan findes på DIF hjemmeside: https://www.dif.dk/om-dif/udvalg-og-naevn/juridiske-naevn-og-appelinstanser/dopingnaevnet
Nøgleord
Kontakter
Lars HestbechKommunikationskonsulent
Tlf:23323784lhe@dif.dkDIF blev stiftet tilbage i 1896 og er interesseorganisation for foreningsidrætten i Danmark. Gennem årene er der kommet flere og flere specialforbund til, så DIF-familien i dag består af 62 forbund, ca. 8.500 idrætsforeninger og knap 2,1 millioner medlemmer. DIF er samtidig national olympisk komité i Danmark.

Følg pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
DIF: Idrætten har en markant plads i den nye regeringsperiode3.6.2026 13:19:19 CEST | Pressemeddelelse
Formand for DIF, Hans Natorp, kan ikke mindes et regeringsgrundlag med så stort fokus på idræt, foreningsliv og de oplevelser idrætten giver os alle. DIF hilser den nye regerings ambitioner velkommen og ser frem til samarbejdet om at styrke de vigtige fællesskaber i idrætten.
Første af sin slags i Danmark: Friluftspavilloner skal få flere børn og unge ud i naturen2.6.2026 08:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Flere børn og unge skal ud i naturen. Det er formålet med de nye outdoorfaciliteter, der bliver opført i tæt beboede områder fem steder i landet. De unge er selv med til at designe faciliteterne, og den første er netop indviet i Høje-Taastrup Kommune af DIF og Friluftsrådet med støtte fra Nordea-fonden.
Nykøbing Falster Håndboldklub og Nykøbing FC skal sammen hjælpe unge på vej mod job og uddannelse2.6.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Mange unge har svært ved at finde vej til job og uddannelse. Nu bliver Nykøbing Falster Håndboldklub, Nykøbing FC og Guldborgsund Kommune en del af Startblokken, der er en national indsats under Danmarks Idrætsforbund (DIF). Sammen skal parterne hjælpe lokale unge til bedre trivsel og med at finde deres egne veje til job eller uddannelse.
Danmarks største går sammen med Danmarks bedste29.5.2026 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Når mere end 135 danmarksmestre skal kåres under DIF DM-ugen til sommer, bliver det med Novo Nordisk Danmark som ny partner. Samarbejdet bygger på en fælles ambition om at inspirere flere til bevægelse gennem idrætten.
DIF Skole OL vokser igen: Rekordmange elever og skoler er med21.5.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
DIF Skole OL er nu til stede i 95 kommuner og på næsten hver anden skole i Danmark. I det her skoleår har over 75.000 elever været tilmeldt projektet, som skal styrke børn og unges trivsel og fællesskaber gennem idræt i skolen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum