Alle i Danmark med type 1-diabetes får en sensor senest i 2026
26.9.2024 07:00:00 CEST | Diabetesforeningen | Pressemeddelelse
Nu får alle voksne med type 1-diabetes adgang til sensorbaserede glukosemålere inden udgangen af 2026 efter de seneste budgetforlig i Region Midtjylland og Region Nordjylland. Det er en vigtig sejr i kampen mod postnummerlotteriet på teknologiområdet, mener Diabetesforeningen.

Alle voksne mennesker i Danmark med type 1-diabetes kan forvente at få tilbudt en sensor, der måler blodsukkeret og løfter behandlingen inden udgangen af 2026.
Det er resultatet af de seneste budgetforlig i Region Midtjylland og Region Nordjylland, som sender flere penge efter tildelingen af sensorer og dermed sætter hastigheden op.
De to jyske regioner har haltet flere år efter de andre tre regioner med at efterleve anbefalingen fra regionernes eget Behandlingsråd om at tilbyde sensorerne hurtigst muligt til voksne med type 1-diabetes, men nu er gabet altså indhentet.
Det glæder adm. direktør i Diabetesforeningen, Claus Richter.
- Diabetesforeningen kæmper for at mindske den geografiske ulighed i Danmark, så alle får tilbudt den nødvendige diabetesteknologi samtidig, uanset hvor i landet de bor. Udbredelsen af sensorer til voksne med type 1-diabetes har været alt for længe undervejs, men nu er det lykkedes at få de langsomme regioner til at følge trop, så alle får sensorer med udgangen af 2026. Det er en stor sejr i kampen mod postnummerlotteriet og den vilkårlige tildeling af teknologi, som ofte rammer mennesker med diabetes, siger Claus Richter.
Behandlingsrådet, der er nedsat af regionerne selv, kom i foråret 2023 frem til, at der er en livstidsgevinst ved at tilbyde sensorbaseret glukosemåling til voksne med type 1-diabetes frem for en traditionel fingerprikker. Behandlingsrådet anbefalede på den baggrund at regionerne skulle udrulle teknologien til alle.
- At investere i diabetesteknologi er win-win. Ikke kun er det åbenlyst godt for mennesker med diabetes, som får løftet deres behandling i en sådan grad, at risikoen for alvorlige følgesygdomme som hjerte-, øjen-, nyre- og nervesygdomme og amputationer reduceres markant. Det letter også presset på sundhedsvæsnet og gavner samfundsøkonomien. Derfor vil regionspolitikerne opleve, at deres investering i sensorer kommer mange gange retur – både i form af bedre behandling og færre følgesygdomme, men også mindre sygefravær og flere hænder på arbejdsmarkedet, siger Claus Richter.
Fakta:
- Der er 35.229 mennesker med type 1-diabetes i Danmark
- Ca. 3000 børn og unge under 18 har type 1-diabetes
- Børn og unge med type 1-diabetes har siden 2018 haft ret til en sensor.
- 69 procent af landets voksne med type 1-diabetes har allerede en sensor.
Kontakter
Claus BøggildPressechefDiabetesforeningen
Tlf:63129012Tlf:22828437clb@diabetes.dkOm Diabetesforeningen
Diabetesforeningen kæmper for at komme diabetes til livs. Opdage sygdommen i tide. Forebygge at den udvikler sig. På sigt at kunne helbrede den. Og hver dag løfte livskvaliteten for dem med sygdommen inde på livet. Diabetesforeningen begyndte sit virke i 1940 og har omkring 90.000 medlemmer. Hovedsædet ligger i Glostrup.
Følg pressemeddelelser fra Diabetesforeningen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Diabetesforeningen
Ny analyse: Diabetes koster samfundet mindst 13 milliarder kroner årligt29.1.2026 06:03:00 CET | Pressemeddelelse
Diabetes har store omkostninger. Både for den enkelte og for samfundet. Vi skal sætte langt mere systematisk ind med forebyggelse og teknologi, mener Diabetesforeningen.
Diabetesforeningen: Sundhedskrisen kalder på grønt lys til nulmoms på frugt og grønt nu28.1.2026 10:26:33 CET | Pressemeddelelse
Når politikerne vil gøre fødevarer billigere, bør de sætte ind der, hvor det gavner både pengepung og sundhed: Fjern momsen på frisk og frossen frugt og grønt nu. Det vil give lavere priser, styrke folkesundheden og redde op mod 3.200 liv hvert år.
Diabetesforeningen: Historisk gennembrud for mennesker med type 2-diabetes24.1.2026 19:39:56 CET | Pressemeddelelse
Ny aftale om kronikerpakker sikrer afgørende rettigheder for mennesker med kroniske sygdomme.
Nyt projekt skal sikre tidligere opsporing af diabetes og hjerte-kar-sygdomme19.1.2026 06:04:00 CET | Pressemeddelelse
To af Danmarks største patientforeninger går nu sammen i et nyt stort nationalt projekt, der skal sikre målrettet tidligere opsporing og forebyggelse af hjerte-kar-sygdomme og type 2-diabetes blandt mennesker i høj risiko. Det nye samarbejde mellem Diabetesforeningen og Hjerteforeningen har netop fået en bevilling på 19,5 millioner kroner fra Novo Nordisk Fonden.
20 organisationer og virksomheder i fælles udmelding: Fjern momsen på frugt og grønt31.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Fjern momsen på frugt og grønt. Sådan lyder det fra en bred alliance af forbrugere, lønmodtagere, fødevareproducenter, detailhandel, sundhedsorganisationer og naturorganisationer, der er gået sammen i en fælles appel til regeringen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum