Grøn trepartsaftale fastholder brutalt liv for grise
26.9.2024 05:00:00 CEST | Dyrenes Beskyttelse | Pressemeddelelse
Over 10 millioner grise døde i utide i de danske stalde i 2023. Nye beregninger fra Dyrenes Beskyttelse slår fast, at den ekstreme avl og dårlige dyrevelfærd i landbruget er gået for vidt. Alligevel fastholder og understøtter trepartsaftalen den eksisterende svineproduktion.

Obs: Link til download af video nederst
De burde være raske og livlige, men i stedet dør de på stribe af skader, sygdomme og avlsrelaterede helbredsproblemer. Nye beregninger fra Dyrenes Beskyttelse viser, at omkring 10,5 millioner grise døde i de danske stalde sidste år. Grise, der vel at mærke ikke var på slagtebænken, men er fundet selvdøde, dødfødte eller er blevet aflivet på grund af helbredet. Det svarer til 28.884 døde søer, pattegrise, smågrise og slagtegrise om dagen.
- Når næsten 29.000 grise dør hver eneste dag, viser det med al tydelighed, at produktionsforholdene i Danmark presser dyrene voldsomt. Det vidner om en industri, der i den grad har fokus på effektivitet fremfor dyrenes velfærd, siger direktør hos Dyrenes Beskyttelse, Britta Riis.
De mindste dør i hobetal
Det er første gang, Dyrenes Beskyttelse kan afsløre det totale antal døde grise i Danmark, som er udregnet på baggrund af tal fra Danmarks Statistik, Danske Svineproducenter og analysevirksomheden Seges Innovation. Her fremgår det, at nogle af de største ofre i industrien er pattegrisene. I 2023 døde omkring 25.000 pattegrise i de danske stalde hver dag, svarende til over ni millioner om året og en pattegris hvert tredje sekund.
Når så mange pattegrise dør om dagen, skyldes det blandt andet, at soen er avlet til at føde flere end 20 grise ad gangen i gennemsnit. Nogle af de små grise mangler derfor næring allerede i fostertilstanden og fødes døde eller underudviklede. Men selv hvis de er født raske, risikerer ungerne at dø kort efter fødslen, fordi de skal konkurrere om livsvigtig råmælk ved soens yver. Soen har nemlig kun 14-15 patter, og hun har dermed ikke nok patter til at amme alle de unger, hun er avlet til få. Nogle pattegrise risikerer desuden at blive så afkræftede, at de ikke kan skrige eller flytte sig, hvis soen kommer til at lægge sig på dem.

Rekordmange søer dør
Det er langtfra kun pattegrisene, der bukker under for forholdene i industrilandbruget. Ifølge den såkaldte produktivitetsrapport døde 150.406 søer spontant eller ved aflivning sidste år, hvilket svarer til hver sjette danske so. Dermed når sodødeligheden op på samme triste rekordniveau som i 2022. Mange af søerne dør på grund af leverdrejninger og fødselskomplikationer, som hænger sammen med den voldsomme avl, eller fordi de for eksempel får alvorlige skader på klove, led og ben på staldenes glatte gulve.
- Der er akut brug for at skabe strukturelle ændringer i industrilandbruget, så vi kan sikre, at dyrene får et godt liv. Vi skal stoppe den ekstreme avl, forbyde fiksering af soen og stille større krav til staldindretning, foder, pasning og adgang til udearealer, hvis vi vil give den danske so et værdigt liv, siger Britta Riis og tilføjer:
- Aftalen om en klimaafgift fra Grøn Trepart ser desværre ud til at svigte soen og resten af grisene. Indtil videre tyder meget på, at aftalen kan gøre grisenes liv endnu mere barskt.

Klimaløsning koster grisene dyrt
Dyrenes Beskyttelse konstaterer, at trepartsaftalen fastholder og understøtter den eksisterende industrielle svineproduktion. Der er således ikke incitamenter for at reducere antallet af grise i produktionen eller forbedre dyrevelfærden, men derimod en udvikling, hvor et enormt antal dyr skal presses til at levere endnu mere. Den lave klimaafgift og fokus på ekstrem avl og usikre teknologiske løsninger vil blive en spændetrøje for de presserende nødvendige dyrevelfærdsforbedringer.
- Aftalen fra Grøn Trepart vil blive en stopklods for afgørende tiltag for forbedringer af grisevelfærden, som ændret avl og mere plads til grisene. Kloden brænder og klimakrisen er en bunden opgave, men det løses ikke ved at presse dyrene yderligere. De er allerede presset til bristepunktet. Kun ved at reducere den enorme, danske kødproduktion bliver der plads til at sikre dyrene gode liv. Derfor er der et enormt behov for den sammentænkte vision for landbruget, som blev lovet i regeringsgrundlaget, men som treparten slet ikke leverede på, siger Britta Riis.
[FAKTABOKS:] Så mange grise døde i utide i 2023
Pattegrise: Cirka 9.171.800
Smågrise: Cirka 680.000
Slagtegrise: Cirka 540.700
Søer: Cirka 150.400
Embed-kode til grafik over dødelighed i danske sostalde i procent:
<div class="infogram-embed" data-id="a47843c6-8008-422a-8580-4367b94dc615" data-type="interactive" data-title="Dødelighed for søer 2014-2023"></div><script>!function(e,n,i,s){var d="InfogramEmbeds";var o=e.getElementsByTagName(n)[0];if(window[d]&&window[d].initialized)window[d].process&&window[d].process();else if(!e.getElementById(i)){var r=e.createElement(n);r.async=1,r.id=i,r.src=s,o.parentNode.insertBefore(r,o)}}(document,"script","infogram-async","https://e.infogram.com/js/dist/embed-loader-min.js");</script><div style="padding:8px 0;font-family:Arial!important;font-size:13px!important;line-height:15px!important;text-align:center;border-top:1px solid #dadada;margin:0 30px"><a href="https://infogram.com/a47843c6-8008-422a-8580-4367b94dc615" style="color:#989898!important;text-decoration:none!important;" target="_blank">Dødelighed for søer 2014-2023</a><br><a href="https://infogram.com" style="color:#989898!important;text-decoration:none!important;" target="_blank" rel="nofollow">Infogram</a></div>
Kontakter
Medievagten i Dyrenes Beskyttelse
Dyrenes Beskyttelses medievagt er tilgængelig døgnet rundt for henvendelser pr. mail eller telefon (modtager ikke SMS)
Links
Om Dyrenes Beskyttelse
Vi hjælper dyr i nød, stopper overgreb mod dyr og kæmper for et respektfuldt og bæredygtigt forhold mellem dyr, mennesker og natur.
Følg pressemeddelelser fra Dyrenes Beskyttelse
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dyrenes Beskyttelse
Nu må hunde løbe frit på stranden1.10.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Efter en sommer med kort snor kan hunde fra 1. oktober igen løbe frit på mange af landets strande – til glæde for både hunde og ejere. Dyrenes Beskyttelse minder dog om, at friheden forpligter, og at der skal tages hensyn til både natur og strandgæster.
Dyrenes Beskyttelse: Fireparten kan gøre op med årtiers fejlslagne frivillige aftaler30.9.2026 12:30:39 CEST | Pressemeddelelse
Dyrenes Beskyttelse ser frem til samarbejdet i den kommende grisefirepart, hvor regeringen lægger op til en nødvendig omstilling af svineproduktionen i retning mod bedre dyrevelfærd. Det skal dermed gøre op med årtiers fejlslagne frivillige aftaler.
Dyrenes Beskyttelse efter ny undtagelsesmulighed fra lovkrav om Bovaer: Kravet bør droppes helt30.9.2026 11:41:06 CEST | Pressemeddelelse
Mælkeproducenter har nu fået udvidet muligheden for at undtage deres køer fra lovkravet om Bovaer for resten af 2026, lyder meldingen fra Natur- og dyrevelfærdsminister Christian Rabjerg Madsen. For køernes velfærd og trivsel er det positivt, men problemet sparkes kun til hjørne, mener Dyrenes Beskyttelse, der vil have kravet droppet.
Dyrenes Beskyttelse roser akutplan: Slut med at kontrollen underminerer loven29.9.2026 12:11:22 CEST | Pressemeddelelse
En ny styrelse for dyrevelfærdskontrollen skal medvirke til at stoppe årtiers svigt af dyrene, hvor for få ressourcer og Fødevarestyrelsens kontrolvejledninger reelt set har undermineret loven. Det møder stor ros fra Dyrenes Beskyttelse.
Rekordmange katte blev indleveret på internaterne i løbet af sommeren21.9.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I forbindelse med Kattens Uge 39 sætter Dyrenes Beskyttelse fokus på den usædvanligt store strøm af katte og killinger, der hen over sommeren har haft brug for hjælp på organisationens internater.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum