Forfatteraften med Theis Ørntoft på Hovedbiblioteket i Viborg
26.9.2024 10:00:00 CEST | Viborg Bibliotekerne | Pressemeddelelse
Kom med til en inspirerende aften i litteraturens tegn med den anerkendte danske forfatter Theis Ørntoft, når han kommer til Viborg torsdag d. 10. oktober

Aftenen vil byde på en dybdegående samtale med Theis Ørntoft om romanen "Jordisk". Publikum får mulighed for at stille spørgsmål og få indblik i de tanker og processer, der ligger bag romanen.
Theis Ørntoft har med "Jordisk" skabt en slægtsroman om de grundstoffer, der udgør et menneskeliv, og om de kræfter, der binder os sammen med hinanden, med samfundet, med jorden og med universet. Romanen følger de tre søskende, dokumentaristen Rhea, lærervikaren Joel og adfærdscoachen Miriam. De kæmper hver især med at finde retning og formål i et Danmark præget af privilegier og undergangsfornemmelser.
I april 2024 blev det offentliggjort, at Theis Ørntoft er modtager af den store europæiske litteraturpris European Union Prize for Literature 2024 for "Jordisk"
For "Jordisk" er Theis Ørntoft også nomineret til Nordisk Råds Litteraturpris 2024.
Nu er der mulighed for at møde Theis Ørntoft til en forfatteraften på Hovedbiblioteket i Viborg torsdag d. 10. oktober kl. 19.00. Billetter á 75 kr. + gebyr købes på viborgbib.dk.
Arrangementet er lavet i samarbejde med Kulturselskabet-KulturAnders og er støttet af Statens Kunstfond.
Kontakter
Anja Ingwersen, Viborg Bibliotekerne
ain@viborg.dk, 23 45 25 59
Billeder

Links
Følg pressemeddelelser fra Viborg Bibliotekerne
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Viborg Bibliotekerne
Træernes hemmelige liv - børnekunst i Gudenåhuset30.3.2026 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den årlige udstilling med børnekunst i Gudenåhuset er klar og kan ses til og med 25. april
Livserfaringer fra en Salling-bonde26.3.2026 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
Louise Markfoged kommer til Stoholm for at fortælle om sin livsrejse fra Skive til England og tilbage igen. En fortælling om de valg, man tager gennem livet
Foredragsrække i Gudenåhuset - Den tidlige kristendoms møde med Romerrigets hellenistiske byer25.3.2026 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
Tag med lektor Jakob Engberg fra Aarhus Universitet på en fascinerende rejse tilbage til antikkens Grækenland og Lilleasien
”MusikMandag – de nye fra den blå". Kom og syng med24.3.2026 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
Sæsonens anden MusikMandag afholdes d. 13. april på Hovedbiblioteket i Viborg, hvor vi dykker ned i en håndfuld nyere sange fra Højskolesangbogen
Oplev Finn Nørbygaard i Gudenåhuset d. 9. april17.3.2026 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
I erindringsforedraget "Mine op- og nedture - og hvad jeg lærte af det" fortæller Finn Nørbygaard ærligt, eftertænksomt og underholdende om sit liv
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum