Kriminalforsorgen holder rejsegilde i landets største fængsel
25.9.2024 13:04:53 CEST | Danmarks Fængsler | Presseinvitation
Sdr. Omme Fængsel udvides med 200 ekstra pladser, så det samlet får 422 pladser og dermed bliver landets største fængsel for afsonere.

Fredag den 27. september kl. 11.00 holder kriminalforsorgen rejsegilde i Sdr. Omme Fængsel.
Rejsegildet markerer, at vi er halvvejs, og at mere end halvdelen af bygningerne nu er rejst.
Sdr. Omme Fængsel er i dag et åbent fængsel med 222 pladser. Som en del af kriminalforsorgens flerårsaftale 2022-25 blev aftalepartierne enige om at etablere 200 nye pladser i fængslet. Den samlede kapacitet bliver dermed 422 pladser, hvilket gør Sdr. Omme Fængsel til landets største fængsel for afsonere.
Direktør i Center for Ejendomme i kriminalforsorgen, Kristian Lyk-Jensen, glæder sig over, at projektet er godt på vej.
- "Det er altid en vigtig milepæl, når man når til rejsegildet i et byggeri. Ikke mindst for byggeriet i Sdr. Omme. Kriminalforsorgen mangler fængselsbetjente, men vi har også hårdt brug for flere fængselspladser. Derfor er jeg rigtig glad for, at vi nu er så langt med udvidelsen og de 200 ekstra fængselspladser i Sdr. Omme Fængsel. Det er vigtigt skridt hen imod en kriminalforsorg i balance," siger Kristian Lyk-Jensen.
De 200 nye pladser er fleksible pladser. Det betyder, at de som udgangspunkt er lukkede fængselspladser, men også kan ombygges til arrestpladser eller anvendes som åbne fængselspladser, hvis der opstår et særligt behov.
Pladserne forventes idriftsat primo 2026.
Sdr. Omme Fængsel består i dag af en bygningsmasse på cirka 28.000 kvadratmeter. Udvidelsen betyder yderligere 19.000 kvadratmeter og vil bestå af bygninger med celler samt dertilhørende beskæftigelsesbygning med værksted og skole samt en købmand. Der skal desuden opføres idrætshal samt et fælleshus til sociale formål. Udvidelsen sker i tilknytning til det eksisterende fængsel og dermed på egen matrikel.
Programmet for dagen er som følger:
- Velkomst ved Direktoratet for Kriminalforsorgen - Ejendomsdirektør Kristian Lyk-Jensen
- Tale ved totalrådgiver Alex Poulsen Arkitekter – Partner Sonia Bom
- Tale ved Kriminalforsorgen Vest - Institutionschef Anne Therkelsen
- Let traktement og drikke
Pressen er velkommen. Tilmelding til arrangementet skal ske på presse@krfo.dk
Nøgleord
Kontakter
Pressevagt
Tlf:7255 4141presse@krfo.dkFølg pressemeddelelser fra Danmarks Fængsler
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danmarks Fængsler
Fangekorets fremtid er sikret16.2.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Danmarks Fængsler sikrer i samarbejde med Café Exit Fangekorets fremtid og ansætter samtidig en national musikkoordinator, der skal lede musikprojekter på tværs af fængsler og arresthuse i hele landet.
Markant flere kan nu afsone med fodlænke15.2.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Fra 15. februar kan flere dømte afsone med fodlænke. Det forebygger ny kriminalitet og frigiver samtidig kapacitet i fængslerne.
219 års fængselsstraf overført til afsoning i udlandet28.1.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Rekordmange års fængselsstraf blev i 2025 flyttet fra danske til udenlandske fængsler. 43 udenlandske afsonere er blevet overført til deres hjemlande, hvor de skal afsone resten af deres domme. De har tilsammen 219 års fængselsstraf tilbage af afsoningen, og det giver tiltrængt plads i danske fængsler.
Justitsministeren åbner Danmarks største fængsel7.1.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Med udvidelsen af 200 nye pladser bliver Sdr. Omme Fængsel landets største fængsel for afsonere med i alt 422 pladser.
Rekordmange vil være fængselsbetjent5.1.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Det største antal uniformerede elever på et enkelt optag i nyere tid sætter sig i dag på skolebænken i Danmarks Fængsler.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum