Efter flere udsolgte koncerter i København vender en af Spaniens største rapstjerner, Morad, tilbage til Danmark, hvor han giver koncert i K.B. Hallen 15. februar 2025
25.9.2024 11:00:00 CEST | Live Nation Denmark ApS | Pressemeddelelse
MORAD: EURO TOUR 2025
K.B. Hallen, København
Lørdag d. 15. februar 2025

Morad har siden sin debut i 2019 markeret sig som en af Spaniens mest fremtrædende kunstnere inden for urban musik. Hans gennembrud kom med singlen "Un cuento", og uden støtte fra pladeselskaber eller radio har han i stedet opbygget sin succes selv gennem et organisk forløb, hvor hans popularitet for hver udgivelse er gradvist vokset. Med sin fleksible stil, der bevæger sig fra drill til trap og klassisk rap til UK garage, opnåede han i 2020 over 100 millioner streams med hits som "Motorola" og "Normal". Året efter, i 2021, fulgte han op med store hits som "Cómo están?", "Soñar", "Pelele".
Morad kommer fra en af de mest socialt belastede forstæder i Barcelona. Det kan tydeligt høres i hans ghettoromantiske tekster, som ulmer af autenticitet. Gennem hans musik formår Morad at dele ud af personlige erfaringer, som også danske unge kan spejle sig i.
I 2023 udgav Morad sit længe ventede album ”Reinsertado”, som debuterede som det fjerdebedste spanske album på Spotify nogensinde og opnåede stor succes i flere lande. Han har samarbejdet med store internationale navne som Ozuna, Jul, Central Cee og Eladio Carrión, hvilket har udvidet hans rækkevidde langt ud over Spaniens grænser. Morad har turneret i Europa og solgt ud i flere store byer som Madrid, Barcelona, Milano og sidst men ikke mindst København, hvor han senest gæstede et udsolgt Amager Bio. Kendt for at udfordre musikindustriens konventioner forbliver Morad tro mod sine rødder, hvilket har sikret ham en stærk forbindelse med sin generation.
I 2025 drager Morad på sin tredje og største europæiske turné til dato, hvor han 15. februar 2025 lægger vejen forbi K.B. Hallen i København.
Billetpriser: 375 kr. + gebyr
• Det Generelle billetsalg starter fredag 27. september kl. 10.00 via livenation.dk og Billetlugen.dk
• Live Nation presale starter torsdag 26. september kl. 10.00 for Live Nation nyhedsbrevsmodtagere og på livenation.dk
Kontakter
Heidi DegnPR & Promotion Manager
heidi@livenation.dkSofian BouidoudaneMarketing Manager
sofian@livenation.dkBilleder
Links
Følg pressemeddelelser fra Live Nation Denmark ApS
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Live Nation Denmark ApS
JONATHAN spiller i STORE VEGA d. 17. marts 202714.4.2026 13:00:00 CEST | Pressemeddelelse
JONATHAN STORE VEGA 17. MARTS 2027
Benjamin Hav inviterer hele Danmark til folkefest i Parken i 202714.4.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Benjamin Hav og Familien har de seneste år brudt rammerne for, hvad en koncert er. Lørdag den 3. juli 2027 løfter de endnu en gang barren for galskaben og inviterer Danmark til en kæmpe folkefest på landets nationalstadion. Koncerten bliver Benjamin Hav & Familiens største til dato og markerer en ny milepæl for et af landets stærkeste og mest originale livenavne. Billetsalget starter fredag kl. 10.00!
Liam St. John på Hotel Cecil i 2026!13.4.2026 16:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Oplev sammensmeltende soul, country og rock med Liam St. John på Hotel Cecil den 15. juni 2026!
Fra Dublin til Pumpehuset: The Scratch spiller 9. December13.4.2026 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Det irske firemandsband The Scratch spiller i Pumpehuset den 9. december 2026. Med deres særlige blanding af akustisk og elektrisk lyd, folk og metal, og et ry for intense livekoncerter, er der lagt op til en aften, hvor alt kan ske. Med sig har fantastisk DUG som support!
NOAH KAHAN: THE GREAT DIVIDE TOUR I ROYAL ARENA LØRDAG 28. NOVEMBER 20269.4.2026 19:00:00 CEST | Pressemeddelelse
NOAH KAHAN ANNONCERER THE GREAT DIVIDE WORLD TOUR med internationale datoer i Australien, New Zealand, Storbritannien og Europa til efteråret
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum







