Høringssvar - bekendtgørelse om ledelse og styring af fondsmæglerselskaber
Finans Danmark har afgivet høringssvar til Finanstilsynet.
Finanstilsynet har sendt udkast til bekendtgørelse om ledelse og styring af fondsmæglerselskaber m.fl. i høring for at udskille fondsmæglerselskaber samt deres respektive holdingvirksomheder fra den nuværende ledelsesbekendtgørelse for pengeinstitutter m.fl.
Vi ser med positive øjne på en udskillelse af fondsmæglerselskaber samt deres respektive holdingvirksomheder i en fondsmæglerstruktur fra den nuværende ledelsesbekendtgørelse for pengeinstitutter m.fl.
Udskillelsen bidrager ikke kun til at skabe klarhed over de forpligtelser, der påhviler ledelsen i et fondsmæglerselskab samt fondsmæglerholdingvirksomheder, men også til at præcisere, hvor i organisationen og hvilke ledelsesorganer der bærer ansvaret for forpligtelserne i bekendtgørelsen.
Det er desuden positivt, at Finanstilsynet har fjernet krav i ledelsesbekendtgørelsen, som allerede var omfattet af anden lovgivning, eksempelvis funktions- og opgavebeskrivelser for compliance- og risikostyringsfunktioner, som allerede er indeholdt i den delegerede forordning 2017/565 (EU) vedrørende organisatoriske krav til og vilkår for drift af investeringsselskaber.
Vi bifalder, at Finanstilsynet bidrager til at skabe denne klarhed for fondsmæglerselskaber og fondsmæglerholdingvirksomheder. I forlængelse heraf opfordrer Finans Danmark til, at samme øvelse gennemføres for investeringsforvaltningsselskaber, som i øjeblikket er inkluderet i ledelsesbekendtgørelsen for pengeinstitutter m.fl., hvor visse krav ikke synes at være tilpasset driften af et administrationsselskab.
Nøgleord
Finans Danmark
Finans Danmark er interesse- og arbejdsgiverorganisation for penge- og realkreditinstitutter, kapitalforvaltere, børsmæglere, investeringsfonde, samt datacentraler, it- og fintechvirksomheder i den finansielle sektor.
Følg pressemeddelelser fra Finans Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Finans Danmark
Unge danskere driver fremtidens investorkultur29.4.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Der er sket en betydelig forandring af det danske investorlandskab, hvor unge investorer udgør en større andel end nogensinde før. Det viser en ny analyse fra Finans Danmark, der sætter fokus på den stigende investeringslyst hos de unge investorer.
De danske boligkøbere fortrækker lån med fast rente24.4.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Når det kommer til boligkøb, vælger danskerne oftere realkreditlån med fast rente frem for variabel rente. I årets første kvartal valgte knap 3 ud af fem boligkøbere et lån med fast rente. Det viser de nyeste tal fra Finans Danmark.
Finanssektorens klimapartnerskab lancerer fem anbefalinger, der skal få den grønne omstilling op i tempo23.4.2025 08:03:31 CEST | Pressemeddelelse
Statslige garantiordninger for grønne teknologier, sikring af stabile afsætningspriser og hurtigere sagsbehandlingstider. Det er nogle af de vigtigste anbefalinger fra Finanssektorens klimapartnerskab til, hvordan vi får mere kapital og flere investeringer kanaliseret ind i den grønne omstilling. Det er afgørende for at styrke Europas konkurrenceevne og gøre os uafhængige af fossil energi. Anbefalingerne lanceres på baggrund af en ny rapport fra COWI om de barrierer, der i dag spænder ben for Danmarks grønne fremtid.
Nyt sikkerhedstiltag overfor svindel er på vej fra bankerne23.4.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Finans Danmark har etableret fundamentet, der gør det muligt for bankkunder at sikre, at en bankoverførsel faktisk sendes til den person, man ønsker. Det bliver muligt, når de enkelte banker koordineret i sektoren har taget løsningen i brug. Løsningen er et af de 18 konkrete initiativer, Finans Danmarks Svindel Task Force præsenterede i november 2024. Løsningen kan dog først blive til virkelighed efter en lovændring.
Investorer i danske investeringsfonde tog en pause i marts15.4.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Selvom det samlede nettokøb stort set gik i nul i marts, var der stadig stor interesse for investeringsfonde, der investerer globalt.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum