Danmark annoncerer historisk stort beløb til verdens fattigste lande
24.9.2024 12:21:58 CEST | Udenrigsministeriet | Pressemeddelelse
Til åbningen af FN’s Generalforsamling har Danmark annonceret et bidrag på 3,3 milliarder kroner til Den Internationale Udviklingssammenslutning (IDA), der er Verdensbankens facilitet for verdens fattigste lande.
Med det nye bidrag øger Danmark sin støtte til IDA med 40 procent, og Danmark er det første land, der annoncerer sit bidrag til dette års genopfyldning af fonden.
IDA er den største finansieringskilde til verdens 77 fattigste lande, og den genopfyldes hvert tredje år med bidrag fra Verdensbankens medlemslande. 70 procent af midlerne anvendes på det afrikanske kontinent.
”De afrikanske lande har meget klart efterspurgt en ambitiøs genopfyldning af IDA, der bidrager med konkrete løsninger og mere overkommelig finansiering til at tackle fattigdom og klimaforandringer i de fattigste lande. Det leverer vi nu på fra dansk side. Jeg håber, at vi ved at annoncere vores bidrag allerede nu, kan få flere lande til at følge trop. En succesfuld genopfyldning af IDA er et vigtigt skridt for at sikre udvikling på det afrikanske kontinent” siger udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen.
Det danske bidrag blev annonceret af statsminister Mette Frederiksen under det danske indlæg til FN’s generalsekretærs ”Fremtidens topmøde” (Summit of the Future”) mandag den 23. september.
Den danske udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen deltager også ved FN’s Generalforsamling, hvor der bliver vedtaget en såkaldt ”Fremtidens erklæring”. Erklæringen efterspørger blandt andet robuste bidrag til IDA.
Baggrund
Den Internationale Udviklingssammenslutning (IDA) er Verdensbankens facilitet for verdens fattigste lande.
IDA tilbyder både gavebistand og koncessionelle lån, dvs. lån med lav eller ingen rente, afdragsfrihed i de første 5-10 år og en lang løbetid på 25-40 år.
I sin funktion af bank kan Verdensbanken bruge sin kapital som garanti og dermed rejse penge på internationale kapitalmarkeder. Det betyder, at IDA kan geare midler med ca. 1:3,5. Med andre ord bliver 1 kr. ind i IDA til 3,5 kr.
Danmarks bidrag på 3,3 mia. kr. (konkret 3.299,80 mia. kr.) vil dermed omdannes til op til 11,5 mia. kr. til mere udvikling og klimahandling i verdens fattigste lande.
Genopfyldningen af IDA21 foregår i 2024 med fire forhandlingsmøder og en annoncering af bidrag på en konference i Seoul til december. Genopfyldningen af IDA20 landede på et historisk højt resultat på 93 mia. dollars i 2021. Bankens ledelse arbejder denne gang for en finansieringsramme på over 100 mia. dollars.
Det danske bidrag vil blive udbetalt over en niårig periode. Bidraget skal endeligt godkendes af Finansudvalget i løbet af efteråret.
For yderligere information til journalister kontakt pressevagten@um.dk
Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Kongeriget Danmarks 7. ICCPR-rapport5.10.2026 14:26:57 CEST | Nyhed
Kongeriget Danmark har fremsendt sin 7. periodiske ICCPR-rapport til FN’s Menneskerettighedskomité. Rapporten kan læses nedenfor.
Børnenes U-landskalender er i handlen: I år hjælper den børn i Rwanda1.10.2026 09:21:34 CEST | Nyhed
Børnenes U-landskalender 2026 er nu i handlen. I år går overskuddet til UNICEFs arbejde med at give børn og familier i Rwanda bedre adgang til rent vand, vacciner og sundhedsydelser.
Udenrigsministeren: Kasakhstan og Usbekistan åbner nye muligheder for Danmark30.9.2026 15:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Besøget i Usbekistan og Kasakhstan skal styrke Danmarks relationer til to af regionens vigtigste lande, åbne nye muligheder for dansk erhvervsliv og bidrage til et stærkere europæisk aftryk i Centralasien. Derfor rejser udenrigsministeren fra den 30. september til den 3. oktober til Almaty og Astana i Kasakhstan og Tasjkent i Usbekistan.
Udviklingssamarbejdet styrkes med nye Strategiske Partnerskaber29.9.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen indgår 19 Strategiske Partnerskaber, der skal styrke dansk engagement i udviklingslande og skabe resultater i tæt samspil med lokale partnere. Der lægges op til en samlet årlig ramme på 1,5 mia. kr. i perioden 2027-2031.
Regeringen vil afsætte 850 millioner kroner til virksomheder, der investerer i udviklingslande28.9.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Danske virksomheder får nu bedre adgang til at investere i udviklingslande, når en række erhvervsinstrumenter lanceres i dag.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum