Tronskiftemønt offentliggøres - mønten kommer på gaden til november
24.9.2024 12:00:00 CEST | Danmarks Nationalbank | Pressemeddelelse
Det endelige design på tronskiftemønten, der markerer overgangen fra H.M. Dronning Margrethe 2. til H.M. Kong Frederik 10., er i dag blevet offentliggjort i forbindelse med Nationalbankens overrækkelse af mønten til H.M. Kong Frederik 10.

Tronskiftemønten er produceret som en 20-kronemønt, og den vil blive sendt i almindelig cirkulation via butikker og banker fra begyndelsen af november 2024.
Der er i Danmark en lang tradition for at udsende erindringsmønter ved særlige begivenheder i kongehuset som fx runde fødselsdage. Sidste gang, der blev udstedt en tronskiftemønt, var i 1972, da H.M. Dronning Margrethe 2. overtog tronen efter Kong Frederik 9.
Denne tronskiftemønt følger traditionerne fra tidligere tronskiftemønter. På tronskiftemøntens ene side er et portræt af H.M. Kong Frederik 10. i profil vendt mod højre. På tronskiftemøntens anden side er et portræt af H.M. Dronning Margrethe 2. i profil vendt mod højre. Portrætterne er udformet af billedhugger Eva Hjorth. Mønten er designet af Nationalbankens designchef, Jeanette Skov Jensen.
Der er produceret i alt 1 mio. tronskiftemønter. Størstedelen af mønterne sendes i cirkulation, men en del af mønterne gøres tilgængelige for borgere, der ønsker at få en ikke-cirkuleret udgave af mønten. Disse mønter kan købes via mønt- og frimærkeforhandleren nordfrim.dk fra 1. november 2024. Det vil være muligt at forudbestille mønten allerede fra i dag.
Tronskiftemønten vil være i cirkulation parallelt med eksisterende mønter, som fortsat vil være gyldige.
Almindelige cirkulationsmønter med H.M. Kong Frederik 10. forventes at udkomme i løbet af 2. halvår 2025. Der vil komme mere information om dette på Nationalbankens hjemmeside i løbet af 2025. Disse mønter vil også blive sendt i cirkulation parallelt med eksisterende mønter.
Du kan se tronskiftemønten og læse mere om den på nationalbanken.dk.
Nøgleord
Kontakter
Henvendelse kan rettes til presserådgiver Peter Levring på tlf. 26201809 eller pnbl@nationalbanken.dk
Links
Om Nationalbanken
Nationalbanken er Danmarks centralbank. Vores tre overordnede formål er at sørge for stabile priser, sikre og effektive betalinger samt stabilitet i det finansielle system. Igennem de tre arbejdsområder bidrager vi til at sikre Danmark en robust økonomi.
Følg pressemeddelelser fra Danmarks Nationalbank
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danmarks Nationalbank
Sedler for mere end 21,2 mia. kr. blev indleveret, før de blev værdiløse1.6.2026 10:15:00 CEST | Pressemeddelelse
1000-kronesedler fra 2009-serien og alle pengesedler fra de ældre seddelserier fra 1944, 1952, 1972 og 1997 er nu værdiløse og kan ikke længere indløses i Nationalbanken. Indkaldelsen har varet 2,5 år og er den største indkaldelse af sedler siden 2. verdenskrig.
Nationalbanken åbner for online registrering af sedler, der bliver værdiløse efter 31. maj28.5.2026 08:39:55 CEST | Pressemeddelelse
Nationalbanken åbner for, at borgere digitalt kan registrere krav om indløsning af sedler, der bliver værdiløse efter 31. maj 2026. Det sker for at aflaste de lange køer, særligt i København. Fristen for registrering er fortsat 31. maj.
Globale spændinger og stigende boligpriser dominerer risikobilledet26.5.2026 08:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Den globale økonomi er præget af høj usikkerhed bl.a. på grund af krigen i Mellemøsten og højere energipriser. Samtidig stiger boligpriserne fortsat markant flere steder i landet. Selvom boligkøberne fremstår robuste, er risikobilledet for boligmarkedet skærpet. Det viser Nationalbankens halvårlige analyse af den finansielle stabilitet.
Sidste uge for indlevering af ugyldige sedler: Nationalbanken venter kø og travlhed op til deadline22.5.2026 08:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Om få dage er det slut. Søndag 31. maj er sidste dag, hvor borgere har ret til at indlevere 1.000-kronesedler og ældre pengesedler til Nationalbankens tre indleveringssteder. Efter denne dato bliver sedlerne værdiløse.
1000-kronesedler og ældre sedler bliver værdiløse om seks uger20.4.2026 08:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Den 31. maj 2026 er sidste dag, hvor 1000-kronesedler og ældre sedler kan indløses hos Nationalbankens tre indleveringssteder. Derefter er sedlerne værdiløse.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum