Danmarks første insektmotorvej ruller ud langs E45
23.9.2024 14:19:21 CEST | Vejdirektoratet | Pressemeddelelse
Mandag morgen blev de første frø til en ny insektmotorvej langs E45 sået. Vejdirektoratet markerede således begyndelsen på det store og vigtige arbejde med at skabe bedre levevilkår for insekter og dyr langs vores motorveje.

Bilisterne kan med udvidelsen af E45 mellem Aarhus og Vejle ikke kun se frem et ekstra spor at boltre sig på. Langs med motorvejen vil der med årene også dukke flere vilde og blomstrende vejkanter op til gavn for insekterne, biodiversiteten og udsigten.
Mandag den 23. september markerede Vejdirektoratet – sammen med transportminister Thomas Danielsen – det første ”spadestik” til Danmarks første insektmotorvej.
Det skete på en vejskråning langs E45 ved Aarhus Syd, hvor transportministeren spredte de første frø fra en pickuptruck.
Læs mere: Ministeren tager første ”spadestik” til insektmotorvej (trm.dk)

Insektmotorvejen, der i alt vil strække sig over 60 kilometer og 150 hektar, vil skabe en varieret vegetation med hjemmehørende plantearter som knopurt, røllike og blåhat. Disse planter skal fungere som levesteder og fødekilder for en lang række insekter som for eksempel sommerfugle, svirrefluer og pragtbuskebier.
De første spirer forventes at vise sig i foråret 2025. Hele insektmotorvejen forventes færdiggjort i 2028.
Fakta om insektmotorvejen langs E45
- Strækningen er cirka 60 kilometer lang og dækker 150 hektar
- Anlæggelsen sker i forbindelse med udvidelsen af E45 med et ekstra spor.
- Frøblandingen består af hjemmehørende arter, der understøtter biologisk mangfoldighed.
- Insektmotorvejen etableres blandt andet ved udsåning af frø. Andre tiltag dækker over muldfrie skråninger, bekæmpelse af invasive arter, udlægning af træstammer og stendynger mv.
Læs mere om Insekttiltag ved vejprojekter (vejdirektoratet.dk)

Kontakter
Lars LinnebergBiolog og teamleder for miljø i Vejdirektoratet
Tlf:7244 2224lali@vd.dkRobin Højen MadsenProjektchefVejdirektoratet
Tlf:72 44 22 76Tlf:23 24 41 72rhm@vd.dkTrine Bruus HelboKommunikationskonsulentVejdirektoratet
Tlf:40 31 74 87tbh@vd.dkVejdirektoratets pressetelefon
Tlf:51 83 33 93Transportministeriets pressetelefon
Tlf:33 11 00 14Billeder













Følg pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Sporarbejde på Fyn forsinket20.7.2026 15:08:08 CEST | Nyhed
Vejdirektoratet arbejder ved jernbanen for at forberede, at den nye jernbane over Vestfyn kan kobles til den eksisterende bane. Dog er Vejdirektoratets entreprenør ikke blevet færdig med sporarbejdet som planlagt, og derfor vil der de kommende to aftener også blive arbejdet udenfor normal arbejdstid.
Nordre Ringvej i Viborg totalspærret i 14 dage i august15.7.2026 09:08:57 CEST | Nyhed
Vejdirektoratet skal udskifte en rørunderføring af Nørremølle Å under Nordre Ringvej ved Viborg. Arbejdet går i gang den 20. juli og vil stå på til slutningen af august. I en periode på 14 dage, fra den 10. – 23. august, vil Nordre Ringvej være totalt spærret for trafik, og trafikanterne skal derfor ud på en længere omkørsel enten via Rødding eller ind igennem Viborg by.
Stormflodssikring ved Guldborgsundtunnelen går i gang14.7.2026 13:05:34 CEST | Nyhed
Vejdirektoratet går snart i gang med at stormflodssikre Guldborgsundtunnelen. Det betyder, at de eksisterende diger omkring tunnelen bliver forhøjet og forlænget. Det skal sikre og beskytte tunnelen mod fremtidige stormfloder.
Renovering af to broer langs Sydmotorvejen på Lolland14.7.2026 11:32:42 CEST | Nyhed
I slutningen af juli går Vejdirektoratet i gang med at renovere to broer på E47 Sydmotorvejen. Arbejdet forventes afsluttet i februar 2027.
Hadsund Landevej spærres 12 dage i juli13.7.2026 10:18:43 CEST | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet skal udskifte en rørunderføring af Landbækken under Hadsund Landevej ved Gistrup. Arbejdet går i gang den 20. juli, og fra den 20. – 31. juli vil Hadsund Landevej være helt spærret for trafik.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum