Nu begynder byggeriet af SDU’s banebrydende robotcenter på Lindø
1. oktober 2024 tages det første spadestik i byggeriet af det ambitiøse danske robotcenter SDU Center for Large Structure Production (LSP) på Odense Havn. Byggeriet er støttet af A.P. Møller Fonden.

Det har været undervejs i 2,5 år, og nu det sker det endelig. Byggeriet af de fysiske rammer for SDU Center for Large Structure Production (LSP) går i gang.
1. oktober 2024 klokken 12 er der første spadestik på Odense Havn med taler fra borgmester i Odense Peter Rahbæk Juel, rektor på SDU Jens Ringsmose, dekan på Det Tekniske Fakultet Henrik Bindslev, afdelingsformand i Dansk Metal Odense Mikkel Munk Festersen og leder af LSP, professor Christian Schlette.
Og selv om LSP sådan set allerede er et aktivt forskningscenter med projekter i kalenderen og en midlertidig bygning på Odense Havn, bliver det en stor dag, lyder det fra netop Christian Schlette.
- Bygningen er en vigtig milesten for os. LSP er allerede oppe at køre, men vi ser frem til at kunne få endnu mere fart på vores arbejde, siger professoren.
I LSP udvikler forskerne sammen med partnere i industrien nye robotter og digitale værktøjer, der kan automatisere produktionen af store strukturer, som f.eks. dele til vindmøller, skibe og bygninger. Det er områder, der traditionelt set har været meget svære og dyre at automatisere, bl.a. fordi det foregår i så stor skala.
Men det problem løser LSP ved – som et af de eneste dedikerede forskningscentre i verden – at have meget store robotter og faciliteter til rådighed.
- Når vores laboratorie står færdigt om et års tid, vil alt være, som vi havde forestillet os det, ikke mindst vores unikke robotportalkran på 30 x 20 x 10 meter, som bygningen er specialdesignet til. Den vil gøre det muligt virkelig at sætte skub på udviklingen, siger Christian Schlette.
Bygningen er tegnet af arkitektfirmaet Christensen & Co og er mulig takket været en donation på 90 millioner kroner fra A.P. Møller Fonden. Den forventes at stå færdig i efteråret 2025.
Kontakter
Hvis du fra pressen gerne vil deltage i arrangementet, så send en mail til sewitt@tek.sdu.dk
Kommentarer og yderligere information om LSP, kontakt Christian Schlette.
Christian Schlette, professor på SDU
chsch@mmmi.sdu.dk
+45 93 50 73 77
Billeder
Links
Følg pressemeddelelser fra Syddansk Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Syddansk Universitet
Ny forskning: Sandbund kan være overset kilde til drivhusgas16.9.2025 16:23:29 CEST | Pressemeddelelse
Nyt studie afslører, at der kan dannes metan i de øverste dele af sandbund, og det overrasker forskere. Særlige mikroorganismer er på spil, og det sker formodentligt langs kyster over hele verden.
Gabriele Berg-Beckhoff udnævnt til professor i epidemiologi og anvendt statistik ved SDU12.9.2025 11:44:19 CEST | Pressemeddelelse
Professoratet skal styrke forskningen i folkesundhed med fokus på brug af tal og data – og på at inddrage patienters egne erfaringer.
Den uvildige udredning af spiralsagen offentliggøres i dag9.9.2025 16:12:24 CEST | Pressemeddelelse
Udredningen belyser den såkaldte spiralsag, hvor grønlandske piger og kvinder i Grønland og på efterskoler i Danmark fra 1960erne og frem fik opsat svangerskabsforebyggende spiraler.
Esbjerg åbner for fremtidens psykologer1.9.2025 14:35:49 CEST | Pressemeddelelse
75 studerende tager hul på samfundsorienteret og praksisnær bacheloruddannelse på SDU.
SDU bag international kongres i bioakustik på Fyn1.9.2025 10:38:09 CEST | Pressemeddelelse
Lundsgaard Gods ved Kerteminde bliver 7.-12. september rammen om International Bioacoustics Congress. Her vil 300 forskere fra hele verden mødes om de nyeste opdagelser indenfor forskning i dyre- og menneskelyde.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum