Akutlægehelikopteren overraskede til åbent hus i Grenaa
Der var aktiviteter for både børn, unge og ældre, da Regionshospitalet Randers sammen med Præhospitalet holdt åbent hus i Grenaa Sundhedshus søndag. Akutlægehelikopteren lagde også vejen forbi.

Der var både gule biler, blå blink og rig mulighed for at blive klogere på diabetes, kroppens led og knogler, blodprøver, røntgen og meget andet, da Regionshospitalet Randers sammen med Præhospitalet i dag holdt åbent hus i Grenaa Sundhedshus.
Ca. 250 borgere og et mindre antal bamser kiggede indenfor f.eks. i sundhedshusets akutklinik, hvor tilskadekomne bamser også kunne komme i hænderne på klinikkens kyndige behandlersygeplejersker.
Udenfor havde præhospitalet linet både ambulance og paramedicinerbil op og var klar til både at vise og fortælle om det udstyr, de tager med ud til akutte opgaver.
De der blev hængende til omkring middagstid fik en lille ekstra overraskelse med, da vi var så heldige, at akutlægehelikopteren fra Saltum havde mulighed for at komme og lande bagved sundhedshuset.
- Jeg er glad for og næsten helt overvældet af interessen fra så mange mennesker, der nærmest stod i kø for at komme til at tale med os. Det var meget positivt! Jeg håber og tror, at mange i dag er blevet betrygget i, at der er gode, nære og trygge sundhedstilbud - også akutte - i Grenaa og på resten af Djursland, siger Susanne Buch (SF), formand for Udvalget for Nære Sundhedstilbud i Region Midtjylland og en af de regionsrådspolitikere, som søndag var mødt op til åbent hus arrangementerne for at tale med borgerne.
Nøgleord
Kontakter
Janni LundagerKommunikationschefRegionshospitalet Randers
Tlf:20 52 13 70janlua@rm.dkSusanne Buch (SF)Formand for Udvalget for Nære Sundhedstilbud i Region Midtjylland
Tlf:2962 8238susanne.buch@rr.rm.dkBilleder

















Følg pressemeddelelser fra Regionshospitalet Randers
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Regionshospitalet Randers
Kendt ansigt vender tilbage til Regionshospitalet Randers som chefsygeplejerske16.12.2025 12:30:27 CET | Pressemeddelelse
Efter et par år som chefsygeplejerske på Aalborg Universitetshospital vender Lotte Grøn den 1. marts tilbage til Regionshospitalet Randers, hvor hun skal være chefsygeplejerske i afdelingen Kvinder og Børn.
Ny universitetsklinik styrker forskning i både tyk- og endetarmssygdomme og kikkertundersøgelser4.12.2025 06:43:00 CET | Pressemeddelelse
1. januar 2026 får Kirurgisk Fællesafdeling på Regionshospitalet Randers ny universitetsklinik i koloproktologi (tyk- og endetarmssygdomme) og endoskopi (kikkertundersøgelser).
Regionshospitalet Randers får ny klinisk professor, der skal styrke forskningen i tarmsygdomme26.11.2025 06:45:00 CET | Pressemeddelelse
Katrine J. Emmertsen er pr. 15. december ansat som klinisk professor i kirurgi på Institut for Klinisk Medicin, Aarhus Universitet, og Kirurgisk Fællesafdeling, Regionshospitalet Randers.
Randers-forsker får 5 millioner til at udvikle metode, der kan give kvinder hurtigere svar på, om de har livmoderkræft6.11.2025 08:54:47 CET | Pressemeddelelse
Seniorforsker Mette Tranberg fra Regionshospitalet Randers vil undersøge, om påvisning af kræft-DNA i urinprøver kan bruges til at udrede kvinder med symptomer på livmoderkræft hurtigere og mere skånsomt.
Regionshospitalet Randers stiller sygeplejefaglig ekspertise til rådighed for samarbejdskommuner4.11.2025 06:04:00 CET | Pressemeddelelse
Ældresygdomsklinikken på Regionshospitalet Randers tager forskud på intentionerne i sundhedsreformen ved fra november at tilbyde sundhedsfagligt personale i de fire samarbejdskommuner sygeplejefaglig rådgivning inden for det ældremedicinske område.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum