Beredskabsøvelse lukker Silkeborgtunnelen i fire timer
Torsdag den 26. september bliver der afholdt en større beredskabsøvelse i Silkeborgtunnelen. I den forbindelse vil tunnelen blive spærret for trafik, og der vil i stedet være omkørsel i de fire timer, øvelsen varer.

Den sædvanlige trafik i Silkeborgtunnelen bliver torsdag den 26. september skiftet ud med blå blink fra brandbiler, ambulancer og politibiler, når der bliver afholdt en beredskabsøvelse i tunnelen.
Øvelsen har blandt andet til formål at træne fremrykning i tunnelen og at teste kommunikationen mellem de involverede parter. Desuden vil der blive trænet i brug af tunnelens tekniske udstyr, der blandt andet kan benyttes ved brand.
Deltagere i beredskabsøvelsen er Midt- og Vestjyllands Politi, Midtjysk Brand & Redning, Præhospitalet (Region Midtjylland) og Vejdirektoratet.
Information til trafikanter
På grund af øvelsen vil Silkeborgmotorvejen fra klokken 9.30 blive helt spærret for trafik mellem frakørsel 27 Silkeborg Ø og frakørsel 29 Høje Kejlstrup. Der vil i stedet være skiltet omkørselsrute via Resenbro. Strækningen bliver åbnet for trafik igen senest klokken 13.30.
Selvom strækningen først afspærres klokken 9.30, vil der allerede fra klokken 9.00 blive arbejdet med opsætning af trafikafmærkning, og tilkørselsramperne 27 og 29 bliver spærret. Trafikken i vestgående retning vil på samme tid blive ledt over i Silkeborgtunnelens østgående rør. Trafikanter skal derfor allerede fra dette tidspunkt forvente længere rejsetid på strækningen.
Vejdirektoratet beklager på forhånd de gener, som beredskabsøvelsen måtte medføre for trafikanterne.
På Vejdirektoratets trafikkort kan man altid holde sig opdateret om den aktuelle situation på statsvejene og få viden om restriktioner for trafikken, konkrete vejarbejder og øvrige trafikmeldinger.
Nøgleord
Kontakter
Niels Gustav JørgensenIngeniørVejdirektoratet
Tlf:72 44 20 90ngj@vd.dkAllan LaustsenVicepolitiinspektørMidt- og Vestjyllands Politi
Tlf:51 16 42 95Vejdirektoratets Trafikcenters pressetelefon
Tlf:20 61 26 64Vejdirektoratets pressetelefon
Tlf:51 83 33 93Midt- og Vestjyllands Politis pressetelefon
Tlf:51 73 19 06Billeder
Følg pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Foreninger og virksomheder får 27,7 mio. til at dele elbil12.12.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Puljemidlerne skal skabe grobund for et grønt alternativ til bilejerskab uden for de store byer og går til etablering af el-delebilsordninger, ladeinfrastruktur og udviklingsprojekter.
Djurslandsmotorvejen skal have nye striber ved Aarhus N og spærres derfor kortvarigt11.12.2025 14:00:00 CET | Pressemeddelelse
Mandag den 15. december - samt to dage i januar - vil Djurslandsmotorvejen være spærret i aften- og nattetimerne, mens Vejdirektoratets entreprenør lægger nye striber på vejen. Trafikanter må i perioden ud på en omkørsel.
Reparation af fuge på Vejlefjordbroen natten mellem torsdag og fredag10.12.2025 15:38:42 CET | Nyhed
Vejdirektoratet skal reparere en fuge på Vejlefjordbroen i motorvejens sydgående spor. Arbejdet bliver udført som natarbejde mellem torsdag den 11. december og fredag den 12. december for at genere trafikanterne mindst muligt.
E45 spærres i nordgående retning mellem Skanderborg N <51> og Hørning <50> i to gange seks timer26.11.2025 09:05:49 CET | Pressemeddelelse
E45 Østjyske Motorvej og tilkørslen herfra til Aarhus Syd Motorvejen spærres i nordgående retning fra Skanderborg N <51> til Hørning <50> i to nætter mellem klokken 22:00 og 04:00 fra mandag den 1. december til onsdag den 3. december.
En weekend med vejarbejde på Vejlefjordbroen20.11.2025 08:42:34 CET | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet skal reparere en fuge på Vejlefjordbroen i motorvejens sydgående spor. Det betyder vejarbejde på broen i den kommende weekend den 21. – 24. november 2025.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

