Fornuftig ung mand laver stor opsparing OG vinder million i Lotto: ”Det virkede bare alt for godt til at være sandt”
En ganske fornuftig, ung mand fra Nordsjælland havde taget sabbatår for at tjene penge, så han ikke behøvede at arbejde ved siden af studiet – da han havde nået målet for sin opsparing, vandt han også lige 1.000.000 i Lotto.

Det er ikke alle studerende, der er nødt til at leve af spaghetti med tomatsovs sidst på måneden eller at vaske tøjet hjemme hos mor og far.
For eksempel ikke den fornuftige, unge mand fra Nordsjælland, som denne historie handler om. Langt fra endda, for han har nemlig fået i både pose og sæk.
”Jeg havde planlagt et sabbatår, hvor jeg skulle arbejde, så jeg havde råd til at studere uden at arbejde ved siden af, når jeg startede på studiet,” fortæller den unge mand, som godt vil være anonym.
Han fortæller, at planen gik helt, som den skulle, så han hver måned kunne lægge så mange penge til side, at han var klar til at hellige sig sit nye studie på fuld tid – uden at være nødsaget til at arbejde ved siden af.
Og så – ganske kort inden den første dag på studiet, og da opsparingen var i hus – fik han en helt uventet bonus oven i hatten, mens han lå i sengen og tjekkede sin mobiltelefon ved siden af sin sovende kæreste.
”Så kom der en besked op på telefonen, hvor der stod ’Tillykke! Du har vundet 1.000.000 kroner’ med fyrværkeri på skærmen og det hele. Jeg hoppede ud af sengen så min kæreste vågnede og spurgte: ’Hvad sker der?’. Jeg blev helt bleg og viste hende telefonen. Det virkede bare alt for godt til at være sandt,” griner han.
Men det var sandt: Ved hjælp af et PLUS-abonnement fik den unge mand vekslet en indsats på 80 kroner til en hel million. Og det har givet den fornuftige unge mand et helt nyt problem. Han har jo allerede sparet nok penge op, så hvad skal han nu bruge en hel ekstra, skattefri, million kroner til?
Løsningen er selvfølgelig lige for, når nu vi taler om en fornuftig mand: Han har valgt at investere en del af dem i noget fast ejendom – til gengæld synes han, at det er svært at bruge pengene på sig selv.
”Det er som om, jeg har svært ved at finde det rette at bruge mine ekstra penge på, når det kommer til mig selv. Jeg kunne da godt bare bruge pengene, men det skal også give mening for mig. Jeg er meget bevidst om, at jeg ikke bare kan slå benene op og droppe alt, hvad der hedder karriere og fremtid, det rækker en million slet ikke til. Nej, jeg ser mere gevinsten som en mulighed for fremtiden. Den har givet mig et rygstød, så jeg ikke har så travlt,” siger han.
En ting er i hvert fald sikkert: Han har ikke travlt med at afbestille sit Lotto PLUS-abonnement hos Danske Spil.
”Hvis jeg ikke spiller med, så vinder jeg heller ikke, og det er stadig drømmen, jeg spiller for,” siger han.
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Danske Spil kickstarter sommeren med 4 nye millionærer1.6.2025 09:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Har du tjekket dine Lotto tal? Danske Spil har udtrukket fire Lotto kuponer, hvis ejere skal have millioner ind på kontoen - to af de heldige vindere skal have 5 millioner kroner hver.
Bedstemor drømte om 400 heste under kølerhjelmen – så vandt hun 1.000.000 i Lotto30.5.2025 10:32:38 CEST | Pressemeddelelse
Dette kunne være historien om Nordvestsjællands hurtigste bedstemor, men det er det ikke: Det er historien om en ældre dame, der husker, hvor hun kommer fra.
Danske Spil: Christian Eriksen vender hjem til OB28.5.2025 08:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Den danske landsholdsstjerne Christian Eriksen skal finde en ny klub, og hos Danske Spil er man overbevist om, at flyttebilen kører til Fyn.
Ustadigt vejr i weekenden – men Lotto skabte guldregn disse to steder i landet26.5.2025 09:49:39 CEST | Pressemeddelelse
Danske Spil udbetalte to milliongevinster til heldige danskere i regnvejrsweekenden. Den ene skabte lidt tiltrængt varme i Jylland, den anden på Sjælland.
Danskerne vinder 3,3 millioner kroner på ishockey-mirakel23.5.2025 13:07:50 CEST | Pressemeddelelse
Det danske landshold i ishockey slog sensationelt Canada og sikrede dermed Danske Spils kunder en millionudbetaling. Hele 3,3 millioner kroner vandt danskerne hos statens spilleselskab.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum