NIRAS indgår partnerskab med HEINEKEN for at støtte arbejdet med at reducere CO2-udledning på bryggerier
HEINEKEN, verdens mest internationale bryggeri, har nået en ny milepæl på sin vej mod Net Zero. Virksomheden har indgået aftaler med tre nye partnere, NIRAS, Arcadis og Royal HaskoningDHV til sit globale Net Zero Production-program. Disse partnere bidrager med teknisk ekspertise til at understøtte HEINEKENs globale ambition om at nå Net Zero i scope 1 og 2 inden 2030.

HEINEKENs strategi ift. at reducere udledning på deres fabrikker fokuserer på at reducere energiforbruget produktion og logistik, samt på overgangen til vedvarende energi.
HEINEKEN vil dermed samarbejde med NIRAS, Arcadis og Royal HaskoningDHV om langsigtede afkarboniseringsprogrammer, og dette er næste skridt i HEINEKENs tidligere annoncerede samarbejde med Siemens, som identificerede betydelige energibesparelser på et typisk HEINEKEN-bryggeri.
HEINEKEN og NIRAS arbejder sammen om Net Zero-løsninger
HEINEKEN arbejder sammen med NIRAS for at implementere en række industriafprøvede Net Zero-løsninger på virksomhedens produktionsfaciliteter i Afrika, Europa, Asien og Amerika. Det internationale, tværfaglige NIRAS-team samarbejder med både HEINEKENs globale og lokale teams for at implementere disse solide løsninger i overensstemmelse med deres strukturerede tilgang.
"Vores partnere bringer os ekspertise inden for deres område, viden om de bedste tilgængelige teknologiløsninger og en ekstern vurdering af de udfordringer, vi forsøger at løse – færdigheder, der er afgørende for at hjælpe HEINEKEN med at nå vores ambition. At nå Net Zero i scope 1 og 2 inden 2030 kan ikke opnås uden samarbejde med eksperter som Arcadis, NIRAS og Royal HaskoningDHV. Det er essentielt for at nå denne milepæl med den hastighed og skala, vi har brug for."
- Magne Setnes, Chief Supply Chain Officer, HEINEKEN
Det integrerede Net Zero Production-program blev lanceret for at hjælpe med at tackle de 88% af HEINEKENs scope 1 og 2-emissioner, der kommer fra drikkevareproduktionen, med det formål at etablere et tværfagligt team af interne eksperter og eksterne leverandører for at drive fremskridt.
"Vi er glade for at kunne støtte HEINEKEN i deres i-NZP-program og fortsætte vores langvarige samarbejde. Bæredygtighed er afgørende for NIRAS, og vi har investeret i at opbygge viden på dette område i mange år. Ved at kombinere dette med vores dybe indsigt og erfaring inden for bryggeribranchen ser vi frem til at støtte HEINEKENs globale ambitioner om at nå net zero på scope 1 og 2."
- Thomas B. Olsen, Executive Vice President, NIRAS
Sammen med Siemens, Arcadis, NIRAS og Royal HaskoningDHV samt andre strategiske partnere vil HEINEKEN redesigne energisystemerne på mange af bryggeriets anlæg. Mere end 40 HEINEKENs anlæg er allerede en del af programmet, og planen er at involvere flere anlæg inden 2025.
I 2023 blev HEINEKENs Net Zero- og FLAG (Forest, Land and Agriculture)-mål godkendt af Science Based Targets-initiativet (SBTi), hvilket gjorde HEINEKEN til det første globale bryggeri, der nåede denne bæredygtighedsmilepæl. For komplette detaljer om HEINEKENs videnskabsbaserede mål, se SBTi's hjemmeside.
Kontakter
Thomas B. OlsenExecutive Vice PresidentNIRAS Group
Process Industry in NIRAS
Billeder
Links
Om NIRAS
NIRAS er blandt Skandinaviens førende, rådgivende ingeniørvirksomheder.
Med et bredt felt af ekspertiser inden for procesanlæg, industri og byggeri over energi, miljø, vand & forsyning til infrastruktur, udviklingsbistand og byplanlægning bidrager NIRAS til løsninger på en lang række af de største samfundsudfordringer.

Følg pressemeddelelser fra Niras A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Niras A/S
Morten Alsdorf ansat i rollen som ekspertisedirektør inden for digitalisering og forretningsudvikling1.4.2025 10:03:21 CEST | Pressemeddelelse
NIRAS byder velkommen til Morten Alsdorf i rollen som ekspertisedirektør inden for digitalisering og forretningsudvikling. Ansættelsen sker som et led i at styrke NIRAS’ allerede stærke profil inden for digitaliseringsområdet.
FDT Consulting Engineers and Project Managers changes its name to NIRAS1.4.2025 06:00:00 CEST | Press release
The Irish company FDT Consulting Engineers and Project Managers (FDT) has changed its name to NIRAS on 31 March, 2025. FDT was acquired by the international consultancy company NIRAS in 2024. With the full integration of the companies, NIRAS is solidifying its position within the European food & beverage and life sciences sectors, offering fully integrated services with a global approach.
New CFO announced in NIRAS16.1.2025 10:21:13 CET | Press release
Ann-Sofie Østberg Bjergby to join NIRAS as new Chief Financial Officer.
Torben Brabo: Hvorfor skulle vi ikke satse på gas?19.12.2024 06:30:00 CET | Pressemeddelelse
I 2030 vil hele den danske gasforsyning være omstillet til vedvarende gasser som biometan og brint. Det forudser Torben Brabo, som er ærespræsident i Gas Infrastructure Europe og mangeårig direktør i Energinet.
CEO for European Energy: Grøn metanol vil blive konkurrencedygtigt med sort metanol inden for en overskuelig fremtid13.12.2024 07:56:52 CET | Pressemeddelelse
Knud Erik Andersen fra European Energy fortæller i podcasten ’Den Grønne Sofa’ om virksomhedens satsning på grøn metanol, som udvikler sig meget lovende.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum