DI Topmødet 2024: Et puslespil af moving parts udfordrer os
19.9.2024 07:30:00 CEST | DI - Dansk Industri | Pressemeddelelse
Hele Danmark - vores naboer på den anden side af hækken, genboen i trappeopgangen, vores naboer på den anden side af landegrænserne og vores kollegaer i hele Europa - mærker det alle:
Verden lige nu er et puslespil af moving parts, som udfordrer vores liv og forretningsmodeller - og stiller nye krav til både erhvervsledere og politikere.

På DI Topmødet 2024 tropper en perlerække af eksperter, politikere og erhvervsledere fra store og små virksomheder op for at give deres bud på, hvordan vi med succes indretter os på en verden under konstant forandring. En verden, hvor vi for ganske få år siden nød mange års fred og stabilitet.
1600 gæster fra ind- og udland er tilmeldt Danmarks vigtigste erhvervsevent, og med et stærkt panel af oplægsholdere er der masser af inspiration og viden at hente for enhver, der er nysgerrig efter en aktuel pejling.
Pressen inviteres til:
DI Topmødet 2024
Torsdag den 26. september, fra kl. 11.30 med showstart kl. 13,
Bella Arena,
Center Boulevard 3, indgang 5
2300 København
DI Topmødet 2024 samler det danske erhvervsliv og vores politikere til dialog, inspiration og perspektiv på nutidens største udfordringer og fremtidens løsninger.
H.M. Kong Frederik deltager også på topmødet og vil i den forbindelse uddele DI Prisen, som i år gives som en hyldest til Danmarks vækstvirksomheder og tildeles en virksomhed, der driver den globale omstilling inden for sundhed, klima eller digitalisering.
Er Danmark rustet til at vinde en omskiftelig fremtid?
Vicestatsminister og formand for Venstre Troels Lund Poulsen skyder dagens politiske debat i gang sammen med formand for det Det Konservative Folkeparti Mona Juul og formand for Liberal Alliance Alex Vanopslagh.
Hvordan er det at drive global forretning i en ny tid?
CEO i A.P. Møller-Mærsk og CEO for Carlsberg Jacob Aarup-Andersen kommer med hver deres bud på dette spørgsmål.
Danmarks nye europaminister Marie Bjerre deltager sammen med bl.a. executive vice president Tina Sejersgård Fanø, Novonesis, i en session med titlen Europe, what's your business?
Mens vi venter på præsidentvalget i USA – her skal vi høre om det politiske stormvejr på Danmarks største eksportmarked. På scenen er bl.a. dokumentarfilminstruktør Christoffer Guldbrandsen, USA’s ambassadør i Danmark Alan Leventhal, tidligere amerikansk ambassadør i Danmark Carla Sands og group COO i Rambøll Michael Simmelsgaard.
Herudover debatterer vi bl.a. fremtidens arbejdsmarked og nyeste trends i tech og AI.
Kontakter
Yderligere oplysninger og tilmelding til topmødet fra pressen: presserådgiver Bo Hjuler, tlf. 2328 4912, e-mail boh@di.dk
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
DI: EU misser chance for at gøre offentlige indkøb til en vækstmotor9.9.2026 15:41:43 CEST | Pressemeddelelse
Erhvervslivet har haft store forhåbninger til EU’s nye grundlov for offentligt-privat samarbejde. Men EU-Kommissionens længe ventede forslag til en ny udbudsforordning leverer desværre hverken den ønskede fleksibilitet, mindre bureaukrati, mere fokus på grøn omstilling gennem offentlige indkøb eller en samlet europæisk tilgang til Buy European.
Dansk Industri: PISA-resultater bør udløse alarmklokker i hele samfundet8.9.2026 09:31:29 CEST | Pressemeddelelse
PISA-resultaterne er et alvorligt svigt af de unge. Når danske elevers faglige niveau falder så markant, skal alle alarmklokker ringe. Der er brug for et markant kursskifte med fokus på de unges faglighed og fremtid, mener Dansk Industri.
DI Topmødet 2026: 1600 topledere, politikere og eksperter sætter retning for AI som vækstmotor for Danmark og EU7.9.2026 11:08:15 CEST | Presseinvitation
Dansk Industri samler 1600 erhvervsledere, medlemmer af regeringen, politikere og europæiske beslutningstagere til Danmarks største og vigtigste erhvervsevent. DI Topmødet 2026 finder i år sted den 15. september. Blandt gæsterne er topministre og partiledere, President & CEO i Novonesis Ester Baiget, EU-Kommissionens generaldirektør for handel og økonomisk sikkerhed Ditte Juul Jørgensen og IMD's præsident David Bach.
DI: Pres på vandressourcer kræver politisk handling nu7.9.2026 09:47:02 CEST | Pressemeddelelse
Sommerens hedebølge og tørke flere steder i Europa har sat fokus på en udfordring, som også Danmark må forholde sig til: Hvordan sikrer vi rent vand til både borgere, natur og virksomheder i fremtiden? Dansk Industri opfordrer nu landets politikere til en mere strategisk og langsigtet planlægning af Danmarks vandressourcer.
Sådan indfrier vi det enorme potentiale for dansk havvind frem mod 20507.9.2026 08:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Syv organisationer bag ’Havvind 2050 Partnerskabet’ opfordrer i ny, bred erhvervspolitisk rapport til at skabe de fornødne politiske rammer til at indfri det enorme potentiale for mellem 40-80 GW dansk havvind frem mod 2050. Rapporten indeholder en række konkrete anbefalinger fra Dansk Industri, Forsikring & Pension, Green Power Denmark, Dansk Metal, Dansk Erhverv, Tænketanken Hav og Brintbranchen til at styrke Danmark og Europas brug af havvind og grøn strøm.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum