Sundhedsudspil er en god nyhed for sundheden i Nordjylland
18.9.2024 11:26:47 CEST | Aalborg Universitet | Pressemeddelelse
Der skal fremover uddannes flere læger på Aalborg Universitet. Regeringen har nemlig i deres udspil som opfølgning på Strukturkommissionens rapport fastslået, at vi i Region Nordjylland er gode til at få vores dygtige læger ud i primærsektoren.

Regeringen lægger op til i et nyt sundhedsudspil, at der oprettes 70 flere studiepladser på bacheloren i medicin på Aalborg Universitet. Det betyder, at universitetet vil uddanne knap 250 læger om året. De 70 ekstra studiepladser på medicinstudiet er et led i at sikre bedre lægedækning i hele landet.
Nordjylland står i en situation, hvor der er mangel på både praktiserende læger og speciallæger, og derfor er det en rigtig god nyhed for nordjyderne, fortæller rektor på Aalborg Universitet Per Michael Johansen.
"Det er en fantastisk nyhed for borgerne i Nordjylland. Erfaringen viser nemlig, at de fleste af de nye kandidater bliver i regionen, og det er godt nyt for den mangel på læger, der især er i almen praksis mange steder rundt i regionens geografi. Forslaget vil dermed være med til at mindske den ulighed i sundhed, der er på tværs af Danmark," siger rektor Per Michael Johansen.
Uddannelsessted har en afgørende betydning for, hvor de nyuddannede læger efterfølgende etablerer sig som læger og speciallæger. I 2024 vil 630 læger være dimitteret fra AAU, og ca. 80 procent af de nyuddannede læger påbegynder deres videreuddannelse i Region Nordjylland.
Rektor er derfor glad for regeringens anerkendelse af den høje kvalitet af kandidaterne fra Aalborg Universitet.
"Vi er klar til at modtage de nye studerende i nye moderne rammer. Det tætte samarbejde med Region Nordjylland om medicinuddannelsen er netop blevet styrket med etableringen af en ny bygning til sundhedsvidenskab, der er etableret sammen med det nye universitetshospital (supersygehus) i Aalborg Øst. Det betyder, at den kliniske træning af de studerende fremover vil foregå sømløst fra auditorie til klinik," siger rektor.
Der bliver ikke kun et tæt samarbejde med det nye universitetshospital i Aalborg om de nye studerende, men også med regionshospitalet i Hjørring (RHN), hvor AAU investerer i et ny sundhedscampus. Målet er med nye digitale og teknologiske rammer og faciliteter at gøre det attraktivt at studere, undervise og forske i tilknytning til RHN.
Pressekontakt
AAU Presse
Tlf.: 2215 0192
Mail: presse@adm.aau.dk
Følg pressemeddelelser fra Aalborg Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aalborg Universitet
Hvem ender i regering med hvem? Og hvad skal vi gøre, for at have rent drikkevand i fremtiden?17.3.2026 10:34:33 CET | Pressemeddelelse
Det kan eksperterne på Aalborg Universitet hjælpe med at belyse. Her er opdateret ekspertliste fra AAU.
Flot søgning til ingeniøruddannelser på Aalborg Universitet15.3.2026 20:13:26 CET | Pressemeddelelse
De produktionsorienterede ingeniørfag er populære blandt kvote 2-ansøgere til Aalborg Universitet. Det er godt nyt for virksomheder over hele landet, hvor der er stor efterspørgsel på højtuddannede ingeniører.
Nordjyllands produktivitet er bedre end sit rygte12.3.2026 05:30:00 CET | Pressemeddelelse
En ny omfattende analyse fra Aalborg University Business School viser, at Nordjylland ligger solidt i midterfeltet, når det gælder produktivitet – og ikke i bunden, som de gængse nøgletal hidtil har vist.
Danskerne skal have kørekort til rygsmerter4.3.2026 09:12:27 CET | Pressemeddelelse
Rygsmerter sender hvert år danskere gennem unødige undersøgelser og behandlinger. Nu lancerer en bred faggruppe ledet af forskere fra Syddansk Universitet og Aalborg Universitet en guide, der skal ændre både praksis og patienters tilgang.
Aalborg Universitet går forrest med europæisk AI-løsning3.3.2026 06:30:00 CET | Pressemeddelelse
Som det første universitet i Danmark har Aalborg Universitet indgået en aftale med den franske AI-platform Mistral. Indkøbet giver universitetets forskere adgang til avancerede sprogmodeller og AI-værktøjer, samtidig med at data og beslutningskraft forbliver under europæiske regler og værdier.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum