Her kan Danmarks nye natur ligge
Nye digitale kort viser hvor, der med fordel kan skabes 20 pct ny beskyttet natur i Danmark frem mod 2030. Målet er en del af aftalen i grøn trepart.

Nu kan kommuner og lodsejere ved selvsyn se, hvor Danmarks nye natur bør ligge. Det er resultatet af en omfattende kortlægning, Aarhus Universitet har foretaget for Danmarks Naturfredningsforening og som nu ligger til gængelig på Miljøportalen. Også Københavns Universitet går i luften med nye digitale kort og der er stor sammenhæng mellem eksperternes udpegninger, viser det sig.
- Det er et fantastisk redskab, der helt konkret skal sikre, at vi får udpeget og beskyttet de arealer med størst potentiale for biodiversiteten. Det er ekstremt tiltrængt i et land, hvor blot 1,6 procent af landarealet er reelt beskyttet, siger Maria Reumert Gjerding, præsident i Danmarks Naturfredningsforening.
Vi kan nå 20 procent i 2030
På Aarhus Universitet har også biodiversitetsforsker og professor Rasmus Ejrnæs fra Ecoscience store forventninger til de nye digitale naturkort:
- Det er visionært og ambitiøst at sætte et mål om 20 procent beskyttet natur allerede i 2030, men vi kan nå det. Vi har udarbejdet et helt håndgribeligt værktøj, der kan anvendes af kommuner og stat, der viser, hvor man bør prioritere at udtage arealer til ny beskyttet natur, så nu er det handling, der skal til, siger professoren.
Helt konkret har Aarhus Universitet i en rapport fra oktober 2022 peget på, hvor der kan udlægges 30 pct beskyttet natur på land, hvoraf 10 pct er strengt beskyttet natur. Arealerne er prioriteret på baggrund af deres nuværende biodiversitetsværdi, potentiale for at udvikles til værdifuld natur og potentiale for at sammenbinde naturområder. Altså der hvor der er størst potentiale for at udvikle en rig biodiversitet med nye levesteder for alverdens arter.
Eksperterne er enige - stort set
På Københavns Universitet har forskerne været i gang med samme opgave omend med en lidt anden tilgang. Her er der taget afsæt i store naturområder, og også de resultater ligger nu på Miljøportalen. Danmarks Naturfredningsforening har sammenlignet de to rapporter, og over 70 pct af Københavns Universitets udpegning overlapper med udpegningen fra Aarhus Universitet.
Både FN og EU har mål om at 30 procent af verdens areal skal være beskyttet natur. Den grønne treparts mål om, at mindst 20 pct af Danmarks skal være beskyttet natur i 2030 er derfor et afgørende skridt og professor Rasmus Ejrnæs understreger, at det er helt centralt, at vores eksisterende natur også beskyttes bedre og ikke bruges til andre formål:- En stor del af vores forslag til 30 pct beskyttet natur består af arealer, der allerede i dag på papiret er udlagt til natur. Men vi er ikke gode nok til at friholde naturarealerne for andre interesser, og det går ud over biodiversiteten. Derfor skal vi blive bedre til at afsætte arealerne alene til naturen, siger Ejrnæs, der bakkes op af Maria Reumert Gjerding:
- Det er afgørende, at naturen får helhjertet plads og denne gang skal vi gøre det ordentligt. Det er aftalen i forhandlingslokalet i den grønne trepart og det vil være en fejl, at svigte det løfte efterfølgende. Nu skal politikerne hurtigt få lavet en biodiversitetslov med bindende mål for naturen. Vi ved hvor indsatsen bør ligge, nu mangler handlingen, slutter Reumert Gjerding.
FAKTA: Du finder kortet ved at tilgå Danmarks Arealinformation: https://danmarksarealinformation.miljoeportal.dk/. I lagvælgeren i øverste højre side af skærmen vælges ”Tilføj lag”. I feltet ”Søg efter datasæt” skrives hele eller del af navnet på datasættet, der hedder ”Forslag til 30 % beskyttede naturområder”. Tryk derefter på ”tilføj” for at få kortet vist.
FAKTA: Minister for Grøn Trepart Jeppe Bruus har varslet et nyt Danmarkskort, hvor bla ny natur og skove skal brede sig. ”Vi kommer til at lave grundlæggende om i vores arealer. Det er cirka 10 procent af vores samlede areal og over 15 procent af vores nuværende landbrugsareal, som skal se anderledes ud frem mod 2030 og i årene efter, fordi det at plante skov tager noget længere tid,” siger Jeppe Bruus til Altinget.
Nøgleord
Kontakter
Tine GjerløvChefrådgiver, journalist DJ
Tlf:22852208Tlf:22852208tgj@dn.dkBilleder

Følg pressemeddelelser fra Danmarks Naturfredningsforening
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danmarks Naturfredningsforening
Kritisk stort iltsvind: Naturfredningsforening opfordrer til indsats mod de mest kvælstofforurenende marker5.9.2025 12:04:21 CEST | Pressemeddelelse
Iltsvindet i de danske farvande tegner til at blive det værste i 23 år, viser ny rapport fra Aarhus Universitet. Danmarks Naturfredningsforening opfordrer regeringen og Folketingets partier til at målrette kommende skærpede kvælstofkrav mod de marker, der forurener fjordene mest.
7 ud af 10 forældre vil have deres børn mere ud i naturen1.9.2025 05:31:00 CEST | Pressemeddelelse
Børn bruger mindre tid i naturen i dag, end deres forældre gjorde som børn. Det vurderer størstedelen af forældrene i hvert fald selv ifølge ny undersøgelse, der også viser et udbredt ønske om at få børnene mere ud. I dag starter Naturens Uge, der netop skal inspirere børnene og deres forældre til at tilbringe mere tid i naturen.
Natur på skoleskemaet: 144.000 børn skal udforske naturen i næste uge26.8.2025 09:55:58 CEST | Pressemeddelelse
Uge 36 er Naturens Uge, og i hele landet rykker skoler og dagtilbud udendørs for at gå på opdagelse i den lokale natur. Ugen skal inspirere børnene til at tilbringe mere tid i naturen, lyder det fra Danmarks Naturfredningsforening, der står bag den landsdækkende naturuge.
Jacob Mark ny afdelingschef i Danmarks Naturfredningsforening11.8.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Danmarks største grønne organisation får ny afdelingschef for den faglige og politiske afdeling, Natur og Miljø.
Grøn koalition: Drop principper om slappe miljøkrav10.7.2025 06:37:00 CEST | Pressemeddelelse
Danmark bør droppe principper om minimumsimplementering af EU's regler for miljø- og naturbeskyttelse, opfordrer en række grønne organisationer og tænketank til i fælles opråb.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum