Danske Regioner om sundhedsreform: En god dag for danskerne
18.9.2024 10:22:54 CEST | Danske Regioner | Pressemeddelelse
Danske Regioner roser store dele af regeringens sundhedsudspil. Det bidrager til mere sammenhæng for den enkelte patient, og almen praksis styrkes.
Med regeringens udspil her til formiddag er banen kridtet godt op for de kommende forhandlinger om en sundhedsreform. Danske Regioner er overordnet positiv over for de fleste elementer i udspillet – ikke mindst de dele, som er med til at skabe mere sammenhæng for borgerne.
Samtidig kan regionerne glæde sig over, at der investeres i det samlede sundhedsvæsen.
Mere sammenhæng
- Det er en god dag for danskerne, og overordnet er vi tilfredse med regeringens udspil. Først og fremmest er det positivt, at regeringen samler flere sundhedsopgaver i regionerne. Det er helt nødvendigt for at skabe et mere sammenhængende forløb for patienterne, siger Anders Kühnau, formand for Danske Regioner.
Det vil især gavne patienterne, at regionerne i fremtiden har ansvaret for sengepladserne uden for hospitalerne, og at akutsygeplejen, den patientrettede forebyggelse og dele af rehabiliteringen samles i regionerne.
- Der er grund til at glæde sig. Vi har i årevist efterspurgt mere sammenhæng for patienten, og nu sker der noget, siger Mads Duedahl, næstformand for Danske Regioner.
Regionerne for bordenden i nye råd
Regeringen foreslår, at der etableres 17 nye sundhedsråd rundt om i landet under regionerne med ansvar for det nære sundhedsvæsen.
- Nu må vi studere den del af udspillet meget nøje. Overordnet vil jeg sige, at vi støtter regeringens intention med rådene, og vi går positivt ind i drøftelserne og er parate til at sætte os for bordenden, siger Anders Kühnau.
Anders Kühnau understreger, at det er afgørende, at de nye råd bliver effektive og i stand til at træffe de nødvendige beslutninger.
Almen praksis styrkes
Danske Regioner har længe efterlyst, at almen praksis bliver styrket og hilser på den baggrund regeringens udspil på det område velkomment.
- Det er virkeligt glædeligt, at regeringen med udspillet vil modernisere rammerne for at drive almen praksis i Danmark. Der er brug for at øge kapaciteten og brug for at fordele ressourcerne bedre. Begge dele er meget vigtigt, når vi vil styrke det nære sundhedsvæsen, siger næstformand Mads Duedahl.
Han roser også, at regeringen vil sikre en bedre geografisk fordeling af speciallæger.
En stor region løser ikke problemerne
Danske Regioner er meget enig med regeringen i, at der er behov for at gøre en indsats for yder-områderne på Sjælland. Men forslaget om én meget stor region i Østdanmark, der skal dække halvdelen af Danmarks befolkning, er bekymrende.
- Vi noterer os, at der er enighed i regeringen om en stor region, og vi vil arbejde konstruktivt med at få det bedste ud af den situation. Men vi må være ærlige og sige, at en stor region ikke i sig selv er en løsning i forhold til at skabe mere lighed i sundhed. Vores fokus vil være, at vi skal levere sundhed til dem, der har brug for det, og det kræver andre redskaber end en sammenlægning, siger Anders Kühnau.
Arbejdet i psykiatrien skal fortsætte
Regeringen foreslår i udspillet en integration mellem psykiatrien og det øvrige sundhedsvæsen. Også her er det vigtigt at holde fokus.
- Vi skal passe på med at tro, at et mål om integration af psykiatri og somatik i sig selv gør en forskel. Vi vil være optagede af, at vi ikke mister fokus. Ikke mindst skal vi målrettet fortsætte med at gennemføre 10-års-planen, siger Mads Duedahl.
Nye rettigheder i det nære og en folkesundhedslov
Danske Regioner glæder sig også over, at regeringen med udspillet imødekommer regionernes og en række andre organisationers ønske om en folkesundhedslov. Ligesom regionerne hilser kroniker-pakkerne og nye rettigheder til patienterne i det nære sundhedsvæsen velkommen:
- Det er en reform, der sætter patienten i centrum. Vi er meget glade for at se, at patientrettigheder, som har drevet en enormt positiv udvikling på sygehusene, nu også kan være med til at styrke udviklingen af det nære sundhedsvæsen, siger Mads Duedahl.
Folkevalgte politikere
Sundhed er et af de allervigtige emner for danskerne, og derfor er det selvfølgelig også et område, som skal styres af direkte folkevalgte politikere. Regeringen vil i udspillet justere antallet af regionalpolitikere.
- Det afgørende for mig er, at det med udspillet er slået fast, at vi skal have et folkevalgt regionalt demokrati. Det er godt, og der er nu skabt ro om rammerne for regionerne. Men vi skal være opmærksomme på demokratiets vilkår på Sjælland. Når man skaber en så stor region, så bør man også sikre tilstrækkelig demokratisk repræsentation af borgerne, siger Mads Duedahl.
Nøgleord
Kontakter
Pressevagt
Kontakt pressevagten på telefon 5151 1818 (ikke sms) eller pressekontakt@regioner.dk
Om Danske Regioner
Danske Regioner er interesse- og arbejdsgiverorganisation for de fem regioner og har til opgave at yde en professionel betjening af Danske Regioners politiske ledelse.
Vi er den drivende kraft i udviklingen af sundhedsvæsenet, den førende stemme i den sundhedspolitiske debat, og vi arbejder for attraktive levevilkår og et godt miljø i alle dele af Danmark
Følg pressemeddelelser fra Danske Regioner
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Regioner
Danske Regioner fremtidssikrer Hjerteløberordningen og Hjertestarter-Netværket9.4.2026 06:39:10 CEST | Pressemeddelelse
Danske Regioner har besluttet at overtage driften af de to ordninger fra 1. januar 2028. Det får ikke nogen praktisk betydning for hjerteløberne eller ejere af hjertestartere registreret i netværket, men betyder, at ordningen overgår fra TrygFonden til regionerne.
Anders Kühnau på regionernes topmøde: Vi har vendt udviklingen i sundhedsvæsenet26.3.2026 10:29:51 CET | Pressemeddelelse
Sundhedsvæsenet står stærkt før sundhedsreformen. Ventetiderne er faldet, rekrutteringen er stærkt forbedret og de danske hospitaler er blandt de bedste i verden, siger Anders Kühnau i sin tale på regionernes politiske topmøde.
Danske Regioner til den kommende regering: Vi har brug for en national råstofstrategi nu!26.3.2026 07:15:19 CET | Pressemeddelelse
Regionerne vil sende 10 anbefalinger til den kommende miljøminister. Danske Regioner forslår blandt andet, at det skal gøres mere attraktivt at genanvende materialer frem for at bruge nye råstoffer. Og at naboer til råstofgrave skal kompenseres økonomisk.
Danske Regioners Topmøde har fokus på balancen mellem land og by25.3.2026 11:34:53 CET | Pressemeddelelse
Når Regionernes Politiske Topmøde slår dørene op to dage efter folketingsvalget, står Danmark med et nyt politisk landskab. Hvilke signaler har valgkampen sendt om balancen mellem land og by? Og blev udfordringerne med lægedækning, demografi og sammenhængskraft adresseret tydeligt nok? Det og meget andet er til debat, når Regionernes Politiske Topmøde løber af stablen i Aarhus torsdag den 26. marts.
Kunstig intelligens kan frigøre tid til behandling af patienter25.3.2026 07:22:56 CET | Pressemeddelelse
Regionerne er i gang med at udvikle en løsning med kunstig intelligens, der kan hjælpe med dokumentation i sundhedsvæsnet. I Region Syddanmark er personalet med til at skræddersy løsningen, der kan frigøre mere tid til patienter i fx psykiatrien. Næstformand i Danske Regioner ser mange perspektiver, og ledende overlæge hilser kunstig intelligens velkommen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum