DI: Flere ruter fra SAS er en fantastisk nyhed
Landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri, betegner det som en fantastisk nyhed, at SAS her til morgen melder ud om en stor udvidelse af rutenettet med 15 nye ruter ud af København.

- Det er meget værdifuldt for Danmark, danskerne, danske virksomheder og arbejdspladser. Der er tale om en væsentlig strategisk nyhed om, at SAS satser reelt på Københavns Lufthavn som en primær hub for deres internationale og interkontinentale netværk, siger adm. direktør i DI, Lars Sandahl Sørensen.
- Det er samtidigt et udtryk for de væsentlige danske investeringer i og fortsatte medejerskab af det skandinaviske flyselskab. Det kan vi absolut glæde os over – også i erhvervslivet som er dybt afhængig af Københavns Lufthavn.
- Med så mange nye ruter og et strategisk fokus på ruter ud fra Københavns Luftfart kan danskerne se frem til at blive endnu bedre forbundet med resten af verden.
Bedre forbundet med verden
Blandt de 15 nye ruter er en ny langdistancerute til Seattle i USA.
- SAS’ og andre selskabers fortsatte fokus på Københavns Lufthavn bidrager til at styrke dansk erhvervsliv og den danske samfundsøkonomi. Det er en meget glædelig nyhed for os alle, siger Lars Sandahl.
Passagerafgift gavner ikke
- Vi kan dog ikke tage tilgængeligheden og ruterne for givet. Politikerne må kontinuerligt arbejde på at sikre de bedst mulige rammevilkår. En national passagerafgift styrker ikke Danmarks konkurrenceevne, og vi ser allerede nu, hvordan den svenske regeringens melding om at fjerne passagerafgift skaber momentum for svensk indenrigsluftfart.
- Gode rammevilkår og en sund økonomi giver luftfartsselskaber de bedste forudsætninger for at investere i den grønne omstilling, siger Lars Sandahl.
Kontakter
Yderligere oplysninger fås hos presserådgiver Bo Hjuler, tlf. 2328 4912, e-mail boh@di.dk
Billeder

Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
DI om DØR-rapport: Større råderum skal ikke bruges til forbrug27.5.2025 12:01:59 CEST | Pressemeddelelse
Der er stadig stor usikkerhed om økonomien, og det kalder på en stram finanspolitik og investeringer i at opretholde det økonomiske råderum, som erhvervslivet har skabt, lyder det fra Dansk Industri
DI om ny lukkelov: Stor betydning for små butikker og turismen27.5.2025 09:55:25 CEST | Pressemeddelelse
Der kommer ekstra liv i vores feriedestinationer, når turisterne bliver mødt af åbne døre og et levende byliv i helligdagene, lyder det fra Dansk Industris turismechef
DI: Centralt cyberfilter skal værne om Danmarks sikkerhed26.5.2025 11:44:34 CEST | Pressemeddelelse
Cybersikkerheden i Danmark skal op i helt andet gear for at beskytte samfundet mod trusler fra kriminelle og fremmede magter. Derfor opfordrer Dansk Industri i et nyt udspil om cybersikkerhed blandt andet til at indføre et nationalt DNS-filter, der kan beskytte myndigheder, virksomheder og borgere mod skadeligt indhold på internettet.
Erhvervstopmøde i København: Europas konkurrenceevne falder markant23.5.2025 12:10:41 CEST | Pressemeddelelse
Europæiske virksomheder ser sortere på deres konkurrenceevne end nogensinde, viser nye tal fra DI, som fredag blev fremlagt i forbindelse med topmøde i København for topledere fra de europæiske landes erhvervsorganisationer.
DI: Tidlig dialog om energirenoveringer giver valuta for pengene23.5.2025 09:06:03 CEST | Pressemeddelelse
Aftalen mellem regeringen, KL og Danske Regioner om energieffektivisering af offentlige bygninger er et vigtigt skridt mod klimamålene. DI opfordrer til tæt samarbejde og tidlig dialog, så målene nås effektivt inden for de eksisterende anlægsrammer.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum